FC Barcelona - Espanyol

FC Barcelona - Espanyol

Leo Messi i Xavi (fot. RicardRovira. / newspix.pl) Źródło:Newspix.pl
FC Barcelona pokonała 4:0 Espanyol w meczu 18. kolejki Primera Division. Wynik meczu otworzył w 10. minucie spotkania Xavi. Kolejne dwie bramki zdobył Pedro - w 15. i 28. minucie. Minutę później rzut karny wykorzystał Leo Messi i ustalił wynik meczu.
 90+2 min.
I koniec! Widać, że Barcelona za tydzień gra z groźną Malagą. Lider zrobił swoje w 30 minut, a później grał w tempie sparingowym.
 90 min.
Sędzia dolicza dwie minuty.
 90 min.
Iniesta błyskotliwym zwodem mija dwóch rywali i wypuszcza Messiego. Casilla jest o ułamek sekundy przed Argentyńczykiem przy piłce.
 88 min.
Blaugrana czeka już na końcowy gwizdek. Chyba nie będzie manity (5:0).
 86 min.
Messi ponownie uderza z rzutu wolnego. Tym razem co najmniej... jak nie on.
 85 min.
Żółta kartka dla Moreno za faul na Thiago.
 83 min.
Alexis totalnie bez pomysłu. Za każdym razem w ataku gra do przeciwników.
 81 min.
POPRZECZKA! Ależ strzał Messiego z rzutu wolnego! Piłka miała dobrą rotację i już spadała do bramki.
 80 min.
Albin! No to powinien być gol! Wykorzystał błąd Pique, ale sam na sam dosłownie podał do Valdesa.
 79 min.
Villa świetnie zagrał w pole karne do Alexisa. Chilijczyk nie do końca wiedział jednak co zrobić z piłką. Wycofał ją pod nogi obrońców gości.
 77 min.
Simao schodzi, w jego miejsce Albin.
 75 min.
I nie będzie hat-tricka. Alexis zmienia bardzo zawiedzionego Pedro. Ale trybuny żegnają go owacyjnie.
 73 min.
Żółta kartka dla Stuaniego.
 73 min.
ZNOWU NIE MA GOLA PEDRO! Nie doczeka się Hiszpan hat-tricka! Zwłaszcza, że spalonego znowu nie było według powtórek!
 70 min.
Messi gra klepkę z Alvesem - wymienili chyba z sześć podań. W końcu Argentyńczyk podaje do Villi, który znajduje sobie drogę do bramki i uderza. W bramkarza.
 66 min.
Villa zmienia Fabregasa.
 65 min.
Nie ma hat-tricka Pedro! Futbolówka była w siatce, ale sędzia odgwizdał spalonego. Messi zagrał świetną piłkę do Fabregasa, który wyłożył patelnię Pedro. Powtórki wykazują, że sędzia odgwizdał spalonego Fabregasa, którego nie było!
 63 min.
Christian Stuani zmienia Verdu.
 63 min.
Xavi kończy grę. W jego miejsce Thiago Alcantara.
 62 min.
Pedro z okazją na hat-tricka! Ale był na spalonym. Zagrywał mu znowu Busquets.
 60 min.
Rzut rożny. Piłka wrzucona w pole karne Espanyolu. Czyli zmarnowana.
 60 min.
Baena opuszcza boisko. W jego miejsce Christian Alfonso.
 59 min.
Fabregas wchodzi w pole karne i decyduje się na strzał na dalszy słupek. Zostaje zablokowany i będzie korner.
 57 min.
Pique sfaulowany... we własnym polu karnym. Garcia stracił piłkę w szesnastce Blaugrany, a Pique zaczął się.. kiwać.
 56 min.
Casilla ryzykownie! Dostał piłkę od obrońcy i momentalnie dopadł do niego Pedro! Bramkarzowi udało się nabić napastnika Blaugrany i skończyło się tylko na nerwach.
 53 min.
Żółta kartka dla Baeny. Drugi faul w ciągu kilkudziesięciu sekund musiał się tak skończyć.
 52 min.
Messi zbiega do środka i zamiast strzelać gra piłkę przed linię obrony. Tam już wybiega Pedro, ale Colotto przecina podanie.
 49 min.
Gospodarze bardzo leniwie rozgrywają piłkę. Dla nich to już sparing.
 48 min.
Szansa na akcję dla gości. Ich podania były jednak zbyt sygnalizowane i wszystko przerwał Dani Alves.
 46 min.
Gramy.
 45 min.
Rzut rożny dla Espanyolu. Odchodząca piłka zostaje wybita i Barca rusza z kontrą. Sędzia nie chce na to patrzeć i gwiżdże 2-3 sekundy przed końcem regulaminowego czasu gry.
 43 min.
Po krótkim rozegraniu gospodarze zaskakująco szybko stracili piłkę.
 42 min.
Iniesta nietypowo - uderza z dystansu. Rykoszet i będzie rzut rożny.
 39 min.
Barcelona zwalnia tempa. Albo próbuje znowu uśpić przeciwnika i zadać kolejny cios.
 37 min.
Garcia próbuje się przedrzeć samodzielnie przez obronę Barcelony. Wypuszcza sobie piłkę, ale nawet do niej nie rusza.
