Obrońcy dali wygraną Barcelonie. Real przegrał na Santiago Bernabeu

Obrońcy dali wygraną Barcelonie. Real przegrał na Santiago Bernabeu

Radość po golu Puyola, fot. PAP / EPA / ZIPI
FC Barcelona wygrała z Realem Madryt na Santiago Bernabeu 2-1 w pierwszym meczu 1/4 finału Pucharu Króla.
Real objął prowadzenie w 10. minucie po golu Ronaldo. Portugalczyk z bliskiej odległości pokonał strzałem po ziemi Pinto. . Portugalczyk odpowiedział w ten sposób na krytykę ekspertów i kibiców, którzy obwiniali go słabe wyniki w konfrontacjach z odwiecznym rywalem. Mimo bramki, Ronaldo w meczu z Barceloną jednak nie zachwycił i  - jak cały zespół - pozostawał w cieniu gwiazd "Blaugrany".

Później przeważała Barcelona, która mimo doskonałych okazji do przerwy nie zdołała wyrównać. Gol na 1:1 padł cztery minuty po wznowieniu gry w drugiej części meczu. Jego autorem był kapitan Blaugrany Carles Puyol. Zwycięską bramkę zdobył dla Katalończyków w 77. minucie Eric Abidal, dla którego był to dopiero drugi gol w historii jego występów (178 meczów - red.) dla Barcy.

Barcelona nie przegrała Gran Derbi od maja 2008 roku. Z 12 późniejszych pojedynków wygrała dziewięć, a zremisowała trzy, choć finał ubiegłorocznego Pucharu Króla na swoją korzyść rozstrzygnęła po dogrywce drużyna ze stolicy (do statystyk liczony jest remis po 90 minutach). To  jedyne jak dotąd trofeum, które udało się wywalczyć Jose Mourinho w roli szkoleniowca Realu. Z ostatnich 24 meczów we wszystkich rozgrywkach zespół portugalskiego szkoleniowca rozstrzygnął na swoją korzyść 22. Przegrał dwa pozostałe, oba z "Dumą Katalonii". Łączny bilans rywalizacji Realu z Barceloną wyrównał się - obie jedenastki wygrały po 86 z 217 meczów, 45 zakończyło się remisami, bramki: 363-352 na korzyść "Królewskich". W Pucharze Króla z 30 meczów "Barca" wygrała 15, remis padł pięć razy, a ekipa z Madrytu była górą dziesięciokrotnie. Bramki: 61-57 na korzyść Barcelony.