Chuligański bieg Plawgi (aktl.)

Podczas lekkoatletycznych ME w Monachium nasza męska sztafeta 4x400 m przybiegła wprawdzie na 3. miejscu, ale została zdyskwalifikowana po chuligańskim biegu Marka Plawgi.
Po I zmianie Marcina Marciniszyna Polacy zajmowali pozycję w ogonie stawki. Plawgo wystartował na 6-7. pozycji i zamiast obiegać rywali dał się zamknąć przy wewnętrznej części bieżni. Dwukrotnie próbował przebijać się na siłę, wbiegając pomiędzy rywali i taranując ich. Za pierwszym razem konkurenci utrzymali się na nogach, ale za drugim upadł popchnięty Niemiec (prowadzili po I zmianie mistrza Europy w biegu indywidualnym Ingo Schulza i mieli szansę na medal). Potem Piotr Rysiukiewicz wywalczył trzecią lokatę, a Robert Maćkowiak ją utrzymał. Niestety, wszystko na nic...
Oczywiście, Plawgo, który czuł niedosyt po starcie na 400 m indywidualnie, był zdeterminowany, aby odnieść sukces. Ale nawet szalona ambicja musi mieć jakieś granice... Zatem nasi 400-metrowcy po raz kolejny w dziwny sposób niczego nie osiągnęli w sztafecie.
Zwyciężyli Brytyjczycy J. Deacon, M. Elias, J. Baulch, D. Caines (czas 3,01,25), drugie miejsce zajęli Rosjanie O. Miszukow, A. Siemionow, R. Maszczenko, J. Borżakowski (3,01,34), a trzecie - po dyskwalifikacji Polaków - Francuzi L. Djhone, A. Douhou, N. Keita, I. Wade (3,02,76).
Wcześniej polskie sztafety mężczyzn 4x100 m i kobiet 4x400 m zdobyły brązowy medale. Polacy w biegu rozstawnym 4x100 m wystąpili w składzie Ryszard Pilarczyk, Łukasz Chyła, Marcin Nowak oraz Marcin Urbaś i uzyskali czas 38,71 s. Szybsi byli Brytyjczycy Christian Malcolm, Darren Campbell, Marlon Devonish, Dwain Chambers (38,19 - najlepszy w br. wynik na świecie) i Ukraińcy K. Wasiukow, K. Rurak, A. Dowgał, O. Kajdasz (38,53).
Nasza sztafeta kobiet 4x400 m zaprezentowała się świetnie. Zaczęła Zuzanna Radecka, potem Grażyna Prokopek wyprowadziła nasze zawodniczki na prowadzenie, następnie do boju przystąpiły płotkarki. Małgorzata Pskit dobiegła do strefy zmian na 3. pozycji, a brązowa medalistka z Monachium na 400 m ppł. Anna Olichwierczuk próbowała na ostatnim wirażu nawet zaatakować mistrzynię i wicemistrzynię Europy na 400 m Rosjankę Olesię Zykinę i Niemkę Grit Breuer.
Polki uzyskały czas 3.26,15, który jest ich najlepszym wynikiem w tym roku. Bieg wygrały Niemki (F. Ekpo-Umoh, B. Rockmeier, C. Marx, G. Breuer) - 3.25,10 przed Rosjankami (N. Antjuch, N. Nazarowa, N.Kapaczinska, O. Zykina) - 3.25,59.
Brązowy medalista MŚ 2001 Paweł Czapiewski z czasem 1.47,92 zajął dopiero 4. miejsce w biegu na 800 m. Polaka wyprzedzili reprezentujący Danię Kenijczyk Wilson Kipketer (1.47,25), Szwajcar Andre Bucher (1.47,43) i Niemiec Nils Schumann (1.47,60).
Fin Janne Holmen zdobył złoty medal w maratonie. Z czasem 2:12.14 Holmen wyprzedził Estończyka Pawła Łoskutowa (2:13.18) i Hiszpana Julio Reya (2:13.21). Polak Piotr Gładki zajął 17. miejsce w czasie 2:17.19.
Francuzki zdobyły złoty medal w biegu sztafetowym 4x100 m. Reprezentantki Francji (D. Combe, M. Hurtis, S. Felix, O. Sidibe) uzyskały czas 42,46 i wyprzedziły Niemki (M. Paschke, G. Rockmeier, S. Schielke, M. Wagner) - 42,54 oraz Rosjanki (N. Ignatowa, J. Tabakowa, I. Chabarowa, L. Krugłowa) - 43,11. Polki (Beata Szkudlarz, Daria Onyśko, Agnieszka Rysiukiewicz, Dorota Dydo) zajęły siódme miejsce - 43,96.
Szwedka Kajsa Berqvist z wysokością 1,98 m zdobyła złoty medal w skoku wzwyż. Drugie miejsce zajęła Rosjanka Marina Kupcowa (1,92), a trzecie jej rodaczka Olga Kaliturina (1,89). Anna Ksok z wynikiem 1,89 uplasowała się na 5. pozycji ex aequo z Chorwatką Blanką Vlasic.
Turczyka Sureyya Anyhan zdobyła sensacyjny złoty medal w biegu na 1500 m, osiągając najlepszy w br. czas na świecie - 3.58,79. Niespodziewanie dopiero drugie miejsce zajęła niepokonana dotąd na finiszach Rumunka Gabriela Szabo (3.58,81). Na trzeciej pozycji uplasowała się Rosjanka Tatiana Tomaszowa (4.01,28). Lidia Chojecka z wynikiem 4.10,56 zajęła 9. miejsce.
Węgier Robert Fazekas zdobył złoty medal w rzucie dyskiem. Uzyskał wynik 68,83 m i wyprzedził Litwina Virgiliusa Aleknę - 66,62 oraz Niemca Michaela Moellenbecka - 66,37.
Hiszpan Alberto Garcia z czasem 13.38,18 zdobył złoty medal w biegu na 5000 m. Drugie miejsce zajął reprezentant Francji, Marokańczyk Ismail Sghir (13.39,81), a trzecie Ukrainiec Serhij Lebed (13.40,00).
Ukraniec Aleksij Łukaszewicz, skacząc na odległość 8,08 m, zdobył złoty medal w skoku w dal. Drugie miejsce zajął Chorwat Sinisa Ergotic (8,00), a trzecie Hiszpan Yago Lamela (7,99).