Euro bez gospodarzy! Ukraina-Anglia 0:1

Anglicy i Ukraińcy grają o awans (fot. PAP/EPA)
Ukraińcy atakowali, a Anglicy strzelili bramkę - tak w skrócie można streścić przebieg pierwszych 55 minut tego spotkania. Podopieczni Olega Błochina grali lepiej od Dumy Albionu - cóż jednak z tego skoro jedna akcja pary Gerrard-Rooney przesądziła losy meczu. Anglia wygrała z Ukrainą i zajęła pierwsze miejsce w grupie D. Oznacza to, że Anglicy w ćwierćfinale zmierzą się z Włochami. Drugie miejsce w grupie D zajęła Francja.

Ukraińcy, by awansować do ćwierćfinału, musieli ten mecz wygrać. Rozpoczęli spotkanie z dużym animuszem - w siódmej minucie groźnie uderzał Denis Garmasz, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. Później swoich sił próbowali jeszcze Jewhen Konoplianka, Ołeh Husiew oraz Andrij Jarmolenko, ale ich strzały albo były niecelne, albo blokowali je angielscy obrońcy. Piłkarze Roya Hodgsona do głosu zaczęli dochodzić dopiero po niespełna półgodzinie gry. Najlepszą okazję zmarnował Wayne Rooney - napastnik Manchesteru United, który z powodu czerwonej kartki w eliminacyjnym meczu z Czarnogórą nie mógł zagrać w dwóch poprzednich spotkaniach Euro 2012, głową posłał piłkę tuż obok bramki.

Drugą połowę doskonale rozpoczęli Wyspiarze. Zaledwie 180 sekund po przerwie na listę strzelców wpisał się Rooney. W pole karne dośrodkował Steven Gerard, piłka otarła się o dwóch obrońców, przeleciała pod ręką ukraińskiego bramkarza, a Rooney z bliskiej odległości wpakował ją do siatki. Do niesamowitej sytuacji doszło w 62 minucie. Piłka po strzale Marco Devica minęła Joe Harta i zmierzała do pustej bramki. Z linii bramkowej wybił ją John Terry, jednak jak pokazały telewizyjne powtórki, piłka zdążyła już przekroczyć linię bramkową całym obwodem. Węgierski sędzia Viktor Kassai gola jednak nie uznał. Ukraińcy nie powinni jednak czuć się skrzywdzeni, bo kiedy Artem Milewski zagrywał do Devica, ten był na spalonym.

Na ostatnie 20 minut trener Oleg Błochin wprowadził na boisko Andrija Szewczenkę. Zmagający się z kontuzją kolana 35-letni napastnik nie zdołał jednak odwrócić losów spotkania.

Anglia - Ukraina 1:0

Bramki: 1:0 Wayne Rooney (48-głową).

Żółta kartka - Anglia: Steven Gerrard, Ashley Cole. Ukraina: Anatolij Tymoszczuk, Jarosław Rakicki, Andrij Szewczenko.

Sędzia: Viktor Kassai (Węgry). Widzów 48 700.

Anglia: Joe Hart - Glen Johnson, John Terry, Joleon Lescott, Ashley Cole - James Milner (69. Theo Walcott), Steven Gerrard, Scott Parker, Ashley Young - Wayne Rooney (87. Alex Oxlade-Chamberlain), Danny Welbeck (82. Andy Carroll).

Ukraina: Andrij Piatow - Ołeh Husiew, Jewhen Czaczeridi, Jarosław Rakicki, Jewhen Selin - Andrij Jarmolenko, Anatolij Tymoszczuk, Jewhen Konoplianka, Denis Garmasz (78. Serhij Nazarenko) - Artem Milewski (77. Bohdan Butko), Marco Devic (70. Andrij Szewczenko).

90 min. - Jarmolenka jeszcze raz próbuje - Ukraina powoli żegna się z Euro.

89 min. Ukraińcy atakują wściekle - ale nieskutecznie.

86 min. - Rooney schodzi z boiska - na placu gry pojawia się Chamberlain.

86 min. - Żółta kartka dla Szewczenki.

84 min. - Nazarenko z rzutu rożnego dośrodkowuje na krótki słupek - tam jednak pojedynek z Szewczenką wygrywa angielski obrońca.

82 min. - Welbeck opuszcza plac gry - na boisku pojawia się Andy Carrol.

81 min. - Tym razem z dystansu próbuje Nazarenko. Niecelnie.

80 min. - Cole nie spieszy się z wyrzutem piłki z autu. W efekcie dostaje żółtą kartkę.

