Real Madryt wyeliminowany! Bayern w finale Ligi Mistrzów!

Real Madryt wyeliminowany! Bayern w finale Ligi Mistrzów!

Bastian Schweinsteinger strzelił karnego, który zadecydował o tym, że w finale Ligi Mistrzów zagra Bayern Monachium (fot. EPA/MARC MUELLER/PAP)
Bayern Monachium przegrał w Madrycie z Realem 1:2 - ale to Monachijczycy oszaleli z radości 25 kwietnia. Jako że pierwszy półfinałowy mecz Ligi Mistrzów zakończył się wynikiem 2:1 dla Bayernu - do wyłonienia zwycięzcy dwumeczu potrzebne były rzuty karne - a te zdecydowanie lepiej egzekwowali piłkarze niemieckiej drużyny. Bayern wygrał w rzutach karnych z Realem 3:1 - i teraz czeka go walka o tytuł najlepszej drużyny Europy z Chelsea Londyn.
Mecz ułożył się doskonale dla gospodarzy. Już w szóstej minucie ręką we własnym polu karnym zagrał Alaba. Sędzia bez zastanowienia wskazał na jedenasty metr, a pewnym strzałem rzut karny na bramkę zamienił Ronaldo. Osiem minut później wydawało się, że jest już po meczu - Ozil doskonale zagrał piłkę do Ronaldo, który po raz drugi pokonał Neuera.

Wiele drużyn po stracie dwóch bramek na Santiago Bernabeu w piętnaście minut straciłoby chęć do gry - Bayern Monachium postanowił jednak nie składać broni. Bawarczycy rzucili się do odrabiania strat, a ich huraganowe ataki poskutkowały w 26 minucie kolejnym rzutem karnym - tym razem dla gości. Robben pokonał Casillasa i dwumecz zaczynał się od nowa.

Druga połowa miała znacznie wolniejsze tempo niż pierwsza. Lepsze sytuacje stworzył sobie jednak Bayern - już w 48 minucie świetnym strzałem głową popisał się Gomez, jednak piłka minimalnie ominęła bramkę "Królewskich". Kolejną doskonałą okazję napastnik z Niemiec miał w 86 minucie. Robben zagrał napastnikowi Bayernu świetną piłkę, ale Gomez zamiast strzelać z pierwszej piłki z siedmiu metrów - przyjął ją, a następnie - stracił. Wkrótce regulaminowy czas gry dobiegł końca. Również 30 minut dogrywki nie przyniosło rozstrzygnięcia - zawodnicy obu drużyn byli bardzo zmęczeni i myślami byli już przy konkursie rzutów karnych. Po 120 minutach gry sędzia zagwizdał po raz ostatni w meczu, a trybuny Santiago Bernabeu zaczęły nerwowo oczekiwać na rozstrzygnięcie półfinału.

Konkurs rzutów karnych był - przede wszystkim - pokazem bramkarskiej klasy Neuera i Casillasa. Neuer obronił dwa pierwsze strzały "Królewskich" - poradził sobie z uderzeniami zarówno Ronaldo, jak i Kaki. Po dwóch seriach było więc 2:0 dla Bayernu. Wtedy do akcji wkroczył Iker Casillas. Najpierw obronił strzał Kroosa, potem pierwszego gola dla Realu zdobył Xabi Alonso, a następnie Casillas znowu obronił - tym razem strzał Lahma. Okazję na wyrównanie stanu rozgrywki miał Sergio Ramos, ale obrońca Realu ewidentnie nie wytrzymał ciśnienia i strzelił wysoko ponad bramką. Na dwie kolejki przed końcem konkursu było więc 2:1 dla Bayernu. Do futbolówki podszedł wówczas Schweinsteiger, który pewnym strzałem zapewnił Bayerowi udział w finale Ligi Mistrzów.

Zawodnicy z Monachium przystąpią do finałowego spotkania poważnie osłabieni - z powodu kartek nie zagrają w nim Badstuber, Alaba oraz Gustavo. Bawarczycy mają jednak innego asa w rękawie - tegoroczny finał będzie rozgrywany na ich własnym stadionie - Allianz Arena. Bayern w finale zmierzy się z Chelsea Londyn, która wyeliminowała inną hiszpańską drużynę - FC Barcelonę.

