Protesty odrzucone. Regaty Sydney-Hobart wygrał "Investec Loyal"

(fot. Wikipedia)
Triumf australijskiego jachtu "Investec Loyal" w 67. regatach Sydney-Hobart - najbardziej znanym klasycznym wyścigu żeglarskim - nie jest zagrożony. Międzynarodowa komisja zawodów odrzuciła protest i uznała zwycięstwo załogi dowodzonej przez Anthony'ego Bella.

Anonimowy protest dotyczył informacji, jakich udzielił członkowi załogi "Investec Loyal" pilot helikoptera przekazującego relację telewizyjną. Miały one dotyczyć techniki żeglowania faworyta rejsu "Wild Oats XI", który przekroczył metę dwie minuty i 10 sekund po zwycięzcy. Do rozmowy doszło w poniedziałek około godz. 18.30 czasu polskiego w  pobliżu miasta Merimbula, leżącego na wschodnim wybrzeżu Australii. Według przepisów regatowych mogło to być uznane za pomoc i ingerencję z  zewnątrz, co jest zakazane.

- Wszelkie zarzuty zostały oddalone i oficjalnie zostaliśmy uznani za  triumfatorów. Dobrze się stało, że ta sprawa została zbadana, bo nie chciałbym, by nasza wygrana była owiana jakimiś niedomówieniami lub  przeoczeniami - powiedział Bell, który był przesłuchiwany w czasie czwartkowych obrad komisji.

Sydney-Hobart to najbardziej znany w świecie klasyczny wyścig żeglarski. Tuż za "Investec Loyal" metę przekroczył faworyzowany "Wild Oats XI", również z Australii. Zwycięzca trasę liczącą 628 mil (w linii prostej) pokonał w 2 dni, 6 godzin, 14 minut i 18 sekund.