Liga Światowa: Polacy znowu wygrywają z Brazylijczykami! Rewelacyjny Bartman

Liga Światowa: Polacy znowu wygrywają z Brazylijczykami! Rewelacyjny Bartman

Oby Polacy cieszyli się również po dzisiejszym spotkaniu (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Reprezentacja Polski pokonała Brazylię 3:2 (26:24, 23:25, 25:23, 23:25, 15:10) w ostatnim meczu drugiej kolejki Ligi Światowej. Bohaterem biało-czerwonych został Zbigniew Bartman, który rozegrał doskonałe spotkanie. Dzięki zwycięstwu Polacy umocnili się na pierwszym miejscu w swojej grupie.
Już pierwszy set zapowiadał długie spotkanie w katowickim Spodku - od początku spotkania obie drużyny szły niemal punkt w punkt. W końcówce pierwszego seta więcej zimnej krwi zachowali jednak Polacy - przy stanie 25:24 i drugiej piłce setowej do zagrywki podszedł Kuba Jarosz. Zawodnik popisał się doskonałym uderzeniem i zakończył pierwszego seta asem serwisowym. Druga odsłona to zdecydowanie lepsza gra Polaków, a zwłaszcza Zbigniewa Bartmana, który miał niesamowitą skuteczność w ataku. Nasi reprezentanci dzięki świetnej grze uciekli Brazylijczykom na trzy punkty. Niestety przy stanie 17:14 dla Polaków goście zaczęli odrabiać straty i doprowadzili do remisu 18:18. W końcówce to oni zagrali lepiej i choć przez większość seta przegrywali, ostatecznie wygrali 25:23.

Trzeci set był całkowitym przeciwieństwem drugiego - to Brazylijczycy prowadzili w nim grę, a Polacy przegrywali. Goście z Ameryki Południowej doprowadzili nawet do czteropunktowej przewagi (15:11). Polacy przez większość trzeciego seta próbowali doprowadzić do wyrównania, ale zawsze, gdy mieli już tylko punkt straty, tracili następny. Wyrównać udało się dopiero w ostatniej chwili - przy stanie 22:22. Bohaterem końcówki tego seta został Michał Winiarski. Zawodnik PGE Skry Bełchatów najpierw doprowadził do piłki setowej, a później sam zaatakował z serwisu. Potężne uderzenie rozbiło brazylijską obronę, piłka wyleciała na aut, a Polacy wygrali trzeciego seta. Czwarty był z kolei bardzo wyrównany, przez większość czasu obie drużyny grały punkt za punkt. Niestety, gdy Polakom udało się uzyskać trzypunktową przewagę (12:9), dwa razy z rzędu na korzyść gości pomylił się sędzia. W obu przypadkach uznał, że piłka po polskich atakach wyleciała poza boisko. Powtórki wykazały, że nie miał racji ani razu. Brazylijczycy odrobili straty i ostatecznie wygrali seta 25:23.

Tie-break to koncertowa gra Polaków i problemy zmęczonych Brazylijczyków. Canarinhos przez większość spotkania mieli doskonałe statystyki w przyjęciu, ale w tie-breaku ten element gry wyraźnie przestał im się układać. Polacy umiejętnie wykorzystali braki gości w obronie i łatwo wygrali ostatniego seta 15:10. Piłkę meczową wykorzystał Zbigniew Bartman - najlepszy zawodnik Polaków w meczu.

Reprezentacja Polski po raz drugi w ciągu dwóch tygodni pokonała Brazylijczyków w meczu o punkty. Wcześniej biało-czerwoni nie potrafili tego dokonać przez dziesięć lat.

Zapis naszej relacji:

15:10 - BARTMAN! Druga wygrana z rzędu z Brazylijczykami!

14:10 - Bruno nie wytrzymał i zepsuł zagrywkę. Meczbol!

13:10 - Murilo nabił blok, a Winiarski na dodatek uderzył się w słupek. Będą nerwy. Anastasi prosi o przerwę.

