Sukces skoczków w konkursie PŚ Lillehammer. Dwóch Polaków na podium!

Sukces skoczków w konkursie PŚ Lillehammer. Dwóch Polaków na podium!

Dawid Kubacki i Kamil Stoch
Dawid Kubacki i Kamil StochŹródło:X / skijumpiingfamily
Wspaniały dzień dla polskich skoczków! Kamil Stoch wygrał konkurs indywidualny w Lillehammer, a Dawid Kubacki zakończył rywalizację na drugim miejscu.

Po pierwszej serii konkursu indywidualnego cyklu Raw Air rozgrywanego w Lillehammer mieliśmy polskie podium. Na pierwszym miejscu po skoku na odległość 140.5 metra uplasował się Kamil Stoch. Tuż za nim był Dawid Kubacki (139 metrów) oraz Stefan Hula (139,5 metra). Dobrze zaprezentowali się również inni polscy reprezentanci. Piotr Żyła po skoku na odległość 133 metry zajmował 17. pozycję, 18. był Jakub Wolny, który poszybował na 132 metr. Maciej Kot zajął 31. miejsce i nie awansował do serii finałowej.

W drugiej serii Jakub Wolny skoczył 124 metry. Piotr Żyła oddał skok na odległość 133 metry i ostatecznie zakończył rywalizację na 14. miejscu. Tuż przed skokami prowadzącej trójki pogorszyły się warunki pogodowe. Przed skokiem zajmującego trzecią pozycję Stefana Huli mocno wiało pod narty. Polski zawodnik skoczył tylko 129 metrów i po swoim skoku zajmował siódmą pozycję. Ostatecznie uplasował się na 9. miejscu.

Dawid Kubacki oddał znakomity skok na odległość 140,5 metra i zajął drugie miejsce w konkursie w Lillehammer. Zwycięzcą zawodów był Kamil Stoch, który w drugiej serii poszybował na odległość 141 metrów! Była to 28. wygrana Kamila Stocha w konkursach Pucharu Świata. Polski dogonił tym samym rekord Martina Schmitta. Ponadto, Stoch został najlepszym skoczkiem po 30-stce w Pucharze Świata. Odniósł szóste pucharowe zwycięstwo w tej kategorii wiekowej i wyprzedził tym samym Roberta Kranjca.

W cyklu Raw Air Stoch zajmuje obecnie pierwsze miejsce, tuż przed Robertem Johanssonem i Johannem Andre Forgangiem. Dawid Kubacki jest 6. a Stefan Hula 16. Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata również jest Kamil Stoch. Ósme miejsce zajmuje Dawid Kubacki, 13. Stefan Hula i 14. ex aequo z Karlem Geigerem Piotr Żyła.

Do zakończeniu sezonu zostało sześć konkursów: cztery indywidualne oraz dwa drużynowe. Zawody zostaną rozegrane w Trondheim i w Vikersund w Norwegii oraz w słoweńskiej Planicy.