Miłość, przyjaźń, zaufanie, szczęście, ale także cierpienie, nadzieja, wolność, wiara i pokora – tych tematów dotyka ksiądz Piotr Pawlukiewicz w książce pt. „Życie. Instrukcja obsługi”, która na rynku ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. Punktem wyjścia do zamieszczonych w każdym z rozdziałów rozważań są fragmenty z Pisma Świętego. Opowieść o weselu w Kanie Galilejskiej rozpoczyna refleksje o zakochaniu i budzących się uczuciach, a z kolei fragment o rozmnożeniu chleba zostaje omówiony przy okazji tematu zaufania.
Ksiądz Piotr Pawlukiewicz książkę poświęcił uczuciom i emocjom, które naznaczają ludzkie życie i to nie tylko w pozytywny sposób. Kapłan bez silenia się na patetyzm, wykorzystując barwne porównania i odniesienia do codzienności, wskazuje czyhające pułapki, w które można wpaść. Przestrzega przed ślepym uzależnieniem się od drugiej osoby, które prowadzi do zatracenia siebie. Pisze także o niekiedy roszczeniowej postawie człowieka względem Boga, który nie zawsze odpowiada w sposób widoczny na pierwszy rzut oka.
„Jeśli jesteś mądry po Bożemu, to dla świata jesteś głupi”
Jeżeli w ręce czytelników, którzy księży kojarzą jako mrukliwych, osamotnionych i zamkniętych w sobie ludzi w pewnym sensie odrealnionych od rzeczywistości, trafi książka „Instrukcja obsługi”, z pewnością w czasie czytania niejednokrotnie podniosą brew ze zdziwienia, pytając: „To tak może mówić ksiądz?”. Ksiądz Piotr Pawlukiewicz zaskakuje i to pewnie jeden z powodów, dla których tak wiele osób bardzo chciało go słuchać. Kapłan rozpatruje wiarę w kategorii „wariactwa” i opisuje, w jaki sposób z boku wyglądają sprawowane w kościołach obrzędy. „Jeśli jesteś mądry po Bożemu, to dla świata jesteś głupi” – pisze ks. Pawlukiewicz.
Ksiądz potępia pychę i przy okazji podkreśla znaczenie pokory, która może się przejawiać w przyznawaniu się do błędów, udzielaniu przebaczenia oraz wzięciu odpowiedzialności za niedoskonałości i grzech, zamiast szukać winnych wokół. Przestrzega także przed bóstwem myślenia o tym, co inni powiedzą i uzależniania od tego wszystkich swoich działań, a nawet napędzania ich pod to dyktando.
Ksiądz Pawlukiewicz nie idealizuje. Mówi o trudnych aspektach wiary, a co za tym idzie niekiedy bolesnych zadaniach, z którymi musi zmagać się człowiek na drodze do rozwoju duchowego. Ksiądz wyjaśnia przewrotnie, dlaczego milczenie nie zawsze jest złotem, cel nie uświęca środków i trzeba naśladować dzieci, by być szczęśliwym. „Życie. Instrukcja obsługi” jest przesycona odniesieniami religijnymi, które stanowią trzon omawianej książki, a rozważania ksiądz Pawlukiewicz przyobleka w wyjątkowo przystępną formę. Czytając kolejne strony, można odnieść wrażenie, że rozmawia się z dobrym znajomym, który może doradzić i poprowadzić, który zna naturę ludzką na wskroś, a nie unosi się w oparach nierealnego, idealistycznego świata.
Czytaj też:
„Epidemia to taki stan wojny”. Wstrząsająca opowieść o walce z COVID-19
Komentarze
Do produkcji swych heretyckich testamentów żydzi użyli głównie egipskiej religii i rytuałów zremiksowanych w sosie żydowskim . Oto kilka śladów sprzed tysięcy lat :
Bóg i jego 12 apostołów , jest to schemat egipski który był nad Nilem w użyciu przez 4 tysiące lat , Ra i jego 12 apostołów oraz Horus i jego 12 apostołów i Osiris i jego 12 apostołów .
Zrodzony z Dziewicy 25 grudnia ( przesilenie zimowe ) urodzony w żłobku infant Horus .
Przemiana wody w wino , starożytny Egipt , Osiris , w świecie antycznym , imperialny Bahhus - Dionisos -Osiris , związane z wegetacją roślin , Bóg który przemienia ( w wyniku fermentacji ) wodę ( w winorośli ) w wino . Bahhus jest wspominany do dzisiaj , na przykład coroczne święto Winobrania w Polsce , w Zielonej Górze . Stoi za tym starożytny Bóg przemiany wody w wino .
Nikt nie wie co się działo z Horusem pomiędzy 12 a 30-33 rokiem jego życia . W każdym razie około 30 roku życia Horus zostaje ochrzczony w wodach Nilu poprzez Anuba Chrzciciela
( Anubis the Babtizer ) , następnie wskrzesza Osirisa ( Ashur , La saar ) na prośbę kobiety o imieniu Meerta ( Isis i Nephtys ) , wskrzesza go słowami Rise Up , Stand Up , Rise ! Live your bandages! Stand Up ! Rise Up !
Oficjalne tytuły Horusa sprzed tysięcy lat King of the Kings , Good shepherd ( dobry pasterz ) Lamb of GOD ( baranek Boży )
Tytuły Ra , Ra is love , Bóg jest miłością to doktryna z Egiptu .
Również Trójca Święta ( Trinity, Unity in Plurality ) Trzech Bogów w Jednym to egipska teologia .
I poza tym dużo dużo dużo więcej . Krótko mówiąc cały jezu kult to misz-masz egipskich wierzeń w sosie żydowskim .
Co ciekawe , oryginalny Bóg Egiptu nie wybacza , w przeciwieństwie do żydowskiego falsyfikatu .
W bambuko zrobili was żydzi w imię swego rozbuchanego ego i partykularnych interesów israela oraz sprawy pozagrobowe w kosmosie który wyglada inaczej niż się wam wydaje , kult ich ziomeczka to kpiny oparte o terror i kłamstwa . Ci , którzy zaufali cadykowi jezu nie będą sądzeni w ogóle i nigdy nie spotkają się z Bogiem .