Zapis meczu minuta po minucie:

Schweinsteiger!!! Real wyeliminowany! Bayern w finale Ligi Mistrzów!

Sergio Ramos strzela i trafia... Panu Bogu w okno! Bayern wciąż prowadzi 2:1!

To jest wieczór bramkarzy! Casillas broni strzał Lahma!

Real wreszcie wykorzystuje rzut karny - Xabi Alonso lepszy od Neuera.

Casillas! Dalej 2:0! Kroos się myli - strzela zdecydowanie za słabo!

Kaka... I znów Neuer broni! Real Madryt w tarapatach!

Mario Gomez się nie myli - Bayern prowadzi już 2:0.

Ronaldo... i broni Neuer! Bayern wciąż prowadzi 1:0!

Serię rzutów karnych rozpocznie Bayern. Do piłki podchodzi Alaba... i 1:0 dla Bayernu!

120 min. - KONIEC MECZU! KARNE!

118 min. - Rajd Marcelo i zagranie do Higuaina na wolne pole. Napastnik Realu był jednak na spalonym.

115 min. - Granero kiwa się w polu karnym z... Neuerem i próbuje wymusić jedenastkę. Zamiast karnego dla Realu jest żółta kartka dla zawodnika "Królewskich".

112 min. - Dość przypadkowo do piłki w polu karnym Bayernu dopada Kaka. Brazylijczyk zamiast strzelać zaczyna się jednak kiwać i w efekcie "Królewscy" tracą szansę na zdobycie bramki.

110 min. - Boisko opuszcza Mesut Ozil - w jego miejsce wchodzi Esteban Granero.

108 min. - Ronaldo biega po boisku na ostatnich nogach. Oddaje strzał na bramkę Bayernu, ale uderzenie jest straszliwie niecelne. Po oddaniu strzału Portugalczyk przez chwilę kuleje.

106 min. - Gramy! Z boiska schodzi Karim Benzema - a w jego miejsce na placu gry pojawia się Gonzalo Higuain.

105 min. - Sędzia kończy pierwszą połowę dogrywki.

104 min. - Żółta kartka dla Badstubera - ten zawodnik, podobnie jak Luis Gustavo - w przypadku awansu Bayernu do finału nie zagra w meczu z Chelsea.

103 min. - Dwa rzuty rożne dla Bayernu, ale piłkarze z Monachium nie wykorzystali żadnego z nich.

101 min. - żółta kartka dla Luisa Gustavo - jeśli Bayern awansuje do finału LM, to ten zawodnik w nim na pewno nie zagra.

99 min. - Zawodnicy obu drużyn grają bardzo rozważnie. Strata bramki prawdopodobnie oznaczałaby koniec marzeń o finale Ligi Mistrzów.

96 min. - Boisko opuszcza potwornie zmęczony Frank Ribery. W jego miejsce wchodzi Thomas Mueller.

93 min. - Dogrywka rozpoczyna się od zdecydowanych ataków Realu. Na razie jednak "Królewscy" nie stworzyli poważnego zagrożenia dla bramki Neuera.

Dogrywka - Gramy!

90+3 min. - Ostatni strzał Ronaldo w regulaminowym czasie i sędzia odgwizduje koniec drugiej połowy! Czekamy na dogrywkę!

90 min. - Robben bardzo intensywnie domagał się kartki dla Khediry - w efekcie... sam ją otrzymał.

86 min. - Gomez mógł uciszyć Santiago Bernabeu! Podanie z  lewej strony boiska do Alaby, który z kolei zagrywa w pole karne do  Robbena. Holender szybko posyła futbolówkę do Gomeza, który zamiast strzelać z pierwszej piłki z siedmiu metrów - przyjmuje ją, a następnie... gubi.

81 min. - Piłkarze chyba czekają już na dogrywkę. Dużo walki w środku pola, mało sytuacji podbramkowych.

75 min. - Pierwsza zmiana w drużynie Realu - na boisko wchodzi Kaka, który zastępuje Angelo Di Marię.

