Ofiarami zbrodniczych ideologii hitlerowskich Niemiec w okresie II wojny światowej padały m.in. osoby z zaburzeniami psychicznymi. W Polsce symbolicznym początkiem tego procesu była eksterminacja pensjonariuszy Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie na Pomorzu. 22 września 1939 roku zamordowano tam 88 pacjentów. Szacuje się, że między wrześniem 1939 roku a styczniem 1941 roku Niemcy zabili u nas osób, cierpiących na podobne schorzenia.
Dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi?
Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieliby, aby w rocznicę tamtej wrześniowej zbrodni obchodzić u nas Dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej. Projekt uchwały w tej sprawie skierowany został już do Sejmu. „Zagłada osób chorych psychicznych podczas II wojny światowej w okupowanej Polsce zapoczątkowała ludobójcze zbrodnie III Rzeszy” – podkreślali w uzasadnieniu pomysłodawcy.
Nie jest to pierwszy tego typu projekt posłów KO. Gdański poseł tej partii Piotr Adamowicz przypomniał, że jego partia złożyła podobny jeszcze za czasów pierwszej kadencji ostatnich rządów PiS.
Święta Narutowicza i powstania zamojskiego?
Inne święto chcieliby ustanowić z kolei przedstawiciele Lewicy. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku złożyli projekt ustawy o Dniu Prezydenta Gabriela Narutowicza, który miałby przypadać na 16 grudnia, w rocznicę zamordowania polityka.
Posłowie Suwerennej Polski zaproponowali natomiast ustanowienie Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Projekt w tej sprawie złożyli również w listopadzie ubiegłego roku. Zdaniem „Rzeczpospolitej” największe szanse mają jednak pomysły KO i Lewicy.
Warto zaznaczyć, że nowe święta nie oznaczałyby din wolnych od pracy. Te bowiem wylicza odpowiednia ustawa.
Czytaj też:
Trwają prace nad pakietem deregulacyjnym. ZUS proponuje rewolucyjne zmianyCzytaj też:
Koty cierpią po stracie najbliższych? Te badania ucinają spekulacje