/ Forum Plan na czyste powietrze
1  

Plan na czyste powietrze

Dodano 1
60 przeszkolonych ekodoradców i nawet 880 mln euro z Unii Europejskiej to plan władz Małopolski na poprawę jakości powietrza w regionie.
  •  
    Teraz widać jakiś taki popłoch wśród sprzedawców, bo całkiem sporo kotłów można kupić w „atrakcyjnej” cenie. Szkoda tylko, że dotyczy to kotłów 5 klasy na węgiel :( Jestem z małopolski i niestety nie opłaca mi się teraz inwestować w taki właśnie kocioł. Zastanawiam się nad zakupem kotła z dotacji. Trochę jest zawirowań z tym związanych bowiem nie wszystkie kotły węglowe spełniające wymagania 5 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012 spełniają również wymagania Ecodesign, więc i tak nie nie będą mogły być stosowane w małopolsce od 1 lipca 2017. Dodatkowo w  umowach o dotację jest zapis, że w przypadku, kiedy tzw. nowe źródło ciepła jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem, w szczególności niestosowanie paliwa wskazanego przez producenta w specyfikacji kotła, to jesteśmy zmuszeni do zapłacenia kary i zwrotu dotacji wraz z odsetkami. W planach miał być kocioł na węgiel, ale jest za dużo różnych „kruczków”, więc będę brał taki na pellet. Na stronie: topten.info.pl znalazłem ranking kotłów na biopaliwo z automatycznym podajnikiem i najpewniej zdecyduję się na EEI Pellets. Dodatkowo ma on certyfikat ecodesign, więc spełnia wszystkie normy emisji zanieczyszczeń UE :)

Najczęściej komentowane