Lobby gospodarcze w Sejmie

Lobby gospodarcze w Sejmie

Znani i podejrzani
Jak sprawdził BusinessWeek, w Sejmie może powstać silne ponadpartyjne ugrupowanie zrzeszające osoby znające się (przynajmniej w teorii) na ekonomii, gospodarce, biznesie oraz finansach. Jak wynika z naszego zestawienia, z racji wykształcenia lub wykonywanej pracy przeszło jedna czwarta posłów powinna znać się na tym znać. Są wśród nich tak znane postaci świata biznesu jak Maria Wiśniewska, była prezes banku Pekao SA, Janusz Palikot, właściciel Polmosu Lublin, i Szczepan Skomra, długoletni prezes Spółdzielni Mleczarskiej z Radzynia Podlaskiego. Zła wiadomość jest taka, że w tej grupie jest także kilka osób, którymi interesuje się prokurator, a w poprzedniej kadencji uchylano im nawet immunitety. Kilku nowych parlamentarzystów "biznesmenów" także znajduje się pod lupą organów ścigania.

1) Łukasz Abgarowicz PO – menedżer
2) Robert Ambroziewicz PO – ekonomista
3) Tadeusz Aziewicz PO - ekonomista
4) Marek Biernacki PO - prawnik
5) Bogdan Bojko PO - przedsiębiorca
6) Maria Bublewicz PO - przedsiębiorca
7) Feliks Budnik PO - administratywista
8) Zbigniew Chlebowski PO – ekonomista
9) Janusz Chwierut PO – ekonomista
10) Andrzej Dera PiS – prawnik
11) Leszek Dobrzański PiS - handlowiec
12) Grzegorz Dolniak PO - ekonomista
13) Mirosław Drzewiecki PO - przedsiębiorca
14) Tomasz Dudziński PiS - prawnik
15) Bronisław Dutka PSL - rolnik
16) Przemysław Gawłowski PO - administratywista
17) Mieczysław Golba PiS - rolnik, przedsiębiorca
18) Stanisław Gorczyca PO – ekonomista
19) Tomasz Górski PiS - przedsiębiorca
20) Cezary Grabarczyk PO - adwokat
21) Hanna Gronkiewicz-Waltz PO – ekonomista
22) Andrzej Grzyb PSL - ogrodnik
23) Alina Gut Samoobrona – prawnik
24) Andrzej Gut-Mostowy PO - ekonomista
25) Witold Hatka LPR – ekonomista [ jak podał w PKW}- ma wykształcenie średnie ogólnokształcące. W swoim dorobku ma zarzut niegospodarności i narażenia na stratę 2,6 mln kierowanego przez niego Wielkopolskiego Banku Rolnego
26) Danuta Hojarska Samoobrona – technik rolnictwa
27) Michał Jach PiS - ekonomista
28) Wiesław Jędrusik SLD - ekonomista
29) Jarosław Kalinowski PSL – rolnik
30) Sebastian Karpiniuk PO – radca prawny
31) Mieczysław Kasprzak PSL - ekonomista
32) Beat Kempa PiS – prawnik
33) Kazimierz Kleina PO - ekonomista
34) Izabela Kloc PiS – ekspert ds. funduszy europejskich
35) Małgorzata Kidawa-Błońska PO – producent filmowy
36) Józef Kiedos Samoobrona – ekonomista
37) Janusz Kołodziej LPR – przedsiębiorca budowlany
38) Grzegorz Kołacz Samoobrona – rolnik
39) Lech Kołakowski PiS – przedsiębiorca
40) Jacek Kościelniak PiS - ekonomista
41) Jerzy Kozdroń PO – radca prawny
42) Mirosław Koźlakiewicz PO – ekonomista
43) Jacek Krupa PO - ekonomista
44) Lech Kuropatwiński Samoobrona - rolnik
45) Janusz Krasoń SLD – inspektor pracy
46) Piotr Krzywicki PiS – prawnik
47) Stanisław Lamczyk PO - przedsiębiorca
48) Tomasz Lenz PO – przedsiębiorca
49) Andrzej Lepepr Samoobrona, rolnik
50) Magdalena Lewandowska Samoobrona - ekonomista
51) Józef Lipiński PiS – ekonomista
52) Krzysztof Lisek PO - przedsiębiorca
53) Czesław Litwin Samoobrona - rolnik
54, 55) Stanisław i Wanda Łyżwińscy Samoobrona - rolnicy
56) Dawid Jackiewicz PiS – wiceprezydent Wrocławia
57) Wojciech Jasiński PiS – prawnik, członek komisji finansów w sejmie IV kadencji
58) Janusz Maksymiuk Samoobrona - rolnik, przedsiębiorca
59) Mirosław Maliszewski PSL – rolnik-ogrodnik
60) Marek Matuszewski PiS - przedsiębiorca
61) Kazimierz Marcinkiewicz PiS – szef komisji skarbu w sejmie IV kadencji
62) Barbara Marianowska PiS - ekonomista
63) Jerzy Materna PiS – przedsiębiorca
64) Krzysztof Mikuła PiS – prawnik
65) Henryk Milcarz SLD - ekonomista
66) Piotra Misztal Samoobrona – przedsiębiorca
67) Halina Molka Samoobrona - ekonomista
