Rosja mistrzem świata w hokeju na lodzie

Rosja mistrzem świata w hokeju na lodzie

Hokeiści Rosji zostali mistrzami świata, fot. PAP/EPA/PEKKA SIPOLA
Hokeiści Rosji zostali mistrzami świata. W finale turnieju rozgrywanego na lodowiskach Finlandii i Szwecji pokonali w Helsinkach Słowaków 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)

Poprzednio "Sborna" triumfowała w MŚ w 2009 roku. Wcześniej w 2008 i 1993 roku oraz 22-krotnie pod szyldem Związku Radzieckiego.

Rosjanie zrewanżowali się Słowakom za porażkę w 2002 roku, kiedy ich rywale jedyny raz sięgnęli po złoty medal. W finale tegoroczni wicemistrzowie świata grali też w 2002 roku.

Królem strzelców został Jewgienij Małkin, który zdobył 11 goli, w tym ostatniego w turnieju, pieczętując wysokie zwycięstwo drużyny rosyjskiej.

Finał rozpoczął się jednak po myśli Słowaków, którzy prowadzenie objęli już po 66 sekundach gry po trafieniu Zdeno Chary. W 10. minucie wyrównał Aleksander Sjomin, ale przewaga zespołu rosyjskiego, naszpikowanego gwiazdami ligi NHL, uwidoczniła się dopiero w drugiej tercji. W tym okresie zdobył on trzy gole, m.in. ponownie do bramki posłał krążek Sjomin, któremu dwa razy asystował w niedzielę kolega z  Washington Capitals Aleksander Owieczkin.

Wcześniej w meczu o trzecie miejsce Czechy pokonały Finlandię 3:2.

Wynik finału:

Rosja - Czechy 6:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Bramki: dla Rosji - Aleksander Sjomin dwie (10, 36), Aleksander Piereżogin (27), Aleksiej Tiereszczenko (34), Paweł Dacjuk (44), Jewgienij Małkin (59); dla Słowacji - Zdeno Chara dwie (2, 50). Kary: Rosja - 2 min., Słowacja - 4 min. Widzów: 13 300.