Tour de Ski: Kowalczyk już wygrywa!

Justyna Kowalczyk (fot. Primoz Jeroncic / PhotoSI / Newspix.pl)Źródło:Newspix.pl
Justyna Kowalczyk wygrała w Oberhofie bieg narciarski na 3,1 km techniką dowolną. Broniąca trofeum Polka o 0,4 s wyprzedziła Norweżkę Marit Bjoergen.
Zawody były prologiem cyklu Tour de Ski, który potrwa do 8 stycznia. Pozostałe Polki ulokowały się na dalszych pozycjach: Sylwia Jaśkowiec zajęła 51 miejsce (strata 32,6 s do Kowalczyk), Ewelina Marcisz 56 (35,5), a Paulina Maciuszek 68 (40,3).

Narciarka z Kasiny Wielkiej rozpoczęła spokojnie i po 1,7 km zajmowała siódme miejsce ze stratą 3,4 s do prowadzącej Norweżki Marthy Kristoffersen. Drugą część dystansu pokonała znacznie szybciej i kiedy wpadła na metę legitymowała się najlepszym rezultatem, ale na trasie wciąż pozostawały jej najgroźniejsze rywalki z Bjoergen na czele. Tym razem liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie zdołała jednak pokonać podopiecznej Aleksandra Wierietielnego. Słabo spisała się inna norweska gwiazda Therese Johaug, która była dopiero 14.

Kowalczyk wygrywając prolog Tour de Ski minimalnie, bo o cztery punkty, zmniejszyła stratę do Bjoergen w PŚ. Broniąca Kryształowej Kuli Polka jest piąta a  do Norweżki traci 181 pkt. Do zdobycia w całym Tour de Ski jest jeszcze 800 punktów - po 50 za zwycięstwo w każdym z pozostałych etapów i  premia w wysokości 400 punktów za triumf w cyklu.