/ Forum Słowo „Murzyn” już oficjalnie odradzane przez Radę Języka Polskiego
4    

Słowo „Murzyn” już oficjalnie odradzane przez Radę Języka Polskiego

Dodano 4
Rada Języka Polskiego na posiedzeniu plenarnym zaakceptowała stanowisko dr hab. Marka Łazińskiego w sprawie użycia rzeczownika „Murzyn”. Językoznawcy przyjęli tę opinię jednogłośnie i odradzają używania tego słowa.
 4
  •  
    Jestem człowiekiem o raczej lewicowych a nawet skrajnie lewicowych poglądach, ale w kwestii słowa ,,Murzyn,, absolutnie się nie zgadzam z Radą języka polskiego.
    Ile jeszcze będziemy maglować ten temat?!
    Po pierwsze, nie ma ani białych, ani czarnych ludzi. Tzw. ,,biali,, , to raczej różnego rodzaju odcienie różowego, beżowego, etc. Tzw. ,,czarni,, , są raczej w różnych odcieniach brązu.
    ,,Murzyn,, nigdy nie kojarzyło mi się negatywnie, gdyż zwrot ten określa jedynie bardzo ciemną karnację i afrykańskie korzenie, co samo w sobie nie jest w żaden sposób dewaloryzujące lub komukolwiek uwłaczające. Szanowne grono profesorskie najprawdopodobniej skojarzyło murzyna z niewolnikiem, co jest kardynalnym błędem, gdyż niewolnictwo dotykało i nadal dotyka wszystkich, bez względu na kolor skóry, wyznanie, orientację seksualną i poglądy polityczne. Proszę nie mylić murzynów z niewolnikami. Niewolnikami mogą być wszyscy. Murzynami tylko określona grupa ludzi. Murzyni, podobnie jak:
    ,,biali,, , ,,skośnoocy,, , ,,łysi,, , ,,głusi,, , ,,niewidomi,, etc. mogą być różni i przeróżni. Ale przede wszystkim mągą być albo mądrzy albo głupi. Mądry Polak wie, że murzyni są takimi samymi ludźmi jak inni. A głupi, jak to głupi - zawsze znajdzie sposób, żeby się wywyższyć, włażąc i sikając komuś na głowę. To, że jacyś idioci powymyślali kiedyś kretyńskie, rasistowskie powiedzonka z tym słowem, nie musi oznaczać od razu jego lingwistycznej dyskwalifikacji. Być może powinniśmy podejść do tematu zupełnie inaczej. Być może na te dewaloryzujące, archaiczne i rasistowskie powiedzenia, powinniśmy zaproponować nowe, które przywrócą właściwy sens tego, wg mnie fajnego słowa?

Murzynek Bambo w Afryce mieszkał.
    Teraz mieszka gdzie chce, ten nasz koleżka.
    Teraz jest moim sąsiadem, z którym prowadzę poranne pogawędki.
    Teraz jest właścicielem sklepu, w którym kupuję wędki.
    Teraz jest przyjacielem mojego syna.
    I taka jego murzyńska,
    jak i moja bielińska wina.
    •  
      Kiedyś w tej radzie zasiadali inteligentni ludzie. Niestety inteligencja obecnie jest anachronizmem więc i ludzi wymieniono na nowoczesnych.
      • Nie powinno się także słowem "arab" określać człowieka, bo wiadomo przecież, że arab to koń.
        • Murzyn nie jest słowem obraźliwym, tak samo jak cygan, czy żyd, a szanowna Rada stacza się w stronę orwellowskiej rzeczywistości.

Najczęściej komentowane