W Londynie zabraknie polskich zapaśników?

W pierwszym dniu turnieju zapaśniczego Polacy nie wywalczyli kwalifikacji (fot. EPA/VASSIL DONEV/PAP)
W pierwszym dniu turnieju zapaśniczego w chińskim Taiyuan żaden z polskich zawodników stylu wolnego nie zdołał wywalczyć prawa startu w igrzyskach w Londynie. Najbliższy uzyskania kwalifikacji był Radosław Baran (WKS Grunwald Poznań) w kategorii 96 kg.
Baran zajął trzecie miejsce i w decydującym pojedynku o olimpijski awans przegrał z Ukraińcem Walerijem Andriczewem.

W Taiyuan kwalifikację uzyskają finaliści oraz zwycięzca walki pomiędzy zawodnikami, którzy uplasują się na trzecich pozycjach, natomiast wśród kobiet - tylko finalistki. 28 kwietnia rywalizować będą wolniacy w wadze 120 kg oraz klasycy w pięciu kategoriach: 55, 60, 66, 74 i 84 kg.

Ostatnią szansą ubiegania się o występ w Londynie będzie turniej w Helsinkach (4-6 maja), z którego awansują jedynie finaliści. Dotychczas Polacy wywalczyli trzy miejsca: w 2011 roku w mistrzostwach świata w stylu klasycznym w Stambule Damian Janikowski (WKS Śląsk Wrocław, 84 kg) i jego kolega klubowy Łukasz Banak (120 kg) oraz w minionym tygodniu w Sofii Iwona Matkowska (Agros Żary, 48 kg).