71 min. - Faul Luiza Gustavo przed polem karnym Bayernu. Z rzutu wolnego po raz kolejny swoich sił spróbował Ronaldo - tym razem strzelił jednak wysoko ponad bramką.

69 min. - Mocny strzał Ronaldo z wolnego - Portugalczyk z 30 metrów trafia prosto w Neuera.

66 min. - Robben wygrywa piłkę na połowie Realu i szarżuje na bramkę Casillasa. Holender dobrym dryblingiem mija Pepe, ale piłkę spod nóg wyłujskuje mu bramkarz "Królewskich". Gdyby Robben zamiast starając się za wszelką cenę samemu strzelić drugą bramkę zauważył świetnie ustawionego Gomeza - byłoby 2:2.

65 min. - Mecz w porównaniu z pierwszą połową zdecydowanie stracił na atrakcyjności. Na boisku jest dość sennie.

59 min. - Brutalny faul taktyczny Arbeloi. Węgierski sędzia bez wahania sięga po żółty kartonik.

57 min. - Benzema po prostopadłym podaniu strzela z ostrego kąta - i trafia w światło bramki. Neuer -  z pewnymi problemami - broni jednak to uderzenie.

54 min. - Gomez taktycznie fauluje Pepe - sędzia nie sięga jednak po żółty kartonik.

48 min. - Gomez! Lahm dośrodkowuje z prawej strony, a piłka po  strzale głową niemieckiego napastnika minimalnie mija bramkę. Gdyby niemiecki napastnik przymierzył celniej, Casillas byłby bez szans.

46 min. - Gramy!

45+1 min. - Zawodnik Bayernu jest faulowany tuż przed linią pola karnego Realu. Robben idealnie strzela z rzutu wolnego, ale Casillas wyciąga się jak struna i odbija ten strzał. W tym momencie sędzia kończy pierwszą połowę, która toczyła się w niesamowitym tempie. Na razie obie drużyny są tak samo daleko, lub tak samo blisko finału Ligi Mistrzów - jeśli po 90 minutach na tablicy świetlnej wciąż będzie widniał rezultat 2:1 do wyłonienia finalisty LM potrzebna będzie dogrywka, a być może również rzuty karne.

42 min. - Sprytny wyrzut z autu - i piłka trafia w pole karne Realu. Kiedy wydaje się, że Gomez znajdzie się w sytuacji sam na sam z Casillasem - napastnika z Monachium w ostatniej chwili ubiega Pepe.

37 min. - Ronaldo strzela z rzutu wolnego bardzo precyzyjnie - piłka trafia prosto w Neuera.

34 min. - Gomez miał doskonałą okazję, by doprowadzić do remisu! Po podaniu z głębi pola znalazł się tuż przed Casillasem, ale strzelił prosto w bramkarza.

31 min. - Benzema! Potężne uderzenie z lewej strony pola karnego - podkręcona piłka o centymetry mija dalszy słupek bramki Neuera. To mógł być piękny gol...

27 min. - GOOOL! Robben! Casillas wyczuł intencje zawodnika Bayernu, ale  precyzyjnie skierowana piłka odbija się od słupka i wpada do siatki Realu. Bayern wraca do gry!

26 min. - Karny dla Bayernu! Gomez pchnięty w polu karnym przez Pepe - obrońca Realu otrzymuje żółtą kartkę.

23 min. - Kolejny strzał na bramkę Realu - tym razem autorstwa Luiza Gustavo. Efekt jest jednak podobny do tego sprzed dwóch minut.

22 min. - Gomez huknął zza pola karnego Realu - pomylił się jednak o metr. Casillas nawet nie interweniował.

16 min. - Mocny strzał Robbena lewą nogą - prosto w ręce Casillasa.

14 min. - GOOOOL! Ronaldo! Druga bramka Portugalczyka. Superstrzelec z Madrytu otrzymuje prostopadłą piłkę od  Ozila i - niepilnowany przez nikogo - umieszcza piłkę tuż przy słupku bramki Neuera.

