/ Forum Czy polityka bez wojny jest możliwa?
13  

Czy polityka bez wojny jest możliwa?

Dodano 13
Być może tym razem zmiana nie przyjdzie z wewnątrz, tylko z boku. Polska samorządowa pokazała siłę i doniosłość, wobec której polityka rodem z Wiejskiej może jedynie pochylić w zawstydzeniu czoła.
  •  
    Droga Pani,
    Obserwujac z Zachodu to co działo sie w Polsce od czasu stanu wojennego a bedac w Gdansku w Sierpniu 1980 moge przekazac moja opinię.
    Polacy byli zjednoczeni strajkami SIerpniowymi. Ta fala zaczela sie w Lublinie przeszla przez cała Polske az do Gdanska gdzie juz były podstawy opozycji do komuny. Strajk w Stoczni zjednoczył cały kraj, wszystkich polakow. Poamietam jak Šląsk prakazał soje zaufanie do Walesy, był to chyba 27 SIerpnia. Kazdy zaufał Lechowi Walesie. Polacy po raz pierwszy uwierzyli ze mozna zmienic komune na cos lepszego. Jednosc był wszedzie. Potem przyszedł stan wojenny ale Walesa sie nie podał, nie dał sie przekupic. Ten symbol jednosci dalej utrzymał nadzieje Polakow. Potem przyszły pierwsze wybory. Wyniki były jednoznaczne: naród był jednomyslny i zjednoczony. Bylo w tym czwsie wielu liderow ale jeden był wyjatkowy, Lech Wałęsa. Potem nastapiła demokracja i szybka transformacja do kapitalizmu. Ta transformacja był sprawna. Ja ogladałem programy na BBC i ABC gdzie pokazywano jak sprawnie Polska przechodzi do demokracji i kapitalizmu, pokazywano problemy jakie maja dobre firmy Polskie. Ale jedo wielkie uznanie przebijało: jednosc i wielka wiara Polakow w te zmiany. Polacy wierzyli w demokarcje i kapitalizm ze razem moze miec ludzka twarz wszystko ukladało sie dobrze: Polska rosla z szybkoscia 6-8% PKB rocznie, porownywalne tylko do Chin. Byłem w tej Polsce na wakacjach w 1998 roku. Pamietam jak wjechałem do Szczecina i zobaczyłem te wjazdy. Gdzie nie popatrzyles inicjatiwa i wiara w suces była ogromna. Wszyscy chcieli probowac wlasnych sił.
    Ale nagle wszystko ucichło. Cos sie stało. Nie było już programow na BBC czy ABC o transformacji. SBS, multikulturowa telewizja w Australii poakzywala tygodniowe wiadomisci z Polski. Okazało sie ze AWS z Buzkiem i Balcerowiczem zaczeli reformowac gospodarke. W cigu dwoch lat PKB z 6-8% wzrostu spadło do ujemnego ponad dwa - kurczenie gospodarki o ok 8-10% rocznie, parametry nie recesji ale glębokiego kryzysu. Pojechałemm do Polski w 2002. To co zobaczylem to mnie zatkało. Te wjazdy do Szczecina niezadbane, z głebokimi koleinami, wszedzie było widac upadek. Do tej pory pamietam ze w ogłoszeniach o prace były tyko prostytutki. Jak pani mysli, jak to zmieniło Polakow? Moim zdaniem to co AWS zrobil z Buzkiem i Balcerowiczem to wlasnie zniszczyło ducha jednosci. Wybiło Polakom jednosc i wtłoczyło jedynie myslenie o sobie, o wlasnym interesie - bardzo podobne do czasow komuny tyle ze nie byl1o juz nadziei. Najgorsze ze pokazało ze demokracja potrafi nisczyc a kapitalizm nie jest taki dobry.
    Widzi droga pani wtedy zniszczono jednosc, zabrano ta ogromna wiare ze mozna osiagnac zmiane. W tamtym okresie tkwią źrodła obecnej sytuacji.
    Ale nawet teraz polscy dziennikarze boja sie o tym mowic, boja sie powiedziec prawdy o tym co najwiekszym “osognieciem” Buzka i Balcerowicza było: zniszczenie jednosci Polakow, zniszczenie wiary w siebie. Nawet teraz boicie si eo tym mowic bo wlasnie tak mocno to zniszczyło Polske ze dalej sie boicie.
    By Polska była silna musi byc zjednoczona i wierzaca w sama siebie.
    Tak ze teraz mozemy powiedziec ze PiS dziala przeciwko Polsce, ze PO tez nie działa dla narodu.
    Nie wiadomo czy juz sie Polska podniesie na to trzeba lidera wielkosci Walesy a takiego nie widac nigdzie.

Najczęściej komentowane