NA ŻYWO: FC Barcelona - Ajax Amsterdam

NA ŻYWO: FC Barcelona - Ajax Amsterdam

Lionel Messi (fot. AFLO / newspix.pl) Źródło: Newspix.pl
FC Barcelona pokonała Ajax Amsterdam 4:0 (1:0) w meczu piłkarskiej Ligi Mistrzów. Hat-tricka dla Katalończyków zdobył Lionel Messi, jedną bramkę dodał od siebie Gerard Pique.
 90+3 min.
Koniec. Końcówka była już bardzo senna. FC Barcelona długo biła głową w mur, ale w końcu Messi załatwił sprawę. Wczoraj hat-trick Ronaldo, dzisiaj hat-trick Argentyńczyka.
 90+1 min.
BOILESEN! Ale uderzył z 25 metrów! Ale Valdes znowu nie dał się pokonać. Świetny mecz bramkarza FCB!
 90 min.
Sędzia przedłuża spotkanie o trzy minuty.
 87 min.
BOJAN! Kilka podań wystarczyło, żeby rozmontować znudzonych gospodarzy. Adriano odpuścił krycie, a Bojan huknął potężnie. Valdes znowu świetnie obronił.
 86 min.
Po rzucie rożnym głową uderza Bartra. Całkiem nieźle, ale koniec końców - niecelnie.
 86 min.
Rzut wolny dla Katalończyków. Messi uderza po głowie van der Hoorna, będzie korner.
 85 min.
Żółta kartka dla Denswila.
 83 min.
Mistrzowie Hiszpanii chyba mają dość, ponieważ uspokajają grę. Robi się sennie...
 80 min.
... A Bartra wchodzi za Pique.
 78 min.
Schoene zmienia Blinda.
 77 min.
VALDES! KAPITALNA OBRONA! Wyczuł Sigthorssona i poszedł do swojej prawej strony. Dobitka była niecelna.
 76 min.
RZUT KARNY! Mascherano spóźnił się, Serero sfaulowany!
 75 min.
Specjalność zakładu! Argentyńczyk przyjął piłkę piętnaście metrów od bramki, zamarkował strzał, po chwili uderzył - lekko! Wszyscy myśleli, że huknie, a piłka poleciała leciutko przy słupku.
 75 min.
GOOOOOOOOOOOOL! MESSI! ON SIĘ NIE MYLI! HAT-TRICK!
 74 min.
ALEXIS! ALE TO ZMARNOWAŁ! Kapitalne podanie od Iniesty i strzał Chilijczyka obok bramki.
 72 min.
Mamy zmiany. Pedro za Neymara, Xavi za Fabregasa.
 69 min.
Świetne rozegranie rzutu rożnego. Najpierw krótkie zagranie, ale po chwili precyzyjne dośrodkowanie Neymara. Pique robi użytek ze swojego wzrostu i pakuje piłkę głową do siatki.
 69 min.
GOOOOOOOOL! PIQUE!
 68 min.
Neymar! Po centrze Alexisa Brazylijczyk uderza głową. Vermeer z kłopotami broni, będzie rzut rożny.
 66 min.
Tymczasem Ajax... goni Barcelonę w posiadaniu piłki. Serio.
 63 min.
Przekombinował Alves! Dostał świetną piłkę od Sancheza i miał bardzo dogodną sytuację do strzału w polu karnym. Zabrakło chyba jednak instynktu napastnika - Brazylijczyk za długo zwlekał i dał się dopaść.
 61 min.
Pół godziny przed nami. Po drugiej bramce goście trochę przygaśli.
 59 min.
Zmiana w Ajaxie. Serero zastępuje De Jonga.
 56 min.
Messi mógł skompletować hat-tricka tuż po zdobyciu drugiej bramki! Po doskonałym podaniu od Neymara Argentyńczyk dostawił tylko nogę do piłki. Ta mija słupek o włos.
 55 min.
Ajax zaryzykował, zaatakował, nadział się na kontrę! Akcję napędził Busquets i zagrał na prawe skrzydło, na którym znalazł się Messi. Argentyńczyk wpadł w pole karne, złamał do środka, minął jednego rywala i uderzył nie do obrony.
 55 min.
GOOOOOOOOOOL! MESSI!
 54 min.
Ajax gubi piłkę na swojej połowie. Neymar wpada w pole karne, mija rywala, ale futbolówkę wypuszcza sobie zdecydowanie za daleko. Vermeer ją spokojnie przejmuje.
 50 min.
Katalończycy przyspieszają. W ciągu minuty stworzyli sobie dwie sytuacje, po których pachniało bramką. Gośce wychodzą z tego bez strat. Świetna była zwłaszcza centra Alvesa, ale Sanchez nie sięgnął piłki.
 48 min.
Ajax wyszedł na drugą połową ustawiony ofensywnie. Możemy spodziewać się bramek.
 46 min.
Wracamy do gry.
 45+1 min.
I mamy przerwę. Barcelona prowadzi, ale męczy się straszliwie. Ajax najpierw tylko się bronił i robił to na tyle skutecznie, że padł dopiero po błysku geniuszu Messiego. Po stracie gola Holendrzy ruszyli do ataku i... tworzyli sobie okazje lepsze niż gospodarze. Wracamy za kwadrans.
 45 min.
Sędzia dolicza minutę.
 44 min.
Iniesta naciera prawym skrzydłem, jest w polu karnym i już z linii końcowej podrzuca piłkę przed bramkę. Tam przyjmuje ją Neymar, ale z ostrego kąta uderza niecelnie.

