Koszykówka: Ukrainki triumfują, Polki pokonane

Reprezentacja Polski koszykarek przegrała z Ukrainą 47:59 w drugim meczu towarzyskim w Polkowicach, fot. PAP/EPA/PAUL BUCK
Reprezentacja Polski koszykarek przegrała z Ukrainą 47:59 w drugim meczu towarzyskim w Polkowicach. Obydwie drużyny przygotowują się do czerwcowych eliminacji mistrzostw Europy.

Początek spotkania należał do Ukrainek, które dzięki celnym rzutom Jekateriny Piliaszenko (w całym spotkaniu zdobyła 10 punktów i miała 11 zbiórek) i Aliny Jagupowej już po niespełna trzech minutach prowadziły 11:1. Polki grały bardzo niedokładnie, miały spore problemy z  wyprowadzeniem piłki i pudłowały nawet w dogodnych sytuacjach. Nawet czas wzięty przez trenerów nie uspokoił gry biało-czerwonych, które po  10. minutach przegrywały już 15:30.

W drugiej kwarcie obraz gry się nie zmienił. Podopieczne trenera Wadima Czeczuro, m.in. dzięki znakomitej postawie pod tablicami, stopniowo powiększały prowadzenie, które po sześciu minutach wynosiło już 20 punktów (38:18) i kontrolowały przebieg spotkania. Ani agresywna gra Polek, ani ofiarność Martyny Koc nie zmieniły sytuacji i na przerwę biało-czerwone schodziły, przegrywając już 21:43.

Po zmianie stron Polki poprawiły obronę i rzuciły się do odrabiania strat. Dzięki dokładnym podaniom Pauliny Pawlak i rzutom Izabeli Piekarskiej przewaga Ukrainek stopniała do 11 punktów (48:37). Ostatnie dziesięć minut spotkania było bardzo wyrównane, ale w końcówce w grę biało-czerwonych ponownie wkradł się chaos i ostatecznie przegrały 47:59.

Poniedziałkowy mecz był dla Polek drugim spotkaniem kontrolnym rozegranym w trakcie trwającego od tygodnia zgrupowania w Polkowicach, które potrwa do 26 maja. W niedzielę pokonały Ukrainę 60:52. W obu spotkaniach drużynę poprowadzili asystenci trenera Jacka Winnickiego -  Krzysztof Szewczyk i Dariusz Raczyński. Główny szkoleniowiec, prowadzący także klubowy zespół PGE Turowa Zgorzelec, dołączy do reprezentacji po  zakończeniu rywalizacji w ekstraklasie koszykarzy.

W składzie reprezentacji brakuje kilku podstawowych zawodniczek m.in. występującej w WNBA Eweliny Kobryn oraz kontuzjowanych Agnieszki Bibrzyckiej, Magdaleny Ziętary, Katarzyny Krężel, Darii Mieloszyńskiej, Emilii Tłumak i Magdaleny Leciejewskiej.

Przed rozpoczynającymi się 16 czerwca kwalifikacjami do ME Polki rozegrają jeszcze pięć meczów towarzyskich - dwa z Niemcami (w Inowrocławiu) oraz trzy wyjazdowe z Francją. Rywalkami biało-czerwonych w  eliminacjach ME 2013 w grupie B będą zespoły Czarnogóry, Serbii, Estonii i Szwajcarii. Ukraina zagra w grupie A kwalifikacji.