Srebro za orientację

Srebro za orientację

Srebrny medal w biegach na orientację wywalczyła w Warnie polska sztafeta podczas 13. Akademickich Mistrzostw Świata.
Jest to pierwszy medal zdobyty przez polskich sportowców w tej dyscyplinie w historii AMŚ.

W sobotnim biegu polska sztafeta wystąpiła w składzie: Maciej Grabowski, Marcin Richert (obydwaj WKS Flota Gdynia), Michał Parzewski (Grunwald Poznań) oraz Wojciech Dwojak (WKS Śląsk Wrocław).

Po trzeciej zmianie Polacy zajmowali czwarte miejsce, a medal wywalczył - dobrze finiszując na ostatniej - Wojciech Dwojak.

Pierwszego dnia mistrzostw, w środę 21 sierpnia, w biegu klasycznym (na 14 km) najlepszy z Polaków - Maciej Grabowski był 21. w  gronie 84 startujących zawodników. Zwyciężył Szwed Emil Wingstedt.

Następnego dnia rozegrano eliminacje do biegu krótkodystansowego (4,8 km). Awans do piątkowego finału sprintu wywalczyło trzech Polaków: Richert, Dwojak i Grabowski. Zwyciężył Francuz Thierry Gueorgiou.

W finale Richert był 11., Dwojak - 19., a Grabowski - 23.