Fin wygrał Rajd Portugalii i… został zdyskwalifikowany

Fin Mikko Hirvonen (Citroen DS3 WRC) (fot. PAP/EPA/LUIS FORRA)
Fin Mikko Hirvonen (Citroen DS3 WRC), który wygrał Rajd Portugalii, czwartą eliminację samochodowych mistrzostw świata, został późnym wieczorem zdyskwalifikowany. Powodem było niezgodne z regulaminem sprzęgło.

Zawodnikowi, który dzięki pierwotnym wynikom rajdu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej MŚ, przysługuje odwołanie od  decyzji komisji zawodów. Na mecie drugi był Norweg Mads Ostberg, a trzeci Rosjanin Jewgienij Nowikow (obaj Ford Fiesta WRC). Rajdu nie ukończył ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Loeb (Citroen DS3 WRC), który wypadł z trasy pierwszego dnia, uszkodził klatkę bezpieczeństwa i nie został dopuszczony do startu przez zespół sędziów sportowych.

Hirvonen po raz piętnasty w karierze triumfował w rajdzie zaliczanym do klasyfikacji mistrzostw świata. Poprzednio w 2011 roku zwyciężył w  Australii. 31-letni Fin wyprzedził o 1.51 Ostberga i o 3.25 Nowikowa, który po raz pierwszy w karierze stanął na podium. - Do 30 marca warunki były bardzo trudne, na szczęście przejechaliśmy bez żadnych problemów. Niedziela była moim najdłuższym dniem, obawiałem się błędu, który przecież każdy może popełnić. Zrobiliśmy jednak to, co  należało zrobić, zespół pracował fantastycznie, nie mieliśmy najmniejszego problemu - powiedział na mecie Hirvonen, który triumfował pomimo tego, że nie wygrał w Portugalii ani jednego odcinka specjalnego.

Z 19 rozegranych OS-ów (trzy zostały odwołane ze względów bezpieczeństwa), na ośmiu najszybszy był Norweg Petter Solberg (Ford Fiesta WRC), sześć wygrał Hiszpan Dani Sordo (Mini WRC), cztery Fin Jari-Matti Latvala (Ford Fiesta WRC) i jeden Estończyk Ott Tanak (Ford Fiesta WRC). W drugim starcie w sezonie w SWRC Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrębowski (Ford Fiesta S2000) zdobyli punkty za drugą lokatę i  awansowali na trzecie miejsce w mistrzostwach. "Jestem bardzo szczęśliwy, obiecuję, że w naszym następnym rajdzie, w Nowej Zelandii postaramy się pojechać jeszcze szybciej" - powiedział Oleksowicz na  mecie.

W klasyfikacji generalnej polska załoga została sklasyfikowana na 18. pozycji ze stratą ponad 35 minut do zwycięzcy. W klasyfikacji mistrzostw świata pierwszy jest Hirvonen - 75 pkt przed Loebem - 66 pkt (obaj Citroen DS3 WRC). Trzeci jest Solberg - 59 pkt, za nim Ostberg - 46 pkt i Nowikow - 36 pkt.