Serie A: Juventus! Inter pozbawił Milan złudzeń

Tak Turyn cieszył się ze scudetto (fot. EPA/ALESSANDRO DI MARCO/PAP)
Juventus Turyn po raz 28 w historii został piłkarskim mistrzem Włoch. W przedostatniej kolejce Serie A zespół z Turynu pokonał na wyjeździe Cagliari 2:0, a wicelider AC Milan przegrał w derbach Mediolanu z Interem 2:4. Poprzedni tytuł Juve zdobyło w sezonie 2005/2006, ale z powodu afery korupcyjnej to mistrzostwo zostało drużynie z Turynu odebrane. Ostatnie uznane mistrzostwo turyńczycy wywalczyli w 2003 roku. W tym sezonie drużyna z Turynu w 37 spotkaniach ligowych nie doznała porażki. Wygrała 22 razy i 15-krotnie zremisowała, tracąc tylko 19 goli.
Przed rozpoczęciem przedostatniej serii meczów Juventus wyprzedzał Milan o  punkt, a dodatkowo na jego korzyść działał lepszy bilans bezpośrednich spotkań, który decyduje o kolejności w tabeli w przypadku równego dorobku. Zwycięstwo "Starej Damy" i przegrana bądź remis piłkarzy z  Mediolanu rozstrzygały losy rywalizacji we włoskiej ekstraklasie na  korzyść ekipy z Turynu.

Juventus szybko zdobył prowadzenie w meczu z Cagliari i spokojnie kontrolował przebieg spotkania. Gola w już szóstej minucie strzelił Czarnogórzec Mirko Vucinic. W 75 minucie Juve podwyższyło prowadzenie - podanie skierowane do Alessandro del Piero przeciął niefortunnie obrońca gospodarzy Michele Canini i skierował piłkę do własnej siatki.

Z kolei 156. derby Mediolanu od pierwszej do ostatniej minuty trzymały w napięciu. Inter objął prowadzenie w 14 minucie - z rzutu wolnego dośrodkowywał w pole karne rywali Holender Wesley Sneijder, gdzie po zagraniu Argentyńczyka Waltera Samuela jego rodak Diego Milito pokonał bramkarza Cristiana Abbiatiego. Pięć minut później piłka znów znalazła się w siatce AC Milan, ale  sędzia nie uznał gola, bowiem na spalonym był Brazylijczyk Lucio, który dobijał strzał Sneijdera z rzutu wolnego.

W 32 minucie piłkarze Interu nerwowo zareagowali na kontrowersyjną sytuację, kiedy piłkę z linii bramkowej wybił Abbiati. Sędzia gola nie  uznał, wywołując żywiołowe protesty gospodarzy meczu. Z kolei w 44 minucie sędzia podyktował kontrowersyjny rzut karny dla Milanu po faulu bramkarza Julio Cesara, który wybił piłkę spod nóg Kevina Prince'a Boatenga. Jedenastkę wykorzystał Zlatan Ibrahimovic.

W pierwszej minucie drugiej połowy prowadzenie objął AC Milan, ponownie po bramce - 28 w sezonie - Szweda, który przerzucił piłkę na  interweniującym Julio Cesarem. Sześć minut później na San Siro znów był remis. Sfaulowany w polu karnym Milito wykorzystał rzut karny. W 78 minucie sędzia Nicola Rizzoli, który poprowadzi mecze Euro 2012, podyktował kolejny rzut karny i ponownie podszedł do niego Milito. Argentyńczyk potężnym strzałem pokonał Abbiatiego, ponownie zapewniając Interowi prowadzenie. Wynik na 4:2 strzałem sprzed pola karnego ustalił potężnym uderzeniem pod poprzeczkę Brazylijczyk Maicon. Tym samym ustępujący mistrz Włoch przegrał prestiżowe derby i stracił szanse na obronę mistrzowskiego tytułu