Rosjanka szachową mistrzynią Europy. Polki daleko

Rosjanka mistrzynią, Rosjanka wicemistrzynią (fot. sxc.hu)Źródło:FreeImages.com
Rosyjska szachistka Walentyna Gunina zdobyła w tureckiej miejscowości Gaziantep złoty medal 13. mistrzostw Europy, a jej rodaczka Tatiana Kozincewa srebrny. Najlepsza z trójki grających Polek - Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik) - zajęła 31. miejsce.
Na 36. pozycji uplasowała się Joanna Dworakowska (KSz Polonia Warszawa), a na 39. - Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław). Broniąca tytułu Litwinka Viktorija Cmilyte tym razem była czwarta.

Gunina urodziła się w Murmańsku, ma 23 lata i od najmłodszych gra z powodzeniem w szachy. W 1999 roku była trzecia w mistrzostwach świata do lat 10, a potem wygrała turniej do lat 14 i 18.

Reprezentacja Polski wystąpiła w mocno osłabionym składzie. Do Turcji nie pojechały: brązowa medalistka ME-2010 Monika Soćko (WASKO HetMaN Szopienice Katowice), tegoroczna mistrzyni kraju Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław), a także wicemistrzyni Joanna Majdan-Gajewska (AKSz Hetman Politechnika Koszalińska).

- Monika z powodu choroby i następnie śmierci matki zrezygnowała z udziału w mistrzostwach Polski oraz Europy. Natomiast Iweta i Joanna nie mogły wyjechać z przyczyn osobistych - przypomniał kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego Piotr Murdzia.

W Gaziantep, znanym z pistacji i robionego z tej rośliny deseru bakława, grało ponad sto szachistek z 22 krajów. Stawką 13. mistrzostw kontynentu były nie tylko medale i pieniądze, ale również awans do turnieju o Puchar Świata, który dawały lokaty 1-14. Z wysokiej puli nagród - 100 tys. euro, pierwsza zawodniczka otrzymała 20 500, druga 15 500, trzecia 11 500, a czternasta 2400 euro.