Brazylijczycy byli bez szans! Tak Polacy walczyli o złoto Mistrzostw Świata

Brazylijczycy byli bez szans! Tak Polacy walczyli o złoto Mistrzostw Świata

Polacy mistrzami świata AD 2018
Polacy mistrzami świata AD 2018 Źródło:Newspix.pl / MICHAL STANCZYK / CYFRASPORT
W finale siatkarskich mistrzostw świata 2018 w meczu o złoty medal zmierzyły się reprezentacje Polski i Brazylii. Biało-Czerwoni pod wodzą trenera Vitala Heynena pokonali rywali 3:0 (28:26, 25:20, 25:23) i to oni zawiesili na szyjach krążki z najcenniejszego kruszcu. Poniżej skrót najważniejszych akcji finałowego meczu Polaków.

Pierwszy set zaczął się od błędów na zagrywce. Brazylijczycy szybko odskoczyli nam na dwa punkty, ale dzięki dobremu serwisowi Piotra Nowakowskiego i pewnym atakom Bartosza Kurka, to my wyszliśmy na prowadzenie. Potem Kurek dołożył jeszcze atomowy serwis i na pierwszą przerwę techniczną zeszliśmy przy korzystnym dla nas wyniku 8:6. Podopieczni nie zwalniali tempa w tym secie i z czasem jeszcze powiększyli przewagę. Kurek nie zawodził w ataku, pewnie spisywał się też Michał Kubiak. W końcówce tej partii „Canarinhos” jeszcze popracowali blokiem i zmniejszyli stratę do punktu. W końcu doprowadzili do stanu 23:23. Kiedy Artur Szalpuk zdobył punkt po kontrze, a Kurek zepsuł zagrywkę stało się jasne, że obie ekipy powalczą na przewagi. W kluczowym momencie Wallace zaserwował prosto w siatkę, a po chwili Wallace przekonał się, co to znaczy nadziać się na polski blok. Pierwszego seta wygraliśmy 28:26.

W kolejnej odsłonie Polacy byli naładowani energią i szybko odskoczyli Brazylijczykom na dwa oczka. Pojedynczym blokiem popisał się nasz rozgrywający Fabian Drzyzga, punkty z ataku zanotowali na swoim koncie Bartosz Kurek i Artur Szalpuk. Po chwili, na pierwszej przerwie technicznej prowadziliśmy już 8:4. Po powrocie na boisko Biało-Czerwoni nawet na moment nie pozwolili rywalom rozwinąć skrzydeł. Nadal rewelacyjnie spisywał się Kurek, który pewnie kończył akcje w pozornie beznadziejnych sytuacjach. Przy stanie 20:16 nasz atakujący dopisał do swojego rezultatu punktową zagrywkę, chwilę później udany atak na podwójnym bloku Brazylijczyków. Polacy tę odsłonę finału w Turynie wygrali 25:20, a ostatni punkt po zdobył Kubiak.

Polacy świetnie czuli się na boisku w Turynie, co błyskawicznie potwierdzili w trzecim secie. Bez większego trudu uzyskali prowadzenie 8:3 i konsekwentnie powiększali przewagę. Punkt bezpośredni z zagrywki dołożył środkowy reprezentacji Polski Jakub Kochanowski. Brazylijczycy jakby stracili wiarę na korzystny rezultat w tym spotkaniu. Co prawda „Canarinhos” mieli jeszcze przebłyski lepszej gry, ale to Biało-Czerwoni dominowali w trzeciej partii. Nasi rywale zdołali zmniejszyć stratę do punktu, jednak po chwili wszystko było już jasne. Polacy po ataku Bartosza Kurka wygrali 25:23 i po raz kolejny zostali mistrzami świata.