/ Forum Stolica świata - Nowy Jork
4  

Stolica świata - Nowy Jork

Dodano 4
W Nowym Jorku sukces odnosi ten, kto w tygodniu ma tyle nowych pomysłów, ile w Europie przez rok Jestem Anglikiem w Nowym Jorku/ Widzisz, jak idę Piątą Aleją/ Jestem Anglikiem w Nowym Jorku/ Jestem obcokrajowcem, ale jestem tu legalnie" - śpiewał Sting w słynnej piosence "Englishman in New York". Bohater piosenki Stinga jest jednym z setek tysięcy obcokrajowców - intelektualistów, twórców czy dyktatorów mody - którzy od 50 lat przybywają do Nowego Jorku z Londynu, Paryża, Rzymu, Madrytu czy Wiednia. To miasto zostało stolicą świata, bo było i jest przyjazne obcym. Wystarczy, że mają talent, upór albo tupet. Człowiek obcy nigdy nie był tu traktowany jak wróg, co najwyżej jak dziwak. Ale to dziwactwo czy zwariowane pomysły obcych wywoływały tylko ciekawość i sympatię. Skoro obcy przybył do Nowego Jorku, musi wiedzieć lub robić coś, czego nie wie lub nie robi nowojorczyk. - W Nowym Jorku zapominasz, że jesteś obcokrajowcem, bo tu każdy skądś przyjechał. Jedynym warunkiem akceptacji jest posiadanie jakiegoś talentu. Wtedy znajduje się akceptację i nabywców na produkty tego talentu - mówi "Wprost" Ryszard Horowitz, znany nowojorski fotografik.
  • Podróżnik   IP
    Myślę że autor trochę spoczol na laurach pisząc powyższe. Nie oszukujmy się, lecz większość przyjezdnych do nowego jorku pracuje sprzątając u bogatych ludzi na Manhattanie albo pracują na budowie na czarno na stawki za które Amerykanin nie pracowałby nigdy. Przyjezdni którzy pracują w stanach i nie są legalnie traktowani sa jak podklasa ludzi na których Amerykanin zawsze będzie patrzał z góry.

Najczęściej komentowane