Polak wicemistrzem Europy w judo

Polak wicemistrzem Europy w judo

Judoka AZS Opole Tomasz Kowalski, rywalizujący w kategorii do 66 kg, zdobył srebrny medal mistrzostw Europy w Czelabińsku (fot. sxc.hu) Źródło:FreeImages.com
Judoka AZS Opole Tomasz Kowalski, rywalizujący w kategorii do 66 kg, zdobył srebrny medal mistrzostw Europy w Czelabińsku. W finale Polak 0:5 uległ Rosjaninowi Alimowi Gadanowi. Ósmy tytuł wywalczyła Rumunka Alina Alexandra Dumitru (48 kg).
- Tomek walczył znakomicie. Gdyby w dogrywce niesiony dopingiem publiczności Gadanow nie wykonał rzutu, Kowalski zwyciężyłby decyzją sędziów, bo miał przewagę na macie - powiedział  prezes Polskiego Związku Judo Wiesław Błach.

24-letni Kowalski w rosyjskim turnieju wygrał wcześniej cztery walki. Pokonał przez ippon (10:0) Belga Kennetha van Gansbeke, na yuko (dwie kary shido) Białorusina Dzmitrija Szerszana, a w ćwierćfinale uporał się ze Słoweńcem Rokiem Draksicem. Polak zdobył 7 pkt (waza-ari), a jego rywal 5 pkt (yuko). W półfinale, także przez ippon, pokonał Francuza Davida Larose'a.

Polski zawodnik, trenowany w kadrze przez Adama Maja, a w klubie przez Edwarda Faciejewa, tym samym powtórzył swój sukces sprzed trzech lat. W Tbilisi także stanął na drugim stopniu podium. Nie powiodło się innym biało-czerwonym: Paweł Zagrodnik (66 kg, Czarni Bytom) uległ przez yuko trzykrotnemu mistrzowi kontynentu Węgrowi Miklosowi Ungvariemu, a Zuzanna Pawlikowska (AZS AWFiS Gdańsk) w 1/16 finału kategorii 52 kg przegrała (ippon) ze Słowenką Petrą Nareks.

Wydarzeniem pierwszego dnia turnieju był ósmy tytuł mistrzowski Rumunki Aliny Alexandry Dumitru (48 kg). W finale pokonała przez ippon Belgijkę Charline Van Snick.

ME w Czelabińsku są ostatnimi zawodami kwalifikacyjnymi do igrzysk. Z  grona Polaków startujących w czwartek pewne miejsce na olimpiadzie ma  Kowalski. Oprócz niego nominację do Londynu już wywalczyli Tomasz Adamiec (73 kg), Janusz Wojnarowicz (+100 kg) i Urszula Sadkowska (+78 kg), a bliska awansu jest Katarzyna Kłys (70 kg).