Skuteczna Polonia Warszawa ogrywa Wisłę Kraków

Łukasz Teodorczyk cieszy się ze zdobytego gola (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Polonia Warszawa pokonała 3:1 (2:0) Wisłę Kraków w pierwszym spotkaniu trzeciej kolejki T-Mobile Ekstraklasy. Bramki dla gości zdobyli Łukasz Teodorczyk, Wladimer Dwaliszwili oraz Paweł Wszołek. Honorowe trafienie dla Białej Gwiazdy zanotował Ivica Iliev. To trzecie z rzędu zwycięstwo Czarnych Koszul na stadionie Wisły Kraków.
Wisła musiała w piątek zagrać bez swojej gwiazdy, Maora Meliksona (leczy kontuzję). Jej trener zdecydował się też na wystawienie dwóch zawodników, dla których był to pierwszy mecz w ekstraklasie - Michała Szewczyka oraz Dawida Kamińskiego. Ten pierwszy na pewno debiut może uznać za udany. Zaliczył asystę, ale trzy punkty i tak pojechały do Warszawy.

W 17. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Tomasza Brzyskiego do piłki wyskoczył Łukasz Teodorczyk i umieścił ją w siatce. Rozegranie tego stałego fragmentu gry sędzia zarządził po faulu Osmana Chaveza na Pawle Wszołku. Pod koniec pierwszej odsłony nieporozumienie Pareiki z Łukaszem Burligą wykorzystał Vladimir Dwaliszwili i było 0:2.

Wiślacy najgroźniejszą akcję w pierwszej połowie przeprowadzili w 9. min. Po faulu na Cezarym Wilku sędzia podyktował rzut wolny z miejsca odległego o 18 m od bramki Mariusza Pawełka. Po uderzeniu Ivicy Ilieva piłka poszybowała tuż nad poprzeczką.

W drugiej połowie inicjatywę przejęła Wisła, która kontaktową bramkę zdobyła w 62. min. Po sprytnym zagraniu Szewczyka Iliev znalazł się sam przed bramkarzem Wisły i nie zmarnował okazji do zdobycia gola. Defensywę warszawską zmyliło, że niedaleko strzelca gola był na pozycji spalonej Cwetan Genkow. Nie wziął on udziału w akcji i sędzia nie przerwał gry.

W 71. min na trybuny został odesłany trener Polonii Piotr Stokowiec, który zbyt gwałtownie domagał się podyktowania przez arbitra rzutu karnego dla jego drużyny.

Jego podopieczni zdołali jednak postanowić kropkę nad "i". W 83. min Wszołek dostał dobre podanie od Teodorczyka, a ten pokonał bramkarza Wisły.

Wisła Kraków - Polonia Warszawa 1:3 (0:2)

Bramki: 0:1 Łukasz Teodorczyk (17-głową), 0:2 Władimir Dwaliszwili (43), 1:2 Ivica Iliev (62), 1:3 Paweł Wszołek (83).

Żółta kartka - Wisła Kraków: Arkadiusz Głowacki, Osman Chavez. Polonia Warszawa: Tomasz Brzyski, Adam Pazio. Czerwona kartka - Wisła Kraków: Romell Quioto (90+1-niesportowe zachowanie).

Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów 17 176.

Wisła Kraków: Sergei Pareiko - Łukasz Burliga, Arkadiusz Głowacki, Osman Chavez, Jan Frederiksen - Michał Szewczyk (77. Romell Quioto), Radosław Sobolewski, Cezary Wilk (46. Łukasz Garguła), Ivica Iliev - Cwetan Genkow, Dawid Kamiński (46. Michał Chrapek).

Polonia Warszawa: Mariusz Pawełek - Aleksandar Todorovski (56. Jose Isidoro), Marcin Baszczyński, Adam Kokoszka, Adam Pazio - Paweł Wszołek, Łukasz Piątek, Dieme Yahiya (56. Dimitrije Injac), Tomasz Brzyski - Władimir Dwaliszwili (82. Daniel Gołębiewski), Łukasz Teodorczyk.