13:9 - Ruciak wchodzi na zagrywkę, ale się myli.

13:8 - Theo zablokowany! Kibice w Spodku szaleją - już pięć punktów przewagi!

12:8 - Brazylijczycy psują zagrywkę!

11:7 - Żygadło blokuje Murilo! Cztery punkty przewagi!!

10:7 - Nowakowski! Pięć punktów do końca.

9:7 - Świetna obrona biało-czerwonych, ale Bartman niestety atakuje w aut.

9:6 - Trzy punkty przewagi Polaków! Brazylijczycy świetnie przyjmowali przez całe spotkanie, ale w tie-breaku robią to fatalnie.

8:6 - Theo myli się na zagrywce. Zmiana stron.

7:6 - Murilo przyjmuje, Lucas atakuje. Tylko punkt przewagi.

7:5 - Doskonały flop Kosoka! Murilo źle przyjął i piłka znowu ląduje za boiskiem. Czas na żądanie Rezende.

6:5 - Kiepskie przyjęcie Canarinhos - piłka wylatuje za linię. Szósty punkt!

5:5 - Winiarski zagrywa mocno, ale poza boisko.

5:4 - Bartman rewanżuje się za poprzednią akcję. Świetne uderzenie.

4:4 - Skuteczny blok gości. Remis.

4:3 - Murilo dostał kiepską piłkę, ale udało mu się kiwnąć nasz blok.

4:2 - Fatalny błąd Sidao! Piłka wylatuje za boisko.

3:2 - Winiarski ponad blokiem!

2:2 - Zmęczony Bartman źle trafia w piłkę i uderza w siatkę.

2:1 - Nowakowski przełamuje blok - drugi punkt.

1:1 - Kubiak rewanżuje się tym samym.

1:0 - Bruno rozpoczyna od błędu w zagrywce.

Tie-break:

23:25 - Kubiak zablokowany - będzie tie-break.

23:24 - Wystarczył pojedynczy blok Lucasa. Setbol dla gości.

23:23 - Błąd przy zagrywce Winiarskiego. Anastasi prosi o przerwę.

23:22 - Sędzia myli się w końcu na naszą korzyść. Winiarski na aut, ale punkt dla nas.

22:22 - Ależ szkoda. Winiarski przestrzelił. Remis! Teraz poprawna zmiana w drużynie z Ameryki Południowej.

22:21 - Brazylijczycy zdobywają punkt, po czym źle przeprowadzają zmiany. Zostają... bez rozgrywającego. Anastasi od razu prosi o przerwę, aby zaproponować zawodnikom sposób wykorzystania tej sytuacji.

22:20 - Winiarski świetnie atakuje z sytuacyjnej piłki. Prosto między blok i siatkę.

21:20 - Przesunięta krótka Sidao - Brazylijczycy chcą doprowadzić do tie-breaka.

20:19 - Co za ofiarna obrona Polaków w beznadziejnej sytuacji. Niestety, Brazylijczycy i tak zdobyli punkt.

20:18 - Znowu dwa punkty przewagi! Rezende prosi o przerwę.

19:18 - Kubiak po bloku! Polska drużyna zmyliła przeciwnika.

18:18 - Niestety mamy remis. Emocje do końca!

18:16 - Teraz Lucas źle serwuje. Siedem punktów do zwycięstwa!

17:16 - Kubiak wpadł na siatkę.

17:15 - Błąd Brazylijczyków przy serwisie.

16:15 - Prawie bronimy atak gości. Prawie.

16:14 - Kubiak z głębi pola prosto w linię końcową. Sędziowie w końcu się nie mylą.

15:14 - Tym razem się nie udało - Winiarski zablokowany.

15:13 - Michał Winiarski przełamuje blok. Piętnasty punkt.

14:13 - Murilo atakuje po bloku. Tylko punkt przewagi.

14:12 - Bartman nie zawodzi. Zawsze można na nim polegać.

