Trefl Sopot zdobył Puchar Polski koszykarzy

Koszykarze z Sopotu nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa (fot. PAP/Lech Muszyński)
W finale Intermarche Pucharu Polski koszykarzy Trefl Sopot pokonał w Zielonej Górze miejscową drużynę Zastalu 77:73 (22:13, 22:21, 19:19, 14:20).
Pierwsze minuty spotkania w wykonaniu gospodarzy były bardzo nerwowe. Zielonogórzanie byli nieskuteczni w ataku i popełniali dużo błędów w obronie. Wykorzystał to Trefl, który szybko objął prowadzenie. Po celnym rzucie za trzy punkty Łukasza Wiśniewskiego goście wygrywali 8:3.

Większość akcji gospodarzy w pojedynkę próbował kończyć Walter Hodge, jednak rzuty oddawane przez Portorykańczyka nie trafiały do kosza. Goście górowali również w zbiórkach. Po niecelnym rzucie Łukasza Wiśniewskiego piłkę zebrał John Turek, podał do Łukasza Koszarka, a ten trafił zza linii 6,75 wyprowadzając Trefla na dziesięciopunktowe prowadzenie. Pierwsza kwarta skończyła się wynikiem 22:13 dla sopocian.

Na początku drugiej kwarty ciężar rozgrywania akcji wziął na siebie niespełna 19-letni Filip Matczak, ale i pod jego dowództwem gospodarze w starciu Treflem byli bezradni. Przewaga gości sięgnęła w połowie tej części meczu piętnastu punktów. Wydawało się, że sygnał do ataku Zastalu dał Hodge, który za sprawą skutecznego rzutu za trzy punkty doprowadził do stanu 25:31. Ze strony gości nie mylił się jednak Łukasz Koszarek i jego dwie celne "trójki" znów dały Treflowi dziesięciopunktową przewagę.

Walka kosz za kosz toczyła się w trzeciej kwarcie. Wraz z upływem czasu gra gospodarzy stawała się coraz bardziej nerwowa. Chęć zbyt szybkiego zdobycia punktów skutkowała licznymi błędami, a konsekwentna gra sopocian pozwalała im utrzymywać bezpieczną przewagę. Trochę emocji było tylko w końcówce. Gospodarze na minutę przed ostatnią syreną po indywidualnej akcji Hodga zmniejszyli stratę do sześciu punktów. Chwilę później celny trzypunktowy rzut oddał Jakub Dłoniak, przedłużając nadzieje Zastalu na sukces. Gospodarze chwilę później popełnili jednak błąd 24 sekund i Trefl wygrał 77:73.

Najlepszym zawodnikiem spotkania uznano Łukasza Koszarka z Trefla Sopot.

Zastal Zielona Góra – Trefl Sopot 73:77 (13:22, 21:22, 19:19, 20:14)

Punkty:

Zastal Zielona Góra: Walter Hodge 21, Kamil Chanas 17, Kirk Archibeque 12, Piotr Stelmach 9, Jakub Dłoniak 7, Filip Matczak 4, Marcin Sroka 2, Uros Mirkovic 1.

Trefl Sopot: Łukasz Koszarek 25, Filip Dylewicz 13, Łukasz Wiśniewski 13, John Turek 12, Adam Waczyński 7, Vonteego Cummings 3, Marcin Stefański 2, Jermaine Mallett 2, Saulius Kuzminskas 0.