Pod koniec pierwszej połowy prz
 40 min.
Pięć minut do końca pierwszej połowy. Mecz na Camp Nou zdecydowanie nie zachwyca poziomem.
 37 min.
Duarte! Niezły strzał z linii 16 metrów. Valdes jednak broni.
 36 min.
To mogła być zabójcza kontra. Messi ruszył z piłką, podał do Sancheza i pognał ile sił w nogach. Sanchez odegrał jednak... fatalnie.
 34 min.
Goście gubią piłkę na własnej połowie i Blaugrana rusza z kontrą. Neymar naciera i tuż przed polem karnym uderza z krótkiej nogi. Zbyt blisko bramkarza, żeby była z tego bramka.
 31 min.
VAN RHIJN! Katalończycy przysnęli, a Bojan zagrał ostrą piłkę w pole karne, trochę po przekątnej. Van Rhijn ze skrzydła nabiegł na futbolówkę i uderzył szczupakiem, Valdes nie bez problemów obronił.
 30 min.
Krótkie rozegranie rzutu rożnego i strzał jednego z gości. Tak nieudany, że będzie wyrzut z autu.
 29 min.
Sigthorsson tymczasem wbija piłkę w szesnastkę Barcelony. Boilesen już czeka na piłkę, ale gospodarze radzą sobie. Po chwili kolejna akcja, będzie rzut rożny.
 27 min.
Valdes łapie piłkę! Po nieudanej wrzutce w jego polu karnym. Ale przynajmniej wiemy że jest na boisku.
 23 min.
Chwila rozluźnienia i... goście mogli wyrównać. Katalończycy w ostatniej chwili wybili piłkę we własnym polu karnym.
 22 min.
Ależ to przymierzył Argentyńczyk! Uderzył mocno i zdecydowanie na dalszy słupek - dosłownie. Piłka odbiła się od niego i wpadła do bramki. Vermeer bez najmniejszych szans.
 22 min.
GOOOOOOOOOL! MESSI! KAPITALNY GOL!
 21 min.
Duarte fauluje Messiego 20 metrów od bramki. Zaraz możemy spodziewać się rzutu wolnego w wykonaniu poszkodowanego.
 18 min.
Co ciekawe, wszystkie akcje gospodarzy idą dzisiaj lewym skrzydłem, przez Neymara. Sanchez chyba jeszcze nie dotknął futbolówki.
 15 min.
Obrona Ajaxu w końcu (prawie) rozmontowana. Iniesta wpada z piłką w pole karne gości dzięki podaniu Neymara i już szuka Messiego. Dogranie przed bramkę blokuje jednak Moisander. Los Valdesa wciąż nieznany.
 12 min.
Katalończycy klepią, klepią, klepią. Holendrzy się w sumie tylko przeglądają. Droga do bramki Ajaxu póki co zamurowana, Valdes prawdopodobnie już wrócił do domu.
 9 min.
Bez przesady można powiedzieć, że goście nie mieli piłki przy nodze przez więcej niż minutę. Ale i gospodarze na razie nie zachwycają.
 6 min.
Korner dla gospodarzy. Krótkie rozegranie i świetny drybling Neymara! Brazylijczyk wchodzi w pole karne i wystawia piłkę Inieście, który... ślizga się i przewraca. A Fabregas uderza niecelnie.
 3 min.
Zgodnie z przewidywaniami Barcelona od początku prowadzi grę. Podopieczni Taty Martino starają się jednak szybko przedostać pod bramkę Vermeera.
 1 min.
Zaczęli.
 20:42
Oba zespoły są już na murawie. Czas na hymn Ligi Mistrzów.

Składy:

FC Barcelona:
Valdes - Alves, Pique, Mascherano, Adriano - Fabregas, Busquets, Iniesta - Sanchez, Messi, Neymar

Ajax Amserdam: Vermeer - Van Rhijn, Denswil, Moisander, Blind - Poulsen - De Jong, Duarte - Bojan, Sigthorsson, Boilesen
Mistrzowie Hiszpanii zmierzą się w Lidze Mistrzów na początek z klubem niemal stowarzyszonym. Holenderska piłka długo była źródłem piłkarzy występujących na Camp Nou - wystarczy wspomnieć chociażby Patricka Kluiverta czy Franka de Boera. Obaj w młodości występowali w Ajaxie, ale najważniejsze lata swojej kariery spędzili w Barcelonie.

Oba zespoły łączy również osoba Johana Cruyffa, który został legendą zarówno w Amsterdamie, jak i w Katalonii. Holender występował w obu klubach i... oba trenował. To Cruyff dał FC Barcelonie - jako trener - pierwszy Puchar Europy w 1992 roku, to również on dał podwaliny pod obecny styl gry katalońskiej drużyny. Wizja futbolu totalnego Blaugrany, którą podziwiają kibice na całym świecie, to dzieło Holendra.

Katalończycy rozpoczęli sezon bardzo dobrze - po czterech kolejkach Primera Division mają komplet dwunastu punktów i zajmują razem z Atletico Madryt pierwsze miejsce w tabeli. Gorzej idzie Ajaxowi, który po sześciu kolejkach ma punktów jedenaście i zajmuje trzecie miejsce w tabeli Eredivisie.

Faworytem dzisiejszego meczu bez wątpienia będzie FC Barcelona. Klub, choć zeszły sezon Ligi Mistrzów zakończył w półfinale, z powodu rozmiarów porażki z Bayernem Monachium (0:7 w dwumeczu) uznał występ za niesatysfakcjonujący. Do takich samych wniosków doszły zresztą media i kibice. W Barcelonie cel jest zresztą tylko jeden - piąty Puchar Europy.