Ziółkowski poległ (aktl.)

W Monachium rozpoczęły się ME w lekkoatletyce. Mistrz olimpijski i świata w rzucie młotem Szymon Ziółkowski nie zakwalifikował się do finału.
Ziółkowski (AZS Poznań/Grupa Elite Cafe) uzyskał wynik zaledwie 77,14 m i zajął 10. miejsce w swojej grupie kwalifikacyjnej. Natomiast startujący w grupie B Maciej Pałyszko (Skra Warszawa) osiągnął w najlepszej próbie 75,51 m i odpadł tym bardziej.
Marek Plawgo (Warszawianka) zwyciężył w serii i osiągnął 4. czas eliminacji w biegu na 400 m - 45,97 s. Do półfinałów zakwalifikował się również Piotr Rysiukiewicz (Śląsk Wrocław), który uzyskał 15. czas eliminacji - 46,44. Najszybszy był Francuz Marc Raquil - 45,70.
Obie reprezentantki Polski - Joanna Wiśniewska (Warszawianka) i Marzena Wysocka (AZS AWF Biała Podlaska) awansowały do finału rzutu dyskiem. Wiśniewska uzyskała 5. wynik eliminacji - 60,40 m, a Wysocka 9. - 58,24. Najdalej rzuciła Greczynka Ekaterina Vogoli - 61,94.
Piotr Balcerzak (Skra Warszawa) awansował do drugiej rundy eliminacji biegu na 100 m. Sztuka ta nie udała się natomiast Ryszardowi Pilarczykowi (Olimpia Poznań). W pierwszej serii Balcerzak zajął piąte miejsce, ale wywalczył awans z 29. wynikiem eliminacji 10,51. Pilarczyk startował w ostatniej, szóstej serii i był szósty z czasem 10,61.
Najlepszy rezultat w pierwszej rundzie eliminacji uzyskał w pierwszej serii Brytyjczyk Dwain Chambers - 10,23.
Balcerzak nie zdołał awansować do półfinału. Z czasem 10,50 zajął ósme, ostatnie miejsce w swojej serii ćwierćfinałowej. Zdecydowanie najlepszy rezultat w drugiej rundzie eliminacji uzyskał Chambers - 10,08.
Jacek Kazimierowski (MKLA Łęczna) nie zdołał awansować do finału trójskoku. Reprezentant Polski nie przekroczył nawet granicy 16 metrów i  uzyskał 19. wynik eliminacji - 15,94 m. Najdalej skoczył Brytyjczyk Phillips Idowu - 17,54 m.
Mimo kolizji z człowiekiem, który niedaleko mety wszedł mu wprost pod nogi, Hiszpan Francisco Fernandez zdobył złoty medal w chodzie na 20 km. W ulewnym deszczu Fernandez uzyskał świetny czas 1:18.37. Drugie miejsce wywalczył Rosjanin Władimir Andrejew (1:19.56), a brązowy medal zdobył inny Hiszpan - Juan Molina (1:20.36).
W chodzie na 20 km startowało dwóch reprezentantów Polski. Roman Magdziarczyk (AZS AWF Gdańsk) uzyskał czas 1:22.57 i zajął 14. miejsce, a Beniamin Kuciński (AZS AWF Katowice) z wynikiem 1:24.38 uplasował się tuż za nim.
Beata Szkudlarz (AZS AWF Biała Podlaska) nie zdołała awansować do drugiej rundy biegu na 100 m. Polka w drugim biegu eliminacyjnym uzyskała czas 11,56 s i zajęła szóste miejsce. Najlepszy czas eliminacji, w czwartym biegu, uzyskała Greczynka Ekaterina Thanou - 11,07.
Grzegorz Sposób (AZS Lublin) i Aleksander Waleriańczyk (Wawel Kraków) awansowali do finału konkursu skoku wzwyż. Obaj uzyskali wynik 2,15 m i to wystarczyło, gdyż z powodu deszczu zawodnicy skakali słabo. Do finału, który odbędzie się w czwartek, awansowało 15 zawodników.
Liliana Zagacka (Skra Warszawa) z wynikiem 6,31 m zakwalifikowała się do finału konkursu skoku w dal. Najlepszy wynik eliminacji uzyskała Brytyjka Jade Johnson - 6,60. Do finału, skacząc 6,41 m, zakwalifikowała się też 4-krotna mistrzyni Europy, Niemka Heike Drechsler.
Brytyjka Paula Radcliffe zwyciężyła w biegu na 10 000 m, a czasem 30.01,10 ustanowiła rekord Europy. W strugach rzęsistego deszczu o ponad 12 sekund poprawiła rekord Norweżki Ingrid Kristiansen (30.13,74) ustanowiony przed 16 laty. Radcliffe wyprzedziła Irlandkę Sonię o'Sullivan (30.47,59) oraz Rosjankę Ludmiłę Biktaszewą (31.04,00).
Mistrzem Europy w pchnięciu kulą został Ukrainiec Jurij Biłonog - 21,37 m. Ukraiński kulomiot wyprzedził Duńczyka Joachima Olsena (21,16) i Niemca Ralfa Bartelsa (20,58).