Osłabiony Górnik poległ w Lubinie

Osłabiony Górnik poległ w Lubinie

Koniec sezonu Zagłębie uczciło zwycięstwem (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Udanie zakończyli sezon piłkarze Zagłębia Lubin. "Miedziowi" wygrali na własnym terenie z Górnikiem Zabrze 2:1.
Przed niedzielnym spotkaniem Zagłębia z Górnikiem trudno było wskazać faworyta. Oba zespoły w ostatniej kolejce zaimponowały formą. Lubinianie pokonali w Warszawie Polonię 4:0, a zabrzanie wygrali u siebie z Wisłą Kraków 2:0. Gospodarze przystąpili do meczu osłabieni brakiem zawieszonego za kartki Csaby Horvatha, a trener Górnika Adam Nawałka nie mógł skorzystać m.in. z Adama Dancha, Michała Pazdana i Aleksandra Kwieka.

Początek spotkania okazał się wyrównanym i prowadzonym w dość szybkim tempie widowiskiem. Obie drużyny starały się atakować, ale w decydujących momentach zawodnikom brakowało dokładności i w efekcie akcje kończyły się najczęściej niecelnymi strzałami lub stratą piłki.

Na bramkę kibice musieli czekać do 18. minuty, kiedy to Maciej Małkowski wykorzystał podanie Szymona Pawłowskiego i strzałem wślizgiem pokonał zaskoczonego Łukasza Skorupskiego. Od tego momentu zaczęła się zaznaczać coraz wyraźniejsza przewaga Zagłębia, a najlepszej okazji do podwyższenia prowadzenia nie wykorzystał Małkowski, który w 44. minucie w sytuacji sam na sam z bramkarzem uderzył wprost w dobrze interweniującego Skorupskiego.

Po zmianie stron tempo meczu spadło, ale inicjatywa w dalszym ciągu należała do gospodarzy. Cofnięci na własną połowę zabrzanie swoich szans szukali w kontratakach i stałych fragmentach gry. Ta taktyka przyniosła efekt w 70. minucie spotkania. Po rzucie rożnym wykonanym przez Mariusza Magierę w polu karnym Zagłębia najwyżej wyskoczył występujący do niedawna w barwach "Miedziowych" Błażej Telichowski i strzałem głową pokonał Aleksandra Ptaka.

Po stracie bramki gospodarze szybko uporządkowali grę i rzucili się do ataku. W 86. minucie meczu Łukasz Hanzel dośrodkował z lewej strony boiska, piłka trafiła do wprowadzonego chwilę wcześniej Darvydasa Sernasa, a Litwin strzałem z 11 metrów ustalił wynik spotkania.

KGHM Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 2:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Maciej Małkowski (18), 1:1 Błażej Telichowski (70-głową), 2:1 Darvydas Sernas (86).

Żółta kartka - KGHM Zagłębie Lubin: Darvydas Sernas, Maciej Małkowski. Górnik Zabrze: Błażej Telichowski, Arkadiusz Milik, Adam Marciniak.

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów 8 000.

KGHM Zagłębie Lubin: Aleksander Ptak - Bartosz Rymaniak, Paweł Widanow, Adam Banaś, Costa Nhamoinesu - Dawid Abwo (71. Łukasz Hanzel), Jiri Bilek, Szymon Pawłowski, Adrian Rakowski, Maciej Małkowski (86. Roman Sloboda) - Arkadiusz Woźniak (80. Darvydas Sernas).

Górnik Zabrze: Łukasz Skorupski - Paweł Olkowski, Adam Marciniak, Błażej Telichowski, Mariusz Magiera - Krzysztof Mączyński (86. Szymon Sobczak), Michał Płonka (31. Michał Zieliński), Mariusz Przybylski - Prejuce Nakoulma, Arkadiusz Milik, Marcin Wodecki (71. Paul Thomik).