Czym jest „Iustitia”?
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” to organizacja sędziowska, prowadząca od kilku lat aktywną kampanię przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Od czasu reformy Krajowej Rady Sądownictwa, „Iustitia” nie ustaje w próbach storpedowania legalnych nominacji tysięcy sędziów. Jej działania przypominają bojkot: podważanie wyroków, ignorowanie uchwał, odmowa wspólnego orzekania z sędziami powołanymi po 2017 r. Jej członkowie wypowiadają się publicznie na tematy polityczne oraz dokonują oceny moralnej sędziów nominowanych po 2017 r.
W polskich sądach nie chodzi już o prawo tylko o władzę. „Iustitia” nie walczy już o praworządność, lecz o przywileje.
Przez lata to właśnie sędziowie związani z tym stowarzyszeniem mieli realny wpływ na awanse w sądownictwie. Reforma zabrała im ten monopol, więc teraz walczą o jego odzyskanie – obecnie znowu zawłaszczają wszystkie funkcje zarówno w sądownictwie, jak i w ministerstwie sprawiedliwości.
Ich retoryka jest skrajnie jednostronna: rząd – zły, nowi sędziowie – nieważni, władza sądownicza – tylko dla „naszych”.
Kim są „neosędziowie”?
„Neosędzia” to termin nieznany żadnej ustawie ani nie funkcjonujący w słowniku języka polskiego. Słowem tym członkowie stowarzyszenia „Iustitia” określają osoby, które zostały mianowane sędziami, bądź które awansowały na urząd sędziego sądu wyższego rzędu po 2017 r.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.