/ Forum Kulisy maturalnej katastrofy
3  

Kulisy maturalnej katastrofy

Dodano 3
To była prawdziwa edukacyjna klęska: w tym roku maturę oblał prawie co czwarty uczeń. Większość poległa na matematyce. Winni są nie tylko niedouczeni maturzyści, nauczyciele i reformatorzy polskiej szkoły. Także politycy, którzy zamienili egzamin w równanie z wieloma niewiadomymi.
  • jbloch@o2.pl   IP
    Cd komentarza.
    Coraz częściej mam do czynienia z przypadkami wykorzystania telefonów komórkowych jako ściąg, no ale na maturze telefonu mieć nie można i tu zaczynają się schody... Coraz trudniej też wyegzekwować od ucznia obowiązek chodzenia do szkoły. Z doświadczenia wiem, że ma to ścisły związek z efektem kształcenia, ale dzisiejsza szkoła nie ma instrumentów egzekwowania frekwencji. Młodzież licealna nie przejmuje się godzinami opuszczonymi, oceną z zachowania, często rodzice usprawiedliwiają godziny wagarów...
    A może nie wszyscy muszą mieć maturę. Nie, nie, to nie zmieści się naszym politykom w głowach, bo czym się wtedy chwalić. Twórzmy więc dalej tę edukacyjną fikcję. W zeszłym roku wyniki, przyznam, zdziwiły mnie, były zbyt dobre w stosunku do tego co obserwuję na co dzień. Nawet młodzież dziwiła się, że matura z matmy była tak łatwa. Każdy wiedział jednak o co chodzi. Proponuję więc dla poprawy humoru rządzących i społeczeństwa, by w przyszłym roku zrobić testy łatwiejsze. Znów wszyscy będą zadowoleni, a że nie przełoży się to na sukcesy młodych ludzi na rynku pracy i nie pchnie gospodarki do przodu. Nieważne. Wybory są co cztery lata a nie co dziesięć. Jednak jako nauczyciel ostrzegam państwa przed wizytą za kilka lat u lekarza, prawnika, urzędnika, przed mieszkaniem w domach wg projektów przyszłych inżynierów. Nie twórzmy fikcji, nie zaniżajmy wymagań, ale wymagajmy od młodych ludzi pracy i zaangażowania, którego brakuje, co pokazuje tegoroczna matura.

Najczęściej komentowane