13:11 - Błąd przy zagrywce gości.

12:11 - Kolejny taki sam błąd sędziego! Polacy zamiast zyskać dwa punkty, tracą je! A mogło być pięć punktów przewagi.

12:10 - Bartman świetnie atakuje z nieprzygotowanej pozycji. Niestety, sędzia daje punkt gościom - niesprawiedliwie, bo piłka nie wyleciała.

12:9 - Lucas przekracza linię dziewiątego metra. Punkt dla Polski.

11:9 - Fatalny upadek Bartmana - przez chwilę pachniało kontuzją.

11:8 - Teraz Dante się myli - źle zagrywa.

10:8 - Świetny atak Dantego bokiem do siatki.

10:7 - Kolejny punkt Kosoka - teraz z przesuniętej krótkiej.

9:6 - Grzegorz Kosok świetnie kiwa i zdobywa punkt!

8:6 - Kiepski odbiór gości, ale przesunięta krótka była już znacznie lepsza. Szósty punkt Canarinhos.

8:5 - Bomba Bartmana! Piłka po bloku wylatuje na aut. Trzy punkty przewagi, pierwsza przerwa techniczna.

7:5 - Błąd Kubiaka - Polak psuje zagrywkę.

7:4 - Świetna obrona Polaków i jeszcze lepszy atak Winiarskiego po skosie. Trzy punkty przewagi!

6:4 - Winiarski blokuje Murilo! Uciekamy!

5:4 - Kubiak po rękach gości - piąty punkt dla naszych.

4:4 - Miał być as, wyszedł aut - Bartman psuje zagrywkę.

4:3 - Michał Winiarski atakuje z drugiej linii. Świetne uderzenie po prostej.

3:3 - Błąd przy zagrywce.

3:2 - Bartman dosłownie wepchnął piłkę w blok gości. Prowadzimy!

2:2 - Michał Kubiak jest dzisiaj w bloku niemalże nie do przejścia. Remis.

1:2 - Błąd w zagrywce Canarinhos daje nam pierwszy punkt w czwartym secie.

0:2 - Theo skutecznie atakuje. Goście uciekają od początku seta.

0:1 - Pierwszy punkt dla gości.

IV set:

25:23 - Winiarski! Potężna zagrywka, która rozbija brazylijską obronę. Co za uderzenie!

24:23 - Winiarski po prostej prosto w linię! Piłka setowa.

23:23 - Brazylijczycy gonią.

23:22 - Prowadzimy! Kolejny świetny blok Polaków! Trener Brazylijczyków prosi o przerwę.

22:22 - Pojedynczy blok Bartmana daje nam remis!

20:22 - Ruciak wszedł na zagrywkę. Uderzył dobrze, ale Brazylijczycy świetnie przyjęli, wyprowadzili akcję i zdobyli kolejny punkt.

20:21 - Thiago psuje zagrywkę.

19:21 - Wciąż nie możemy doprowadzić do remisu.

19:20 - Kolejna przesunięta krótka Polaków. Tym razem punktuje Nowakowski.

18:20 - Dobry atak Theo. Dwudziesty punkt dla gości.

18:19 - Bartman atakuje, a Murilo wpada w siatkę.

17:19 - Nieudany blok Polaków.

17:18 - Grzegorz Kosok atakuje z przesuniętej krótkiej. Dał razem z Kubiakiem świetną zmianę.

16:18 - Blisko wyrównania! Polacy zablokowali atak, ale piłka minimalnie wyleciała poza boisko.

16:17 - Polacy bronią atak Theo.

15:17 - Przesunięta krótka i kolejny punkt dla naszych.

14:17 - Atak Lucasa z lekkim opóźnieniem. Brazylijczyk po prostu zawisnął w powietrzu.

13:16 - Błąd Nowakowskiego przy serwisie. Druga przerwa techniczna.

13:15 - Dante uderza po taśmie na aut.