Zapis naszej relacji:

90+4 min. Koniec. Zasłużone trzy punkty dla Polonii.

90+3 min. Gołębiewski efektownie przelobowuje wysuniętego Pereikę, ale bramkarza Wisły ubezpiecza Chavez, który wybija piłkę lecącą do bramki!

90+2 min. Okropne zachowanie Quioto. Sfaulował Piątka, po czym zdeptał staw skokowy Polonisty. Sędzia od razu odsyła go do szatni, a komisja ligi zapewne posadzi go na trybunach na dłużej.

90 min. Arbiter dolicza cztery minuty.

89 min. Brzyskiego łapią skurcze. W obu nogach!

86 min. Quioto uderza z dystansu. Siła jest - precyzji brakuje.

82 min. GOOOOL! WSZOŁEK! Co za kontra Polonii! Fenomenalna! Teodorczyk przejął piłkę w środku pola, ruszył do bramki i 20 metrów przed nią zagrał na prawo do Wszołka. Ten zszedł do środka, minął dwoch Wiślaków i huknął w samo okienko! Szaleje polonijna młodzież.

81 min. Zmęczony Dwaliszwili schodzi z boiska. Zmienia go Daniel Gołębiewski.

81 min. Brzyski uderza, ale trafia w mur.

80 min. Teodorczyk świetnie nacisnął na Chaveza i odzyskał piłkę w okolicy pola karnego. Obrońca Wisły w efekcie musiał faulować. Żółta kartka.

77 min. Wchodzi Quioto, zastępuje kontuzjowanego Szewczyka.

76 min. Dłuższa przerwa w grze. Szewczyk jest opatrywany. Teraz leży Iliev, Sobolewski ma dość. A już tylko jedna zmiana.

70 min. Co za błąd sędziego! Goście wyszli z kontrą - Wszołek zagrał do rozpędzonego Teodorczyka, który z kilkunastu metrów uderzył po ziemi. Pareiko odbił piłkę tuż pod wbiegającego Wszołka i po chwili go złapał za nogi! Wszołek przez to nie dał rady oddać strzału do pustej bramki. Sędzia jednak nie zauważył tego! Po chwili za to odesłał wściekłego Piotra Stokowca - trenera Polonii - na trybuny.

69 min. Dobra akcja Wszołka - Polonista w szalonym tempie pociągnął akcję do przodu i zagrał na lewo do Dwaliszwiliego. Gruzin zrewanżował się zagraniem na piąty metr, ale Wszołek do tego podania nie doszedł - przecięli je stoperzy Wisły.

67 min. Ostre wejście Pazio w Chrapka. Sędzia daje mu żółtą kartkę. Najpierw musi jednak rozdzielić oba zespoły, bo na boisku się zakotłowało.

65 min. Polonia gaśnie. Widać brak przygotowania do sezonu. To musiało w końcu wyjść z ambitnych Polonistów.

62 min. GOOOOOOL! ILIEV! Bramka kontaktowa dla Wisły! Zaczęło się od świetnego zagrania Szewczyka do Serba za linię obrony. Iliev szybko przyjął w polu karnym i od razu uderzył sam na sam. Pawełek bez szans. Cała akcja to błąd Kokoszki, który próbował Ilieva łapać na spalonym, ale zrobił to bardzo źle.

61 min. Szewczyk strzela z dystansu - piłka w trybunach.

58 min. Rzut rożny dla Wiślaków, po chwili aut. Krakowianie w końcu przycisnęli.

56 min. Sypie się Polonia po kontuzjach - Yahiya i Todorovski kończą grę. Zastępują ich Injać oraz Isidoro.

