/ Forum Polak na kozetce
2  

Polak na kozetce

Dodano 2
Duża liczba osób korzystających z psychoterapii nie świadczy o chorobie społeczeństwa, lecz o jego zdrowiu Jest pan zupełnie zdrowy, a stres, na który się pan skarży, dotyczy każdego aktywnego człowieka. Nie potrzebuje pan żadnej terapii - usłyszał czterdziestoletni menedżer z Warszawy w gabinecie psychoterapeuty. - Na pewno coś mi dolega - nie dowierzał pacjent - w mojej firmie wszyscy menedżerowie mają swoich terapeutów i twierdzą, że bardzo im to pomaga. Taka sytuacja przydarzyła się Zofii Milskiej-Wrzosińskiej, szefowej warszawskiego Laboratorium Psychoedukacji. Dowodzi ona dwóch rzeczy. Po pierwsze, coraz więcej Polaków korzysta z psychoterapii, uznając ją za coś zwyczajnego. Po drugie, duża liczba osób korzystających z psychoterapii nie świadczy o chorobie społeczeństwa, lecz o jego zdrowiu.
  • Taksobie Myślę IP
    Wskazany psycholog czy psychoterapeuta? Na ogół oba te zawody są rozumiane jako tożsame, jednak w rzeczywistości nic bardziej błędnego . Psycholog to osoba, która po ukończeniu studiów wyższych i  zebraniu koniecznego doświadczenia praktycznego (najczęściej w  instytucjach zajmujących się zdrowiem psychicznym tj. kliniki, poradnie, przychodnie etc.) posiada na tyle umiejętności aby wspierać swoich klientów w  kwestii radzenia sobie z  aktualnie pojawiającymi się trudnościami natury psychologicznej. Wyżej wymienione kłopoty , u funkcjonujących dotychczas prawidłowo osób, mogą doprowadzić do powstania przewlekłego kryzysu. Psycholog skupia się na  badaniu posiadanych przez pacjenta zasobów i wspiera go w  użyciu ich w celu zażegnania problemu. Może także wskazać bardziej adekwatne sposoby radzenia sobie, które następnie stają się przedmiotem nauki przez klienta gabinetu psychologicznego. Psycholog pomaga także innym specjalistom (głównie z zakresu nauk medycznych) w rozumieniu problemu klienta oraz w  określeniu końcowej diagnozy. Najczęściej dzieje się to w wyniku przeprowadzonego wywiadu psychologicznego oraz badań z użyciem wystandaryzowanych testów. Choć każdy psycholog może zostać psychoterapeutą to nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem. Co najważniejsze - psycholog bez odpowiedniego wieloletniego przeszkolenia nie ma  umiejętności wystarczających do prowadzenia psychoterapii!
    Za: www.indywidualnaterapia.pl Szczecin, 2015

Najczęściej komentowane