12:15 - Bartman zdobywa kolejny punkt.

11:15 - Błąd Winiarskiego w ataku. Cztery punkty przewagi.

11:14 - Piłka po polskim bloku wylatuje na aut.

11:13 - Przesunięta krótka, Nowakowski - i mamy jedenasty punkt.

10:13 - Niestety, kolejny błąd przy zagrywce. Tym razem Bartman.

10:12 - Skuteczny blok Polaków. Bruno nie dał rady.

9:12 - Theo zdobywa w tym samym stylu drugi punkt z rzędu. Polacy są zmęczeni.

9:11 - Theo po bloku.

9:10 - Nareszcie! Bartman po bloku po długiej wymianie piłki.

8:10 - Skuteczny blok Brazylijczyków. Czwarty punkt z rzędu dla gości. Anastasi prosi o przerwę. Polacy ewidentnie tracą kontrolę nad spotkaniem.

8:9 - Seria błędów Polaków. Pierwsze oznaki zmęczenia?

8:6 - Theo znowu się myli - teraz przy serwisie. Pierwsza przerwa techniczna.

7:6 - Theo się myli - uderza na aut.

6:6 - Kurek po bloku - szósty punkt.

5:6 - Bartman uderza w taśmę.

5:5 - As serwisowy Sidao. Piłka odbiła się od taśmy i spadła na naszej połowie.

5:4 - Dante obija polski blok. Robi to na tyle skutecznie, że punktuje.

5:3 - Żygadło zmylił blok gości. Punkt dla naszych.

4:3 - Błąd Kurka przy zagrywce.

4:2 - Dłuuga akcja zakończona zablokowanym atakiem Dante. Ale jest problem: Brazylijczycy świetnie grają w obronie.

3:2 - Bruno też się myli przy serwisie.

2:2 - Błąd przy zagrywce Bartmana.

2:1 - Bartman z kontry! Świetne uderzenie.

1:0 - Bartosz Kurek po bloku. Jeden do zera.

III set:

23:25 - Drugi set dla gości. Dziesięć minut przerwy.

23:24 - Sidao również psuje zagrywkę.

22:24 - Kuba Jarosz znowu wchodzi na serwis, ale tym razem zamiast asa posyła piłkę za boisko. Piłka setowa dla gości.

22:23 - Dante szukał bloku, ale go nie znalazł. Aut.

21:23 - Błąd przy bloku Polaków. Canarinhos uciekają.

21:22 - Bartosz Kurek trafia prosto w potrójny blok. Piłka spada na połowie polskiej drużyny.

21:21 - Bartman kontruje, ale nieskutecznie. Polak przekroczył linię trzeciego metra.

21:20 - Theo trafia w antenkę. Szczęśliwy punkt dla biało-czerwonych.

20:20 - Teraz niestety Bartman pomylił się przy zagrywce.

20:19 - As serwisowy Bartmana!

19:19 - Lucas psuje zagrywkę.

18:19 - Brazylijczycy wychodzą na prowadzenie.

18:18 - Niestety, remis. Atak Żygadły kończy się na bloku gości. Anastasi prosi o czas.

18:17 - Błyskawiczna akcja Brazylijczyków. Godna mistrzów świata. Polacy nawet nie zareagowali.

18:16 - Winiarski - blok - aut. Osiemnasty punkt.

17:16 - Brazylijczyki uszczelnili swój blok - odrabiają straty.

17:15 - Dante punktuje po kontrze.

17:14 - Bartman ma dzisiaj 100% skuteczności przy piłkach sytuacyjnych. Znowu punktuje.

16:13 - Druga przerwa techniczna. Kolejny punkt Bartmana - Polak chyba sam dzisiaj ograłby Brazylijczyków.

15:13 - Kiwka Bruno.

15:12 - Kurek znowu punktuje! Uderza idealnie między blokiem Brazylijczyków.

14:12 - Sidao z krótkiej - dwunasty punkt.