53 min. Ale Wiślacy to zepsuli! Odbiór piłki w środkowej strefie i zagranie Garguły do Ilieva. Ten zamiast strzelać w polu karnym od razu zaczął się kiwać bez końca. W końcu zagrał do Burligi, ale Pawełek doskonale wybronił jego uderzenie z sześciu metrów. Po chwili dobijał Genkow z metra, ale bramkarz Polonii znowu sobie poradził! Yahiya jest znoszony z murawy na noszach. Olbrzymie zamieszanie.

51 min. Rzut rożny dla Wisły po błędzie Todorovskiego i Pawełka. Dośrodkowywał Garguła, ale goście wybili piłkę. Todorovski ucierpiał w zderzeniu ze swoim bramkarzem.

49 min. Polonia od początku drugiej połowy dokładnie ustawiona. Wisła natomiast dalej gra bojaźliwie.

46 min. Gramy. Michał Chrapek zastępuje Kamińskiego. Garguła z kolei wchodzi za Wilka.

II połowa:

45+2 min. Koniec pierwszej połowy. Zasłużone prowadzenie Polonii i fatalna gra gospodarzy.

44 min. Sobolewski strzela - obok bramki.

43 min. GOOOOOL! DWALISZWILI! Ależ błąd Pareiki! Gruzin rozpoczął akcję - zagrał prostopadłą piłkę do Wszołka, który jednak nie miał prawa do niej dobiec. Pierwszy przy piłce był Pareiko, któremu futbolówka... wypadła z rękawic! Wszołek poszedł do końca, odebrał ją i podał do Dwaliszwiliego, który wpakował piłkę do pustej bramki.

41 min. Dwaliszwili źle zagrał - w polu karnym był świetnie ustawiony Teodorczyk. Prostopadła piłka i Polonista byłby sam na sam z Pereiką. Gruzin zagrał jednak do Wszołka, który szybko stracił piłkę.

40 min. Piątek ma wolną przestrzeń, nikt go nie atakuje, więc decyduje się na strzał. Uderza jednak równie słabo, co niecelnie.

39 min. Zółta kartka dla Brzyskiego.

37 min. Iliev doskonale przyjął piłkę w polu karnym, obrócił się i uderzył - jednak bardzo słabo. Pawełek z łatwością wyłapuje.

32 min. Wiślakom z trudem przychodzi przekroczenie linii środkowej. Ewidentnie brakuje im Meliksona. Genkow ściera się z Baszczyńskim - Polonista potrzebuje pomocy medycznej.

29 min. Dośrodkowuje Szewczyk, Kamiński uderza - ale niecelnie.

28 min. Faul na wysokości pola karnego Polonii. Dośrodkowuje Szewczyk, a Pawełek próbuje ją wyłapać, ale wypada mu z rąk. Będzie rzut rożny.

26 min. Wszołek o włos od gola! Polonista dostał świetne dośrodkowanie na szósty metr, nawinął Burligę i już składał się do strzału, ale futbolówkę wygarnął mu Głowacki.

24 min. W końcu jakaś lepsza akcja Wiślaków. Pawełek jednak doskonale przewidział intencje Genkova i przeciął jego podanie w środek pola karnego.

22 min. Dwaliszwili nie trafia w piłkę, ale trafia w Szewczyka. Faul.

19 min. To trzeci mecz Białej Gwiazdy w tym sezonie i trzeci, w którym Wiślacy bramkę tracą jako pierwsi.

17 min. GOOOL! TEODORCZYK! Drugi gol w sezonie! Dośrodkowanie Brzyskiego z rzutu wolnego po faulu Chaveza, do piłki najwyżej wyskakuje właśnie Teodorczyk i pakuje piłkę głową do siatki.

14 min. Następna dobra akcja Polonii po błędzie Chaveza. Teodorczyk dośrodkował, Dwaliszwili przepuścił piłkę, a Yahiya od razu uderzył. Nie trafił jednak czysto w piłkę i futbolówka minęła bramkę.

