Sensacja w PNA. Zambia w finale, faworyzowana Ghana przegrywa

Sensacja w PNA. Zambia w finale, faworyzowana Ghana przegrywa

Zambia wygrała w Bacie z Ghaną 1:0, fot. PAP/EPA
Zambia wygrała w Bacie z Ghaną 1:0 (0:0) w pierwszym półfinale odbywającego się w Gwinei Równikowej i Gabonie piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki. Gola na wagę zwycięstwa w 78. minucie zdobył Emmanuel Mayuka. Wieczorem Mali zagra z Wybrzeżem Kości Słoniowej.
Uważana za faworyta Ghana miała szansę objąć prowadzenie już w ósmej minucie, ale Kennedy Mweene obronił rzut karny wykonywany przez Asamoaha Gyana. Później jego zespół miał wyraźną przewagę, jednak nie  potrafił przebić się przez linię obrony rywali. Na dodatek w 84. minucie drugą żółtą kartką i w konsekwencji czerwoną ukarany został obrońca Ghany Derek Boateng.

Zambia awansowała do finału tych rozgrywek po raz pierwszy od 1994 roku. Wówczas w decydującym meczu przegrała z Nigerią 1:2.