Nazywany jest też jaskółką morską lub błędkitnym aniołem. To gatunek jadowitego ślimaka morskiego tyłoskrzelnego. Występuje u wybrzeży europejskich, RPA i na wschodnich wodach oblewających Mozambik i Australię. Niebieski smok przy wykorzystaniu gazu w swoim żołądku pływa "głową w dół". Żeruje na organizmach większych od siebie i jadowitych, takich jak np. Żeglarz portugalski.
Ta ryba jest niedalekim kuzynem Piranii. Dorasta do 80 cm długości 25 kg wagi. Występuje w wodach Amazonki i Orinoko. Żywi się orzechami i żeruje w pobliżu drzew.
Ewolucyjnie jest to grupa prawie 1000 gatunków owadów, które mają charakterystyczny, ryjkowaty kształt głowy. Większość z nich zasiedla strefy klimatu umiarkowanego i subtropikalnego. W Polsce występuje 10 gatunków z tej grupy.
„Nasikabatrachus sahyadrensis” to gatunek płaza, który występuje w Ghatach Zachodnich w południowych Indiach. Żaba purpurowa odkryta została w 2003 roku. Większość czasu spędza pod ziemią. Na powierzchnię wychodzi tylko na około dwa tygodnie w porze monsunowej, aby łączyć się w pary. Żywi się głównie termitami.
Gatunek rekina głębinowego. Jego cechą charakterystyczną jest nietypowy kształt głowy. Żyje poniżej głębokości 200 metrów. Zasięg występowania obejmuje Pacyfik od Australii po Zatokę Meksykańską Oceanu Atlantyckiego. Żywi się skorupiakami i rybami.
Źródło: Wikimedia Commons / Dianne Bray / Museum Victoria/CC BY 3.0 au
6. Ogcocephalus darwini
Nazywana też red-lipped batfish. Występuje wokół Wysp Galapagos i u wybrzeży Peru na głębokości od 3 do 76 metrów. Znana jest głównie z jasnoczerwonych „ust”. Żywi się małymi rybami i skorupiakami.
Zamieszkuje głębokie wody u wybrzeży Australii i Tasmanii. Jest rzadko widywana przez ludzi. Występuje na głębokości 600-1200 metrów. Żywi się każdym napotkanym pokarmem.
Gatunek małpiatki, występujący tylko na wschodnim i północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru. Ma różowy nos i żółto-pomarańczowe oczy. Waży od 2 do 3 kilogramów. Żywi się owocami, owadami, kokosami czy bambusem.