Stoch poszybował na podium!

Stoch poszybował na podium!

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kamil Stoch jest piąty (fot. EPA/KIMIMASA MAYAMA/PAP)
Kamil Stoch zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w japońskim Sapporo. Wygrał Japończyk Daiki Ito, który triumfował także w rozegranych dzień wcześniej zawodach. Trzecie miejsce wywalczył lider Pucharu Świata Austriak Andreas Kofler. Stoch, który umocnił się na piątym miejscu w klasyfikacji pucharowej, po raz dziewiąty w karierze stanął na podium PŚ.

Po pierwszej serii liderem był Stoch po skoku na odległość 131,5 m. Polak jako jedyny przekroczył granicę 130 m i wyprzedzał Niemca Richarda Freitaga - 129 m oraz Ito - 127,5 m. Lider Pucharu Świata Austriak Andreas Kofler wylądował na 122,5 m i był piąty, tuż za nim plasował się jego rodak Thomas Morgenstern - 124,5 m. Bardzo słabo wypadł wicelider klasyfikacji pucharowej Norweg Anders Bardal, który doleciał tylko do  115 m i zajmował 25 miejsce. Do finału awansowało, obok Stocha trzech Polaków: Maciej Kot z 23 pozycji (118 m), Piotr Żyła, który był 29 (118,5 m) oraz Krzysztof Miętus - 30 (113,5 m). Z  rywalizacji odpadł tylko Stefan Hula zajmując 45 miejsce z wynikiem 95 m.

W serii finałowej najdalej - 137 m - skoczył Ito i zapewnił sobie zwycięstwo. Stoch uzyskał dokładnie tyle samo, ile w pierwszej próbie -  131,5 m, co wystarczyło do zajęcia drugiego miejsca. Z piątego po pierwszej serii na  trzecie awansował Kofler skacząc 135 m. Zdecydowanie poprawił się Bardal. Po lądowaniu na 132 m przesunął się z 25 na 14 lokatę i utrzymał drugą pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Z trójki Polaków tylko udanie zaprezentował się Miętus skacząc 128 m i awansując z 30 na 20 miejsce. Piotr Żyła oddał skok na odległość 110,5 m i został sklasyfikowany na 30 pozycji, a Maciej Kot uzyskał 107 m i spadł na 28 pozycję.