Dawid Kubacki triumfuje w Turnieju Czterech Skoczni. Wielkie zwycięstwo Polaka

Dawid Kubacki triumfuje w Turnieju Czterech Skoczni. Wielkie zwycięstwo Polaka

Dawid Kubacki
Dawid Kubacki Źródło: Newspix.pl / Radosław Jóźwiak
Dawid Kubacki zwyciężył w klasyfikacji generalnej 68. Turnieju Czterech Skoczni. Jest trzecim polskim skoczkiem narciarskim w historii, który tego dokonał.

Po pierwszej serii finałowego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen Dawid Kubacki zajmował pierwsze miejsce, dzięki świetnemu skokowi na odległość 143 metrów. Jednak tuż za nim znajdowali się najpoważniejsi rywale w walce o triumf w całym Turnieju: Karl Geiger i Marius Lindvik.

W drugiej serii Kubacki nie zawiódł i skokiem na odległość 140,5 m przypieczętował zwycięstwo w tym konkursie i jednocześnie w całym Turnieju Czterech Skoczni. W sumie w finałowym konkursie zdobył 300,9 punktów i o 9 punktów zwyciężył nad zajmującym drugie miejsce Mariusem Lindviem i trzecim Karlem Geigerem.

Dzięki zwycięstwu w czwartym konkursie Kubacki z łącznym wynikiem 1131,6 punktów zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. Za nim był Marius Lindvik (1111 pkt) i Karl Geiger (1108,4 pkt).

W całym turnieju pozostali Polacy zajęli odpowiednio Kamil Stoch (13. miejsce), Piotr Żyła (14. miejsce), Maciej Kot (31. miejsce) i Stefan Hula(35. miejsce).

Kubacki jest trzecim w historii Polakiem, który zwyciężył w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. W 2001 roku w TCS zwyciężył Adam Małysz, a Kamil Stoch, dokonał tej sztuki dwukrotnie: w 2017 i 2018 roku.

Droga Kubackiego do zwycięstwaw Turnieju Czterech Skoczni

W niedzielę 29 grudnia odbył się pierwszy konkurs w ramach 68. Turnieju Czterech Skoczni. W zawodach w Oberstdorfie Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce. W noworocznym konkursie w Garmisch-Partenkirchen polski skoczek potwierdził dobrą formę, kończąc konkurs również na najniższym stopniu podium. W sobotę 4 stycznia Dawid Kubacki zajął drugie miejsce podczas konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku i został nowym liderem całego cyklu, wyprzedzając w klasyfikacji generalnej Mariusa Lindivka i Karla Geigera.