Polski debel żegna się z Australian Open

Polski debel żegna się z Australian Open

Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski nie dali rady braciom Bryantom (fot. EPA/MAST IRHAM/PAP)
Polscy tenisiści Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski przegrali z braćmi Bobem i Mike'm Bryanami z USA 4:6, 7:6 (7-4), 4:6 w meczu ćwierćfinału debla w wielkoszlemowym Australian Open.
Było to 22 spotkanie obu par - i po raz 15 lepsi okazali się Amerykanie, pięciokrotni triumfatorzy Australian Open (w latach 2006-2007 i 2009-2011).

Pierwsze trzy gemy nie miały większej historii, bowiem pewnie rozstrzygali je na swoją korzyść zawodnicy serwujący. Emocje zaczęły się, gdy w czwartym gemie nie udało się to Fyrstenbergowi i Amerykanie objęli prowadzenie 3:1. Polacy od razu zdołali jednak odrobić stratę, zdobywając "breaka" przy podaniu Boba Bryana. Później wyrównali jeszcze na 4:4, ale w dziesiątym gemie Amerykanom pozwolił się "przełamać" Matkowski. Najlepszy debel świata wygrał tę partię po 33 minutach, wykorzystując pierwszego setbola.

W drugim secie obie pary skutecznie pilnowały swoich serwisów - rozgrywka zakończyła się więc tie-breakiem. Fyrstenberg i Matkowski odskoczyli w nim na 6:3, zanim wyrównali stan meczu przy drugim setbolu i rozstrzygnęli decydującą rozgrywkę wynikiem 7-4. Trzeci set był również wyrównany, aż do stanu 4:4, gdy nieoczekiwanie swoje podanie stracił Matkowski. Polakom nie udało się odrobić straty jednego przełamania i przegrali trwające godzinę i 55 minut spotkanie przy pierwszym meczbolu.

W 2006 roku Fyrstenberg i Matkowski w Australian Open po raz pierwszy osiągnęli w Wielkim Szlemie półfinał. Dwukrotnie odpadali tu w ćwierćfinale (2009 i 2011 roku). W tegorocznej edycji występują jeszcze w grze mieszanej, w której będą walczyć o miejsca w 1/4 finału. Fyrstenberg z amerykańską partnerką Abigail Spears zmierzą się w piątym meczu na Margaret Court Arena z Australijką Jarmilą Gajdosovą i  Brazylijczykiem Bruno Soaresem. Natomiast na koniec zmagań na korcie numer dwa Matkowski i Su-Wei Hsieh z Tajwanu spotkają się z Rosjanką Jeleną Wiesniną i Leanderem Paesem z Indii, mikstem rozstawionym z piątką.