Australian Open: finał dla Nadala

Australian Open: finał dla Nadala

Rafael Nadal (fot. EPA/MAST IRHAM/PAP)
Wicelider rankingu tenisistów Hiszpan Rafael Nadal pokonał Szwajcara Rogera Federera 6:7 (5-7), 6:2, 7:6 (7-5), 6:4 i został pierwszym finalistą 100. edycji wielkoszlemowego Australian Open na twardych kortach w Melbourne (pula nagród 26mln dol. austral.).
Nadal zmierza po drugie zwycięstwo w imprezie, poprzednio wygrał ją w 2009 roku. Natomiast Federer (nr 3.), ma w dorobku cztery triumfy (2004, 2006, 2007 i 2010). Australijska prasa anonsowała ich pojedynek jako "tenisowy El Clasico", nawiązując do odwiecznych zmagań piłkarzy dwóch czołowych hiszpańskich klubów FC Barcelona i Realu Madryt.

Było to 27. spotkanie dwóch byłych liderów rankingu, przy czym tenisista Majorki poprawił ich bilans na 18-9. Natomiast na nawierzchni twardej wyrównał na 5-5, biorąc rewanż za  druzgocącą porażkę w fazie grupowej listopadowego turnieju masters - ATP World Tour Finals. W londyńskiej O2 Arena Federer wygrał 6:3, 6:0.

Teraz spędzili na korcie trzy godziny i 42 minuty, ale tym razem zacięta walka toczyła się w każdym gemie i do końca trudno było wskazać zwycięzcę. Szwajcar sprawiał wrażenie zrelaksowanego i pewnego swojej gry tylko w pierwszym secie, którego rozstrzygnął na swoją korzyść dopiero w tie-breaku. Jednak na początku drugiej partii doszedł do głosu Nadal, który coraz mocniej zaczął uderzać piłki, a presja jaką wywierał na rywalu spowodowała, że ten coraz częściej się mylił. Gdy Hiszpan prowadził 5:2 mecz przerwano na blisko kwadrans, a obaj zawodnicy skorzystali z tego i  udali się do szatni.

Spowodowane to był tradycyjnym pokazem sztucznych ogni, którym władze Melbourne co roku ubarwiają obchody święta narodowego - Dnia Australii. Po całym zamieszaniu grę wznowiono, ale tenisista z Bazylei nie zdołał odrobić straty i przegrał kolejnego gema i zarazem seta. W trzecim Federer znów nabrał rozpędu, ale tym razem tie-breaka przegrał 5-7. W ostatniej partii Hiszpan przełamał jego serwis w  końcówce i zakończył spotkanie przy drugim meczbolu, gdy forhend przeciwnika okazał się zbyt długi. Był to 64. niewymuszony błąd Szwajcara, podczas gdy Nadal zepsuł 34 zagrania.

W niedzielę Nadal zmierzy się ze zwycięzcą wyznaczonego na  wieczór pojedynku broniącego tytułu lidera rankingu ATP World Tour -  Serba Novaka Djokovica ze Szkotem Andym Murrayem (4.). Brytyjczyk będzie miał okazję na rewanż za porażkę w ubiegłorocznym meczu o tytuł w  Australian Open. Będzie to ich 11. pojedynek, a w dotychczasowych lepszy bilans ma  tenisista z Belgradu 6-4. Jednak na twardej nawierzchni wynosi on 4-4, bowiem dwa pozostałe zwycięstwa odniósł on na kortach ziemnych.

Setna edycja męskiego Australian Open to drugi z rzędu - po  wrześniowym US Open - wielkoszlemowy turniej, w którym w półfinałach znalazło się czterech najlepszych obecnie tenisistów w rankingu ATP World Tour. Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym sezonie również w  paryskim Roland Garros. Przed rokiem w Melbourne z tego grona "wyłamał się" Nadal, odpadając rundę wcześniej, a w lipcu w Wimbledonie w jego ślady poszedł Federer.