Historyczny sukces piłkarek ręcznych z Gdyni

Historyczny sukces piłkarek ręcznych z Gdyni

Gdynianki pierwszy raz mistrzyniami Polski (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
Piłkarki ręczne Vistalu Łączpolu Gdyni pierwszy raz w historii klubu wywalczyły tytuł mistrzyń Polski. W piątym decydującym meczu finału play off pokonały w Lubinie KGHM Metraco 26:25 (14:16).
Początek decydującego o mistrzostwie spotkania był wyrównany i prowadzony w bardzo szybkim tempie. Przez pierwsze 25 minut żadnej z drużyn nie udało się wyjść na wyższe niż jednobramkowe prowadzenie. Na strzeloną bramkę drużyna przeciwna odpowiadała błyskawicznym atakiem, który najczęściej kończył się powodzeniem.

W pierwszej połowie meczu w drużynie Vistalu bardzo dobrze spisywała się Karolina Szwed, która zaliczyła aż siedem trafień, z kolei wśród piłkarek gospodyń Kinga Byzdra i Karolina Semeniuk-Olchawa. Obie zawodniczki strzeliły po cztery bramki.

Również druga połowa była wyrównanym widowiskiem. Drużynie gości udało się odrobić kilkubramkową stratę po pierwszych dziesięciu minutach, a po strzale Karoliny Sulżyckiej w 43. minucie objąć prowadzenie (20:19). Niedługo jednak piłkarki Vistalu cieszyły się przewagą, bo już po kilku minutach Zagłębie uzyskało dwubramkowe prowadzenie po pięknym strzale Vanessy Jelić.

W 56. minucie był remis 24:24. Gol Patrycji Kulwińskiej dał prowadzenie gdyniankom, jednak tuż po tym wyrównała Byzdra. Dwie ostatnie minuty to walka nerwów, którą zakończył celny strzał Moniki Głowińskiej, dający mistrzostwo gdyniankom.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin - Vistal Łączpol Gdynia 25:26 (16:14)

Stan rywalizacji finału play off (do trzech zwycięstw) 3-2 dla Vistalu.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin: Monika Maliczkiewicz, Izabela Czarna, Natalia Tsvirko - Kinga Byzdra 9, Vanessa Jelić 5, Joanna Obrusiewicz 5, Karolina Semeniuk-Olchawa 4, Jelena Bader 1, Monika Migała 1, Agnieszka Jochymek, Aneta Piekarz, Kaja Załęczna.

Vistal Łączpol Gdynia: Małgorzata Gapska - Karolina Szwed 8, Karolina Siódmiak 4, Sabina Kobzar 3, Katarzyna Koniuszaniec 2, Patrycja Kulwińska 2, Maria Mateescu 2, Monika Głowińska 2, Karolina Sulżycka 2, Agnieszka Białek 1, Patrycja Królikowska,

Sędziowie: Bartosz Leszczyński (Płock), Marcin Piechota (Płock). Widzów 700.