12 min. - Bayern w natarciu. Gomez strzela potężnie na bramkę Casillasa -  na tyle mocno, że Hiszpan wypuszcza piłkę z rąk. Do futbolówki dopada Ribery, ale w ostatniej chwili ubiega go Khedira, który wybija futbolówkę na rzut różny.

11 min. - Alaba bardzo chce odkupić swoje winy. Najpierw świetna kontra, teraz strzał z dystansu - bardzo nieudany.

8 min. - Bayern miał szansę odpowiedzieć ciosem za cios! Szarża lewą flanką Alaby, dośrodkowanie w pole karne, ale tam Robben nie trafia w bramkę z  najbliższej odległości. Zamiast piłki do siatki wpada... holenderski skrzydłowy.

6 min. - GOOOOL! Ronaldo! Pewny strzał w prawy róg bramki - i teraz to Bayern musi strzelić bramkę by móc marzyć o grze w finale Ligi Mistrzów!

5 min. - Rzut karny dla Realu Madryt! Zagranie ręką Alaby, który otrzymuje żółty kartonik!

3 min. - Pierwsza szansa na odrobienie strat z Monachium dla Realu. Wycofanie spod linii końcowej boiska w głąb pola karnego piłki do Khediry, który oddaje precyzyjny strzał - Neuer nie ma jednak problemów ze złapaniem tej piłki.

0 min. - Gramy!

Składy drużyn:

Real Madryt: Iker Casillas, Alvaro Arbeloa (żółta kartka), Sergio Ramos, Pepe (żółta kartka), Marcelo Vieira, Xabi Alonso, Sami Khedira, Angelo Di Maria (75. Kaka), Mesut Ozil (110. Esteban Granero), Cristiano Ronaldo (2 gole), Karim Benzema (106. Gonzalo Higuain).

Bayern Monachium: Manuel Neuer, Philipp Lahm, Jerome Boateng, Holger Badstuber, David Alaba (żółta kartka), Luiz Gustavo, Bastien Schweinsteiger, Frank Ribery (96. Thomas Mueller), Toni Kroos, Arjen Robben (gol, żółta kartka), Mario Gomez.

Przed meczem:

Pierwszy mecz miał bardzo dramatyczny przebieg - wystarczy przypomnieć, że bramkę decydującą o zwycięstwie drużyny z Monachium Mario Gomez zdobył w 90 minucie. A jednak - pomimo porażki sprzed tygodnia - Real do rewanżowego spotkania z Bayernem Monachium podchodzi w świetnych nastrojach - morale piłkarzy "Królewskich" zostało potężnie podbudowane dzięki zwycięstwu w Gran Derbi. Mourinho, który jeszcze do niedawna znajdował się w ogniu krytyki madryckich mediów, dziś - po zdobyciu twierdzy Camp Nou - ma pełną dowolność w swoich działaniach.

Monachijczycy w weekend nie grali o tak wysoką stawkę jak Real - drużyna Juppa Heynckesa - świadoma tego, że znów nie zdobędzie mistrzostwa Niemiec - przystąpiła do ligowego spotkania w rezerwowym składzie. Frank Ribery i Gomez weszli na mecz z ławki, a Arjen Robben w ogóle nie pojawił się na boisku. Heynckes dał odpocząć swoim asom, ponieważ wiedział, że najważniejszy mecz sezonu Bayern rozegra w Madrycie. Zadanie, które stoi przed Bawarczykami nie jest łatwe - Realowi do awansu wystarczy skromne 1:0. W Monachium wszyscy zdają sobie sprawę, że nie są nawet w połowie drogi do finału Ligi Mistrzów. - Dzięki zwycięstwu w pierwszym meczu mamy małą szansę, ale zadanie czeka nas potwornie trudne. Spodziewamy się piekła - przyznał przed meczem prezes Bayernu, Karl-Heinz Rummenigge.

W przypadku awansu do finału Ligi Mistrzów ekipy z Niemiec kibice byliby świadkami sporej niespodzianki - w finale zabrakłoby przedstawicieli Hiszpanii, którzy mieli w tym roku między sobą rozstrzygnąć to, do kogo powędruje puchar za wygranie Ligi Mistrzów.