Liga francuska: historyczny sukces Montpellier! PSG przegrywa walkę o mistrzostwo

Liga francuska: historyczny sukces Montpellier! PSG przegrywa walkę o mistrzostwo

Kibice Montpellier cieszą się z historycznego sukcesu odniesionego przez ich klub (fot. www.newspix.pl)Źródło:Newspix.pl
Piłkarze Montpellier HSC po raz pierwszy w historii zostali mistrzami Francji. Tytuł zapewnili sobie wygrywając w meczu ostatniej kolejki sezonu z AJ Auxerre 2:1 i w tabeli końcowej wyprzedzili Paris Saint Germain o punkt. Finisz sezonu popsuli pseudokibice. Do tej pory w 93-letniej historii klubu z Montpellier największymi sukcesami były dwa triumfy w Pucharze Francji (1929, 1990).
Przed ostatnią kolejką Ligue 1 piłkarze Montpellier mieli trzy punkty przewagi nad uchodzącym przed sezonem za głównego kandydata do tytułu zespołem PSG. Mecz w Auxerre, które wystąpiło bez Dariusza Dudki, zaczął się jednak po  myśli pogodzonych już ze spadkiem gospodarzy, którzy w 20. minucie po  strzale Olivera Kapo objęli prowadzenie. 12 minut później wyrównał Nigeryjczyk John Utaka.

Na początku drugiej połowy sędzia był zmuszony przerwać grę na  kilkanaście minut, gdyż na boisko posypał się z trybun grad piłek tenisowych, pomidorów i ... papieru toaletowego. Tak kibice zespołu Auxerre protestowali przeciw słabej postawie piłkarzy w tym sezonie. Podobna sytuacja miała miejsce kwadrans przed zakończeniem gry. Pseudokibice gospodarzy ponownie zarzucili boisko różnymi przedmiotami i  sędzia przerwał wtedy spotkanie na kilkanaście minut. Na stadionie pojawiła się policja, która miała wyprowadzić fanów Auxerre, ale grę wznowiono zanim do tego doszło. Chwilę później Utaka po raz drugi pokonał bramkarza gospodarzy i  przesądził losy tytułu na korzyść drużyny, którą w latach 1990-1992 prowadził Henryk Kasperczak, a przez cztery sezony (1990-1994) jej barwy reprezentował Jacek Ziober.

Wobec zwycięstwa Montpellier PSG nie pomogło odniesione na zakończenie sezonu zwycięstwo nad Lorient 2:1. PSG wygrało po golach Argentyńczyka Javiera Pastore oraz urodzonego w  Brazylii reprezentanta Włoch Thiago Motty. Szóstym zwycięstwem z rzędu zakończyła sezon jedenastka Girondins Bordeaux, która wygrała na wyjeździe 3:2 z AS St. Etienne. Całe spotkanie w barwach gości rozegrał Ludovic Obraniak. Oprócz AJ Auxerre, do drugiej ligi spadły Dijon i Caen.