Jest złoty medal dla Polski na pływackich ME!

Jest złoty medal dla Polski na pływackich ME!

Radosław Kawęcki był najszybszy (fot. PAP/EPA/ANIKO KOVACS)
Radosław Kawęcki (Korner Zielona Góra) zdobył złoty medal pływackich mistrzostw Europy w Debreczynie. W finale 200 m stylem grzbietowym osiągnął wynik 1.55,28 i ustanowił rekord Polski. Jest to drugi najlepszy rezultat na świecie w tym sezonie.
To pierwszy medal w karierze wywalczony przez Kawęckiego w seniorskich zawodach na basenie 50-metrowym. Forma Polaka była sporą niewiadomą. Podczas mistrzostw Polski w Olsztynie już w eliminacjach tej konkurencji został zdyskwalifikowany za falstart.

W piątkowym półfinale podopieczny Jacka Miciula był wolniejszy tylko od Węgra Petera Berneka. W decydującym wyścigu reprezentantowi gospodarzy nie dał jednak szans i wyprzedził go o 0,6 s. Trzeci Izraelczyk Yakov Yan Toumarkin stracił 2,07.

Polak nie tylko o 0,32 poprawił własny rekord kraju, ale także ustanowił rekord mistrzostw Europy. Poprzedni był gorszy o 0,16 i należał do Arkadego Wiatczanina. Rosjanin to jeden z wielkich nieobecnych zmagań w Debreczynie.

W tym roku od Kawęckiego dystans 200 m stylem grzbietowym szybciej pokonał tylko Japończyk Ryosuke Irie.

Z biało-czerwonych w sobotnich finałach zaprezentowała się jeszcze Klaudia Naziębło. Zawodniczka Juvenii Wrocław czasem 28,93 zajęła siódme miejsce na 50 m stylem grzbietowym. Triumfowała Hiszpanka Mercedes Peris Minguet - 28,25.