Barca wyrzuciła Milan z LM, Messi pobił rekord

Barca wyrzuciła Milan z LM, Messi pobił rekord

Lionel Messi po strzeleniu karnego (fot. PAP/EPA/ANDREU DALMAU)
Barcelona pokonała u siebie AC Milan 3:1 (2:1) w rewanżowym spotkaniu ćwierćfinałowym piłkarskiej Ligi Mistrzów i awansowała do półfinału. Lionel Messi pobił rekord Ligi Mistrzów.
Piłkarze Barcelony awansowali do półfinału Ligi Mistrzów po raz piąty z rzędu, wyrównując tym samym rekord Realu Madryt w rozgrywkach Pucharu Europy z lat 1956-1960.

Pierwsza bramka dla drużyny z Katalonii padła w 11. minucie, gdy Lionel Messi wykorzystał rzut karny, podyktowany za faul Luki Antoniniego na nim. W 32. minucie Milan wyrównał po strzale Antonio Nocerino, który wykorzystał świetne podanie Zlatana Ibrahimovica, ale wkrótce potem sędzia podyktował następną, tym razem kontrowersyjną "jedenastkę" dla Barcelony. Prowadzący zawody Holender Bjorn Kuipers uznał, że Alessandro Nesta trzymał za koszulkę Sergio Busquetsa. Nie pomogły protesty piłkarzy gości - Messi znów stanął przed szansą i po raz drugi ją wykorzystał.

W 53. minucie było już praktycznie po meczu. Po strzale Messiego i rykoszecie piłka trafiła do Andresa Iniesty. Mistrz świata i mistrz Europy nie miał problemów z pokonaniem z bliska Christiana Abbiatiego. Od tej pory gospodarze zaczęli grać spokojniej, kontrolując wydarzenia na boisku. Milan, jakby pogodzony z losem, ograniczał się do nielicznych ataków. W końcówce spotkania mistrzowie Hiszpanii stworzyli jeszcze kilka okazji, m.in. Messi i rezerwowy Adriano. Ten drugi zmarnował sytuację sam na sam z bramkarzem.

Barcelona awansowała do półfinału, a Messi przeszedł do historii Ligi Mistrzów. Jest pierwszym piłkarzem, który w jednej edycji zdobył co najmniej 13 bramek (przeciwko Milanowi zaliczył 13. i 14. trafienie). Argentyńczyk w Champions League strzelił 51 goli w 66 meczach.

18 i 24 kwietnia Barcelona zagra w półfinale ze zwycięzcą pary Chelsea Londyn - Benfica Lizbona. Pierwsze spotkanie tych drużyn - w stolicy Portugalii - zakończyło się zwycięstwem angielskiego zespołu 1:0.

Do półfinału LM awansował też Bayern Monachium, który dwukrotnie pokonał Olympique Marsylia 2:0.

FC Barcelona - AC Milan 3:1 (2:1)

Barcelona: Victor Valdes - Dani Alves, Javier Mascherano, Gerard Pique (75-Adriano), Carles Puyol - Xavi (63-Thiago Alcantara), Andres Iniesta, Sergio Busquets - Cesc Fabregas (78-Seydou Keita), Lionel Messi, Isaac Cuenca.

AC Milan: Christian Abbiati - Ignazio Abate, Alessandro Nesta, Philippe Mexes, Luca Antonini - Antonio Nocerino, Massimo Ambrosini, Clarence Seedorf (61-Alberto Aquilani) - Kevin-Prince Boateng (69-Pato, 84-Maxi Lopez) - Robinho, Zlatan Ibrahimovic.

Bramki: dla Barcelony - Lionel Messi dwie (11-karny, 41-karny), Andres Iniesta (53); dla Milanu - Antonio Nocerino (32).

Sędzia: Bjorn Kuipers (Holandia).