Radwańska zwyciężczynią Rolanda Garrosa

Agnieszka Radwańska po raz drugi w karierze triumfowała w Wielkim Szlemie juniorek. 17-letnia tenisistka pokonała 6:4, 6:1 Rosjankę Anastazję Pawliuczenkową w finale turnieju na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w Paryżu.
Mecz trwał 63 minuty.

Radwańska była w Paryżu rozstawiona z numerem drugim, natomiast jej finałowa rywalka - z jedynką. W sześciu meczach w stolicy Francji polska tenisistka nie straciła seta.

Finał był jednym z najlepszych meczów tenisistki z Krakowa w całym turnieju. Popełniła w nim tylko 15 niewymuszonych błędów, przy 34 po stronie rywalki. W niedzielę Radwańska odnotowała trzy asy serwisowe i ani jednego podwójnego błędu, podczas gdy Rosjanka aż pięciokrotnie zepsuła obydwa podania.

W sumie Polka wypadła lepiej niemal we wszystkich statystykach, a w całym meczu wykorzystała cztery z siedmiu szans przełamania serwisu Pawliuczenkowej, podczas gdy przeciwniczka tylko jedną z trzech.

Radwańska na początku gry wywalczyła przewagę 3:0, bowiem w drugim gemie doprowadziła do przełamania serwisu rywalki. Dzięki temu prowadziła później 4:1 i 5:2, ale przy stanie 5:3 nieoczekiwanie oddała Rosjance gema przy swoim podaniu.

Jednak prowadząc 5:4 po raz drugi w meczu zdobyła "breaka" i zakończyła pierwszego seta po upływie 37 minut.

W drugim secie Pawliuczenkowej tylko raz udało się utrzymać swoje podanie, dzięki czemu wyrównała na 1:1, ale kolejnych pięć gemów, w tym dwa przy swoim serwisie - oddała Polce. Cała partia trwała 26 minut.

W drodze do finału Radwańska wygrała z Valerią Pulido-Velasco z Meksyku 6:1, 6:4, a w drugiej rundzie, gdy prowadziła 2:0 w pierwszym secie z Rosjanką Mają Gawerową, jej rywalka skreczowała. Później uporała się 6:4, 6:0 z Włoszką Corinną Dentoni, w ćwierćfinale pokonała 6:4, 6:1 Rosjankę Aleksandrę Panową, a do finału awansowała po zwycięstwie 6:2, 6:1 Czeszką Kateriną Vankovą.

W tegorocznym Roland Garros tenisistka z Krakowa osiągnęła też finał debla juniorek, z Caroline Wozniacki. W sobotę polsko-duńska para, najwyżej rozstawiona w imprezie, przegrała 7:6 (7-4), 2:6, 1:6 z Kanadyjką Sharon Fichman i Pawliuczenkową (nr 3.).

Przed rokiem, w wieku 16 lat, Radwańska odnotowała pierwszy wielkoszlemowy triumf, wygrywając turniej na trawiastych kortach w Wimbledonie. Kolejny sukces w juniorskim Wielkim Szlemie z udziałem polskich tenisistów miał miejsce w styczniu, gdy rywalizację deblistów w Australian Open wygrali Błażej Koniusz i Grzegorz Panfil.

Był to pierwszy triumf "czysto" polskiego debla w juniorskim Wielkim Szlemie, bowiem w 1995 roku w Wimbledonie triumfowała Aleksandra Olsza, ale w parze z Carą Black z Zimbabwe.

Poza tym reprezentanci Polski dwukrotnie wygrywali wielkoszlemowe turnieje w singlu juniorek: w 1995 roku najlepsza w Wimbledonie była Olsza, a w następnym roku Magdalena Grzybowska wygrała Australian Open.

W rozegranym w niedzielę finale Roland Garros juniorów Słowak Martin Klizan pokonał 6:3, 6:1 Kanadyjczyka Philipa Bestera.