Turniej ATP w Barcelonie: polski debel nie miał sobie równych!

Turniej ATP w Barcelonie: polski debel nie miał sobie równych!

Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski (fot. BOSIACKI ROMAN/NEWSPIX.PL / newspix.pl) Źródło: Newspix.pl
Debel Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski wygrał turniej ATP na kortach ziemnych w Barcelonie. Polscy tenisiści pokonali w finale Hiszpanów Marcela Granollersa i Marca Lopeza 2:6, 7:6 (9-7), 10-8. Fyrstenberg i Matkowski byli rozstawieni z numerem czwartym. W Barcelonie poprzednio dwukrotnie ponieśli porażki w decydującym meczu - w 2006 i 2008 roku.
Turniej w stolicy Katalonii polski debel rozpoczął od 1/8 finału, bowiem w pierwszej rundzie miał wolny los. Wszystkie pojedynki rozstrzygał w super tie-breakach, w tym w półfinale z Białorusinem Maksem Mirym i Kanadyjczykiem Danielem Nestorem.

29 kwietnia zawodnicy Siemens AGD Tennis Team Polska odnieśli dwunaste zwycięstwo w cyklu ATP Tour, a siódme na nawierzchni ziemnej, po triumfach w Sopocie (2003, 2005, 2007), Costa do Sauipe (2004), Bukareszcie (2006) i Warszawie (2008). Poza tym wygrywali też na twardych kortach w hali: w imprezie rangi ATP Masters 1000 w Madrycie (2008) oraz w Wiedniu (2007) i Kuala Lumpur (2009), a także dwukrotnie na trawie w Eastbourne (2009-10).

29 kwietnia już na początku meczu nieoczekiwanie swój serwis stracił Matkowski, w wyniku czego chwilę później rywale wyszli na prowadzenie 2:0 i 3:1. Tenisista ze Szczecina zrehabilitował się utrzymując swoje podanie na 2:3, ale był to ostatni gem wygrany przez Polaków w pierwszym secie. W siódmym przełamać pozwolił się Fyrstenberg, a Hiszpanie zakończyli pierwszą partię po 33 minutach wynikiem 6:2. Wykorzystali w niej obydwa "break pointy", jakie mieli do dyspozycji, za to sami obronili trzy. Drugi set do samego końca przebiegał zgodnie z regułą własnego podania, więc doszło do tie-breaka. W nim gra toczyła się punkt za  punkt, po czym Granollers i Lopez odskoczyli na 5-3, a następnie 6-4. Nie wykorzystali jednak dwóch meczboli, a także trzeciego przy stanie 7-6. Od tego momentu Polacy zdobyli trzy kolejne punkty i wygrali 9-7. Tym samym doprowadzili do decydującej partii, po godzinie i 41 minutach. Super tie-break również był bardzo zacięty i wyrównany. Fyrstenberg i  Matkowski prowadzili w nim 5-3, po czym przegrali cztery następne piłki. Zdołali jednak odrobić straty, rozstrzygając na swoją korzyść cztery wymiany. Nie wykorzystali pierwszego meczbola przy stanie 9-7. Zakończyli spotkanie przy drugiej okazji, przy podaniu Matkowskiego, po  godzinie i 57 minutach gry.

Zwycięstwo w Barcelonie dało polskiemu duetowi 500 punktów do  rankingu najlepszych par - ATP "Doubles Team Race to London", w którym zajmuje on ósme miejsce. Klasyfikacja ta wyłoni osiem par uczestniczących w kończącym sezon turnieju masters - ATP World Tour Finals w londyńskiej O2 Arena.

Wyniki finału gry podwójnej:

Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (Polska, 4) - Marcel Granollers, Marc Lopez (Hiszpania) 2:6, 7:6 (9-7), 10-8.