14:11 - Bartman po bloku z kontry - znowu trzy punkty przewagi!

13:11 - Błąd Bartmana przy zagrywce.

13:10 - Bartosz Kurek atakuje niemal tak dobrze jak Bartman. Kolejny punkt.

12:10 - Pierwszy atak Theo. Skuteczny.

12:9 - Wallace uderza na aut! Polacy nie blokowali. Trzy punkty przewagi.

11:9 - Bartman przełamuje blok i punktuje.

10:9 - Kurek myli się przy zagrywce.

10:8 - Brazylijczycy za nisko rozegrali - punkt dla naszych.

8:8 - Wallace mocno uderza z zagrywki. Piłka odbija się od Kurka i wylatuje za boisko.

8:7 - Lucas uderza po prostej. Siódmy punkt Canarinhos.

8:6 - Bartman doskonale atakuje z nieprzygotowanej pozycji! Pierwsza przerwa techniczna.

7:6 - Sidao kiwa blok. Skutecznie.

7:5 - Kurek mocno przestrzelił - na jego szczęście Murilo dotknął piłki. Mała przepychanka pod siatką i przerwa w grze.

6:5 - Broni Kurek! Mamy szósty punkt.

4:5 - Świetny serwis Winiarskiego. To był as serwisowy! Niestety, sędzia uznał inaczej.

4:4 - Błąd Wallace'a w ataku. Remis!

3:4 - Kolejny błąd gości przy zagrywce.

2:4 - Bomba Wallace'a. Ignaczak bez szans w obronie.

2:3 - Tym razem Brazylijczyk przestrzelił.

1:3 - As serwisowy Lucasa. Canarinhos uciekają.

1:2 - Murilo po bloku.

1:1 - Winiarski uderza po rękach Ricardo i punktuje.

0:1 - Punkt dla Brazylijczyków.

II set:

26:24 - Kuba Jarosz wchodzi na zagrywkę i punktuje! As serwisowy. 1:0 dla Polaków!

25:24 - Doskonały blok polskiego zespołu! Druga piłka setowa.

24:24 - Brazylijczycy nie chcą oddać tego seta Polakom bez walki.

24:23 - Nowakowski punktuje - będzie piłka setowa dla Polaków!

23:23 - Złe przyjęcie, piłka przelatuje na stronę Brazylijczyków. Dante uderza i doprowadza do remisu. Druga przerwa dla Polaków.

23:22 - Znowu błąd przy zagrywce Polaków.

23:21 - Murilo się myli - uderza prosto w blok Polaków.

22:21 - Ależ bomba Nowakowskiego! Sergio próbował przyjąć, ale nie dał rady.

21:21 - Błąd Ruciaka przy zagrywce. Znowu remis.

21:20 - Świetny atak Bartmana z głębi pola.

20:20 - Winiarski nie trafia ani w blok, ani w blok. Remis.

20:19 - Brazylijczycy odrabiają straty, Anastasi prosi o czas.

20:18 - Kurek psuje zagrywkę.

20:17 - Możdżonek blokuje Dantego. Trzy punkty przewagi!

19:17 - As serwisowy Kurka! Czas dla Brazylijczyków.

18:17 - Bartman po prostej. Który to już jego punkt w tym secie?!

17:16 - Wallace trafił w boisko. A sędzia uznał, że był aut. Punkt dla Polaków.

16:16 - Sędzia znowu chciał dać niesprawiedliwie punkt dla gości. Sergio jednak przyznał się, że dotknął piłkę.

15:16 - Brazylijczycy wracają na prowadzenie. Druga przerwa techniczna.

15:15 - Sędzia twierdzi, że był aut. Powtórki pokazują boisko. Sędzia daje punkt Brazylijczykom. To już jego drugi błąd na korzyść gości.

15:14 - Kolejny punkt Wallace'a. Brazylijczyk dobrze się dzisiaj czuje na boisku.

15:13 - Atak Kurka po bloku daje nam piętnasty punkt.

