Cavaliada Poznań: Andrzej Opłatek najlepszy w Grand Prix Poznania

Cavaliada Poznań: Andrzej Opłatek najlepszy w Grand Prix Poznania

Thomas Brand
Thomas Brand Źródło: Materiały partnera

Grand Prix Poznania

Historycznym zwycięstwem reprezentanta Polski, 20-letniego Andrzeja Opłatka na Copperfieldzie zakończyło się Grand Prix Poznania o nagrodę PKO Banku Polskiego, pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz Prezesa Polskiego Związku Jeździeckiego, zaliczane do Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej.

Parkur podstawowy wydawał się wszystkim bardzo trudny. Dwanaście przeszkód, w tym trzy podwójne kombinacje ustawione były na dystansie zaledwie 380 metrów. Mimo to przeszkody o wymiarach od 145 cm do 160 cm bezbłędnie pokonało aż siedemnastu jeźdźców. Ku ogromnej radości poznańskiej publiczności, wśród zerowych były cztery polskie pary: Jarosław Skrzyczyński na Chacclanie, Cassandra Orschel na Acanthya, Michał Kaźmierczak na Stakorado i Andrzej Opłatek na wałachu Copperfield 40.

W takiej sytuacji wydawało się, że rozgrywka będzie bardzo zacięta. Na początku, zawodnicy podejmując ryzyko popełniali sporo błędów. Ostatecznie, double clear zaliczyły tylko cztery pary. Najlepszy czas rozgrywki miał Jarosław Skrzyczyński, który z jednej strony swoją precyzyjną, ale i bardzo ryzykowną jazdę, przepłacił dziś dwoma błędami (miejsce 11).

Andrzej Opłatek świetnie wykorzystał ostatnie miejsce na liście startowej. Pokonując parkur bezbłędnie osiągnął czas, który dał mu wygraną. To pierwsze od 2007 roku zwycięstwo Polaka na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich i pierwsze, odkąd ta impreza odbywa się pod marką Cavaliady. Drugą pozycję zajął reprezentant Niemiec, Philip Ruping na klaczy Clinta. Co ciekawe, to właśnie ten zawodnik startował wcześniej na koniu Andrzeja Opłatka.

- Bardzo dziękuję Philippowi, że tak świetnie przygotował do wysokich konkursów Copperfielda. To koń doświadczony, ale też bardzo wrażliwy. Każda arena charakteryzuje się czymś innym, ale on w szczególności nie lubi mieć wokół siebie innych koni. Jednak kiedy wyjeżdżamy na parkur i jesteśmy we dwóch, to po prostu jedziemy - skomentował Andrzej.

Trzecie miejsce wywalczył Estończyk, Urmas Raag na klaczy Ibelle Van De Grote Haart, który zdobywając 17 punktów, umocnił się na prowadzeniu w Lidze Europy Cenralnej Pucharu Świata. Michał Kaźmierczak w Grand Prix ostatecznie zajął ósme miejsce, a w Rankingu Ligi Europy Centralnej był trzeci. W sumie, ma on 55 punktów i spokojnie może myśleć o przygotowaniach do finału ligi, który odbędzie się podczas Cavaliady w Warszawie.

Finał małej rundy

W finale małej rundy najlepszy był Szwed, Rolf-Goran Bengtsson na klaczy Yajamila. Drugie miejsce zajął Jarosław Skrzyczyński na Quintelli. Z kolei w finale CSI1* najlepsza była Czeszka, Sara Vinglarkova na Oscar Des Fontaines, a drugie miejsce zajął Mateusz Kiempa na klaczy Catalaya.