68) Wojciech Mojzesowicz PiS - rolnik
69) Arkadiusz Mularczyk PiS - adwokat
70) Izabela Mrzygocka PO – ekonomista
71) Aleksandra Natalli–Świat PiS – ekonomista
72) Stanisława Okularczyk PiS - prof. ekonomii
73) Wojciech Olejniczak SLD – inż. ekonomii rolnictwa
74) Małgorzata Olejnik Samoobrona – technik ekonomista
75) Paweł Olszewski PO - ekonomista
76) Małgorzata Ostrowska SLD - była wiceminister skarbu i gospodarki
77) Edward Ośko LPR - adwokat
78) Krystyna Ozga PSL - rolnik
79) Janusz Palikot PO – przedsiębiorca
80) Andrzej Pałys PSL – inż. ogrodnik
81) Waldemar Pawlak PSL – menedżer
82) Szymon Pawłowski LPR – ekonomista
83) Maria Pasło Wiśniewska PO - ekonomista
84) Tadeusz Pomajda SLD – ekonomista
85) Jerzy Polaczek PiS – prawnik, w IV kadencji sejmu ekspert PiS od infrastruktury
86) Jacek Piechota SLD – były minister gospodarki
87) Jan Piechota PO – radca prawny
88) Jan Pięta PiS – prawnik
89) Józef Pilarz Samoobrona – rolnik, przedsiębiorca
90) Stanisława Prządka SLD - prawnik
91) Damian Raczkowski PO – prawnik
92) Renata Rochnowska Samoobrona – ekonomista
93) Adam Rogacki PiS - prawnik
94) Giovanni Roman PiS - ekonomista
95) Wojciech Romaniuk Samoobrona – przedsiębiorca
96) Andrzej Ruciński Samoobrona - przedsiębiorca
97) Stanisław Rydzoń SLD - adwokat
98) Paweł Saługa PO - ekonomista
99) Marek Sawicki PSL - rolnik
100) Grzegorz Schetyna PO – biznesmen
101 Szczepan Skomra SLD – menedżer (laureat przyznanego przez BWP wyróżnienia „Róża na pustyni”)
102) Krystyna Skowrońska PO - administratywista
103) Katarzyna Skrzydlewska PO – specjalistka organizacji i zarządzania
104) Józef Smolarz PSL – rolnik
105) Bogusław Sobczak LPR – ekonomista
106) Stanisław Sośnierz PO – lekarz, menedżer
107) Stanisław Stec SLD – ekonomista, były wiceminister finansów.
108) Józef Stępkowski Samoobrona - rolnik
109) Leszek Sułek Samoobrona - ekonomista
110) Waldemar Szadny PO – przedsiębiorca
111) Adam Szejnfeld PO – prawnik, w sejmie IV kadencji przewodniczący komisji gospodarki.
112) Wiesław Szczepański SLD - ekonomista
113) Aleksander Szczygło PiS - prawnik
114) Tomasz Szczypiński PO – członek komisji gospodarki w sejmie IV kadencji
115) Jerzy Szmajdziński SLD – ekonomista
116) Jakub Szulca PO – ekonomista
117) Krzysztof Szyga PO – menedżer
118) Jan Ślusarczyk LPR – prawnik.
119) Michał Tober SLD – prawnik
120) Grzegorz Tobiszowski PiS - ekonomista
121) Jacek Tomczak PiS – radca prawny
122) Tadeusz Tomaszewski SLD - ekonomista
123) Robert Tyszkiewicz PO - wydawca
124) Grażyna Tyszko Samoobrona – handlowiec
125) Jarosław Urbaniak PO - ekonomista
126) Waldemar Wiązowski PiS – menedżer
127) Wojciech Wilk PO – prawnik
128) Lech Woszczerowicz Samoobrona - ekonomista
129) Zenon Wiśniewski Samoobrona – przedsiębiorca (są podejrzenia że na działce, której był współwłaścicielem wytwarzano fałszowane paliwo)
130) Marek Wojtera Samoobrona - rolnik
131) Michał Wójcik PiS - prawnik

132) Teresa Zakrzewska PO - technik ekonomista
133) Maria Zbyrowska Samoobrona – (W PKW jako zawód podała „ekonomista”) – dotąd była jednak znana jako rolnik, hodowca z wykształceniem średnim.
134) Artur Zawisz PiS – członek komisji gospodarki w sejmie IV kadencji
135) Paweł Zalewski PiS - doradca personalny
136) Bogdan Zdrojewski PO - menedżer (były prezydent Wrocławia)

137) Jerzy Żyszkiewicz Samoobrona – producent rolny

Ponadto Samoobrona wprowadziła do parlamentu 20 przedsiębiorców, głównie rolników i ekonomistów, najczęściej ze średnim wykształceniem. Ekonomistą mieni się również Witold Hatka, który ma na koncie zarzut niegospodarności i narażenia na stratę 2,6 mln zł kierowanego przez siebie Wielkopolskiego Banku Rolnego. W sumie PiS ma 13 przedsiębiorców, ekonomistów i rolników, PO 34, LPR 4, SLD 10, Samoobrona 24, a PSL 9. W Sejmie znalazło się też 26 prawników.
 0

Czytaj także