Superpuchar Europy: Guardiola lepszy od Mourinho, Bayern wygrywa

Superpuchar Europy: Guardiola lepszy od Mourinho, Bayern wygrywa

Arjen Robben (fot. CITYPRESS24 / PRESSFOCUS / newspix.pl) Źródło:Newspix.pl
Bayern Monachium w niesamowitych okolicznościach pokonał po rzutach karnych Chelsea Londyn i zdobył Superpuchar Europy. Wydawało się, że trofeum powędruje do Londynu, ale szesnaście sekund przed zakończeniem dogrywki do serii rzutów karnych doprowadził Javi Martinez. Tam skuteczniejszy okazał się Bayern Monachium, który wygrał 5:4.
Mecz o wiele lepiej rozpoczęła Chelsea. Już w 8. minucie wynik spotkania otworzył Fernando Torres, który wykorzystał idealne dogranie Andre Schürrle i pięknym uderzeniem pokonał Manuela Neuera. Bayern przez pierwszy kwadrans gry miał spore problemy ze skonstruowaniem akcji. Pierwszą groźną akcję "Bawarczycy" stworzyli dopiero w 22 minucie - uderzenie Francka Ribery'ego świetnie obronił jednak bramkarz Chelsea. Wraz z upływem czasy Bayern zaczął dominować w spotkaniu. W 37. minucie Arjen Robben idealnie dograł do Thomasa Muellera, ale Gary Cahill doskonale wybił wślizgiem piłkę na rzut rożny.

Drugą połowę od mocnego uderzenia zaczął Bayern. W 47 minucie Franck Ribery pokonał Cecha fantastycznym strzałem z 20 metrów. Chwilę później Mueller idealnie dograł do Ribery'ego, a ten potężnie uderzył z pierwszej piłki. Futbolówka minęła jednak słupek bramki. W 64. minucie groźną akcję przeprowadziła Chelsea. Fatalny błąd popełnił Manuel Neuer, ale za chwilę równie fatalnie zachował się Oscar, który przegrał pojedynek z bramkarzem Bayernu. Końcówka spotkania przyniosła wielkie emocje. Najpierw w 84. minucie z rzutu wolnego idealnie dośrodkował Lampard, a strzał Luiza fantastycznie obronił Neuer. Niecałe 60. sekund później drugą żółtą kartkę i w konsekwencji czerwoną otrzymał Ramires za brutalny faul na Mario Goetze. Do końca spotkania nie wydarzyło się już nic ciekawego i zawodnicy przystąpili do dogrywki.

W 93. minucie kapitalną akcję przeprowadził Eden Hazard, który zszedł z lewego skrzydła do środka i płaskim uderzeniem pokonał bramkarza. Wydaje się, że przy tym strzale Neuer mógł zachować się lepiej. Od tego momentu Bawarczycy rzucili się do huraganowych ataków. W 108. minucie głową uderzył na bramkę Mario Mandżukić, ale fantastycznie obronił Cech. Chwilę później bramkarz "The Blues" w kapitalnym stylu sparował główkę Javiego Martineza. W 113. minucie Martinez zgrał piłkę na  piąty metr do Xherdana Shaqiriego, ale zawodnika Bayernu uprzedził fenomenalnie Cahill. Chwilę później szczęścia spróbował Ribery, ale jego strzał w fantastyczny sposób obronił bramkarz "The Blues". Kiedy wydawało się, że Superpuchar Europy powędruje do Londynu, w ostatnich sekundach Javi Martinez wykorzystał zamieszanie w polu karnym i pokonał Cecha. To oznaczało, że czeka nas konkurs rzutów karnych, w którym lepsi okazali się zawodnicy Bayernu Monachium. O zwycięstwie drużyny Josepa Guardioli zdecydowała piąta seria rzutów karnych i "jedenastka" nie wykorzystana przez Romelu Lukaku. Manuel Neuer obronił uderzenie napastnika Chelsea i Superpuchar Europy po raz pierwszy w historii powędrował do Niemiec! A Jose Mourinho nie zdołał dopisać do swojego futbolowego CV kolejnego trofeum.