14:12 - Pierwszy atak Piotrka Nowakowskiego. Punkt dla naszych.

13:12 - As serwisowy Sidao.

13:11 - Dante uderza po bloku i zdobywa punkt.

13:10 - Świetna kontra i punkt Kurka! Trzy punkty przewagi, Brazylijczycy proszą o przerwę.

12:10 - Bartman, 121 kilometrów na godzinę i as serwisowy!

11:10 - Winiarski trafia po prostej. Punkt za punkt.

10:10 - Wallace uderza ponad blokiem. Co za zasięg!

10:9 - I znowu fenomenalny atak Bartmana. Polak jest dzisiaj nie do zatrzymania!

9:9 - Błąd przy zagrywce. Punkt dla Brazylii.

9:8 - Mamy prowadzenie! Murilo wpadł w siatkę.

8:8 - Bartman uderza po bloku i zdobywa punkt.

7:8 - Pierwsza przerwa techniczna.

7:7 - Kurek nabija piłkę na blok Brazylijczyków i zdobywa punkt.

6:6 - Świetny blok Możdżonka!

5:6 - Wallace serwuje na aut.

4:6 - Efektowna kiwka Wallace'a. Brazylijczycy uciekają.

4:5 - Świetny blok daje Brazylii piąty punkt.

4:4 - Błąd sędziego, który orzekł, że Nowakowski przebił piłkę, która wciąż była na stronie Brazylijczyków.

4:3 - Winiarski atakuje po skosie. Czwarty punkt.

3:3 - Zła zagrywka, piłka wylatuje poza boisko. Punkt dla Canarinhos.

3:2 - Bartman!! Tym razem po skosie. Świetne wejście Polaka w mecz.

2:2 - Bartman znowu punktuje. Pewny atak po prostej.

1:2 - Wallace trafia w sam narożnik.

1:1 - Bartman punktuje po rękach Sidao. Bardzo długa wymiana piłki.

0:1 - Pierwszy punkt dla Brazylijczyków. Bartman uderzył w taśmę.

Kibice dumnie śpiewają hymn narodowy. Wśród nich - minister sportu, Joanna Mucha.

Początek spotkania już za chwilę!

Mecz powinien planowo rozpocząć się o godzinie 20, ale w katowickim Spodku wciąż trwa spotkanie Finlandia - Kanada. Po czterech setach jest remis 2:2, trwa tie-break.

Brazylijczycy do dzisiejszego meczu podchodzą bardzo zmotywowani - dwa tygodnie temu mistrzowie świata przegrali z Polakami 2:3 po emocjonującym spotkaniu w Toronto. Choć zawodnicy Canarinhos - podobnie jak biało-czerwoni - przyznają, że najważniejszą imprezą w tym sezonie są dla nich igrzyska olimpijskie, na pewno będą chcieli się odegrać za ostatnią porażkę. Dzisiejsze spotkanie zadecyduje również o tym która z drużyn zakończy drugą kolejkę na pierwszym miejscu w tabeli. Aktualnie prowadzi Polska z dwunastoma punktami, ale zajmująca drugą pozycję Brazylia ma tylko oczko mniej.

Za Polakami przemawia w dzisiejszym spotkaniu przede wszystkim to, że są gospodarzami, a także stabilna sytuacja w zespole. Wczoraj trener naszej kadry - Andrea Anastasi - po zwycięskim meczu (3:0) z Finlandią przedłużył swój kontrakt z reprezentacją o kolejne dwa lata. Dodajmy, że było to 50. spotkanie Polaków pod jego wodzą. Oby dzisiejsze spotkanie skończyło się równie szczęśliwie jak wczorajsze.

Składy:

Polska: Nowakowski, Winiarski, Kurek, Bartman, Żygadło, Możdżonek, Ignaczak (libero)

Brazylia: Wallace, Sidao, Murilo, Lucas, Ricardo, Dante, Sergio (libero)