 33 min.
Iniesta! Nie ma bramki! Alves mocno wbił piłkę przed bramkę. Nikt jej tam nie dotknął, ale nabiegł na nią Iniesta, który uderzył z pierwszej piłki. Został zablokowany.
 29 min.
GOL! MESSI! Pewny strzał w lewy róg i mamy nokaut!
 28 min.
Żółta kartka dla bramkarza.
 28 min.
KARNY! Casilla fauluje Fabregasa.
 27 min.
GOOOOOOOOOOL! PEDRO! Drugi jego gol dzisiaj! Barcelona najpierw uśpiła gości wymianą dosłownie kilkudziesięciu podań. I nagle jedno podanie Busquetsa - między obrońcami, przez 30 metrów. Pedro zgubił obronę i przelobował bramkarza.
 24 min.
Pierwsza okazja dla Espanyolu. Busquets pogubił się w defensywie i Garcia oddał strzał - niecelny.
 23 min.
Xavi próbuje zagrać górną piłkę do Messiego - ale nawet on czasem źle podaje. Zagrał za mocno.
 22 min.
Nietypowy rzut wolny w wykonaniu Blaugrany - piłka dorzucona pod bramkę. Casilla ją wyłapał.
 18 min.
Co zrobią goście? Mogą się otworzyć i stracić - prawdopodobnie - kolejne gole, albo zamknąć pod własną bramką, aby obronić się przed blamażem.
 15 min.
GOOOOOOOL! PEDRO! Kolejna doskonała akcja! Fabregas z linii końcowej wycofał piłkę do Messiego. Argentyńczyk uderzył i to pewnie byłby gol - ale po drodze jeszcze był Pedro, który dodał trochę od siebie.
 14 min.
Gospodarze nadal nacierają! Dwie kolejne niezłe okazje w odstępie kilku sekund.
 13 min.
Casilla! Fantastyczna interwencja! Messi podał do Fabregasa, który świetnym zwodem minął jednego obrońcę, a drugiemu zagrał między nogami do Iniesty. Hiszpan nie pokonał sam na sam bramkarza!
 10 min.
GOOOOOOOOOOOL! XAVI! Ależ rozmontowana obrona! Piłka poszła po obwodzie. Messi zagrał na lewe skrzydło do Iniesty, a ten wbił futbolówkę pod bramkę do wchodzącego Xaviego. Pewny strzał i już jest 1:0.
 7 min.
Alba dynamicznie wchodzi w pole karne po klepce - ale jego podanie zostaje zablokowane. Goście na razie w miarę solidnie w defensywie.
 5 min.
Rzut rożny dla Barcelony. Xavi gra dochodzącą piłką, ale goście wybijają.
 4 min.
Dobra piłka do Fabregasa pod koniec boiska. Hiszpan nie opanował futbolówki przed linią końcową.
 3 min.
Początek meczu łatwy do przewidzenia. Gospodarze prawdopodobnie wymienili już więcej podań niż zrobią to goście w pierwszej połowie.
 1 min.
Zaczęli gospodarze.
 0 min.
Słychać już hymn Blaugrany. Piłkarze wychodzą na murawę.
 Espanyol
Casilla, Javi López, Colotto, Moreno, Capdevila, Forlín, Baena, V. Sánchez, Simao, Verdú, S. García
 FC Barcelona
Valdés, Alves, Pique, Puyol, Alba, Xavi, Busquets, Iniesta, Pedro, Messi, Fabregas
Rehabilitacja Tito Vilanovy po przebytym zabiegu (usunięcie odnowionego nowotworu ślinianki przyusznej) przebiega na tyle dobrze, że trener Blaugrany zdecydował się powrócić w meczu derbowym na ławkę trenerską. Poinformował o tym jego asystent, Jordi Roura, który Vilanovę zdążył zastąpić w zaledwie jednym spotkaniu. Pod jego okiem wicemistrzowie Hiszpanii ograli Real Valladolid 3:1.

To nie jedyna dobra wiadomość dla kibiców FC Barcelony. Do meczu gotowi są trzej zawodnicy, którzy pauzowali z powodu urazów - Adriano, Cesc Fabregas oraz Alex Song.

Wydaje się, że jedyne, co może pomóc gościom - oprócz tego, że derby nie są typowym spotkaniem - to... przerwa świąteczna. Jordi Roura sam zauważył, że najważniejszy dla jego drużyny w meczu z Espanyolem będzie powrót do rytmu sprzed świąt. Katalończycy idą na absolutny rekord La Liga - wygrali 16 spotkań, zremisowali jedno i zebrali astronomiczne 49 punktów na 51 możliwych.

Espanyol - choć jak zwykle jest w cieniu utytułowanej drużyny z sąsiedztwa - broni na pewno nie złoży. W ostatnim spotkaniu Periquitos przegrali aż 0:4 (wszystkie bramki strzelił im Leo Messi), ale nie tak dawno - bo w 2009 roku - zdołali na Camp Nou pokonać gospodarzy 2:1. Na niekorzyść gości przemawia jednak fakt, że było to jedyne wyjazdowe zwycięstwo w ostatnich... 30 latach.