13 min. Z rzutu wolnego dośrodkował - po raz kolejny - Brzyski. Sobolewski wybił.

12 min. Głowacki taktycznie fauluje. Uratował sytuację po błędzie Chaveza, ale sędzia oczywiście nagrodził go żółtą kartką.

10 min. Ależ zmarnowali to Poloniści! Pazio dośrodkował, a przecinający to podanie Frederiksen nie trafił w piłkę! Ta trafia do Wszołka, który zamiast strzelać zagrywa do Teodorczyka. Ten ładuje z 10 metrów w trybuny.

9 min. Wilk odważnie zbliża się do pola karnego Polonii - Yahiya fauluje go osiemnaście metrów przed bramką, tuż przed szesnastką. Iliev strzela tuż ponad bramką.

6 min. I kolejne dośrodkowanie w pole karne Wisły. Poloniści nie wykorzystują go jednak. Na razie mimo wszystko grają wyraźnie lepiej.

4 min. Rzut wolny dla Polonii. Brzyski wrzuca piłkę w pole karne Wisły. Dobrze ustawieni gospodarze wybijają piłę, ale ta spada pod nogi Teodorczyka, który od razu strzela. Zostaje jednak zablokowany. Po chwili Wisła rusza z kontrą i uderza Szewczyk - celnie, ale prosto w Pawełka.

2 min. Genkow ostro uderza Baszczyńskiego w głowę, ale zrobił to dość przypadkowo. Faul odgwizdany, ale kartki nie ma.

1 min. Gramy.

Składy:

Wisła Kraków:
Pareiko, Burliga, Chavez, Głowacki, Frederiksen, Sobolewski, Wilk, Kamiński, Szewczyk, Iliev, Genkow

Polonia Warszawa:
Pawełek, Todorovski, Baszczyński, Kokoszka, Pazio, Brzyski, Yahiya, Piątek, Wszołek, Dwaliszwili, Teodorczyk

Przed meczem:

Wisła Kraków jest zespołem w przebudowie, która trwa w zasadzie od zeszłego sezonu. Zawodnicy, którzy dali krakowskiemu zespołowi mistrzostwo w sezonie 2010/11 zawiedli, a część z nich jest teraz najzwyczajniej dla Wisły za droga. Bogusław Cupiał - który od kilkunastu lat jest właścicielem Wisły i nigdy raczej pieniędzmi się nie przejmował - mówi wprost: klub sam musi sobie radzić ze swoimi problemami finansowymi.

Dlatego w Wiśle nie ma piłkarzy nie na sprzedaż - kupić można każdego, włącznie z Maorem Meliksonem, niekwestionowanym liderem Białej Gwiazdy. Klub wyraźnie odwraca się od swoich tendencji z zeszłych lat - w Wiśle w końcu pojawiają się polscy zawodnicy, najczęściej wychowankowie - są po prostu tańsi niż zagraniczny zaciąg.

Nie lepiej jest jednak w warszawskiej Polonii - klub od Wojciechowskiego kupił Ireneusz Król, który nie ma takich możliwości finansowych jak polski developer. Warszawski zespół podczas letniej zawieruchy związanej ze sprzedażą klubu stracił kilku zawodników - między innymi Łukasza Trałkę, który przeszedł do Lecha i tydzień temu strzelił Polonii gola.

Oba zespoły zaczęły sezon średnio. Wisła Kraków w pierwszej kolejce wyszarpała w ostatnich minutach meczu zwycięstwo nad GKSem Bełchatów, ale tydzień później tylko zremisowała z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Polonia z kolei na start ligi efektownie ograła Lechię Gdańsk, ale w drugiej kolejce przegrała z Lechem Poznań. Choć to dopiero początek sezonu obie drużyny - jeżeli chcą osiągnąć coś w tym roku - potrzebują dzisiaj wygranej.