77 min. - Butko zastępuje Miłewśkija, a Nazarenko - Harmasza.

76 min. - Konoplanka znów z dystansu - tym razem z ok. 18 metrów, ale bardzo niecelnie.

74 min. - Szybka akcja Rooney'a z Welbeckiem kończy się rzutem rożnym dla Anglii.

73 min. - Potężne uderzenie Konoplanki z ok. 30 metrów - zaskoczony Hart wypuszcza przed siebie piłkę, ale przed Ukraińcami, którzy chcą ją dobić w polu karnym pojawia się Terry - i wyjaśnia sytuację.

72 min. - Żółta kartka dla Gerrarda.

69 min. - Szewczenko wchodzi na boisko - zastępuje Devicia. Czy ukraiński as odmieni losy tego meczu?

68 min. - Milner schodzi z boiska - w jego miejsce pojawia się Theo Walcott.

67 min. - Piatow rehabilituje się za błąd przy bramce. Najpierw zdejmuje piłkę z głowy Rooney'a, a potem broni jeszcze strzał Cole'a.

63 min. - Szybka kontra Anglików przerwana na 16 metrze faulem przez Tymoszczuka. Żółta kartka dla kapitana Ukrainy - i minimalnie niecelny strzał Rooney'a z wolnego.

62 min. - Coś niesamowitego - Ukraina wychodzi z szybkim atakiem, piłkę w polu karnym przejmuje Dević, napastnik Ukrainy uderza na bramkę, odbita jeszcze przez Harta piłka szybuje w kierunku bramki, ale z linii bramkowej wybija ją Terry. Powtórki pokazują jednak, że piłka przekroczyła linię bramkową! Sędzia jednak gola nie uznał.

60 min. - Jarmolenko dośrodkowuje, a Miłewśkyj strzela groźnie głową na bramkę Harta - Ukraina jest o kilka centymetrów od szczęścia!

58 min. - Kolejne groźne dośrodkowanie Younga - piłkę wybijają jednak ukraińscy obrońcy.

55 min. - W rewanżu Young szuka Rooney'a - dośrodkowanie jest jednak nieco zbyt wysokie, by napastnik Manchesteru United mógł pokusić się o bramkę.

54 min. - Konoplanka strzela z 25 metrów - jakieś 25 metrów nad bramką.

52 min. - Rooney pędzi na bramkę Piatowa z szybką kontrą, w polu karnym dogania go jednak ukraiński obrońca, Rooney odgrywa jeszcze do Milnera, ale Milner strzela tak, że o całej akcji można już zapomnieć.

51 min. - Ukraina rzuciła się do ataku. Jarmolenko szaleje pod angielskim polem karnym, piłka trafia do Gusiewa, Gusiew dośrodkowuje, a Hart musi wybić piłkę na rzut rożny.

48 min. - GOOOOL!!! 1:0 dla Anglii! Gerrard dośrodkowuje z prawej strony, Piatow popełnia koszmarny błąd przepuszczając piłkę, a akcję zamyka Wayne Rooney, który głową uderza piłkę do bramki!

45 min. - Ukraina ma jeszcze 45 minut, by wywalczyć awans do ćwierćfinału. Aby to zrobić musi jednak strzelić bramkę.

44 min. - Konoplanka dwoi się i troi - na razie jednak nie przynosi to żadnego efektu.

42 min. - Jarmolenko przedziera się przez angielskie pole karne. Mija dwóch obrońców, ale na trzecim się kończy.

39 min. - Parker uderza na ukraińską bramkę - ale strzał jest zbyt lekki i zbyt niecelny, by wywrzeć wrażenie na Harcie.

37 min. - Gerrard szuka Younga długim podaniem. Prawie go znajduje.

36 min. - W rewanżu Harmasz strzela z ok. 25 metrów - zamiast podawać do Devicia.

35 min. - Cole do Younga, Young dobiega do linii końcowej i dośrodkowuje - ale od czego Ukraina ma Tymoszczuka.

34 min. - Ukraińcy spędzają niemal cały czas na połowie Anglików. Do szczęścia brakuje im tylko bramki.

31 min. - Young uderza z 25 metrów - ale piłka, po plecach Ukraińca, wychodzi na rzut rożny.

30 min. - Jarmolenko z linii pola karnego groźnie uderza - piłkę jednak broni Hart. Ukraińcy przez pierwsze pół godziny grają zdecydowanie lepiej od Dumy Albionu.

27 min. - Rooney znów nie wykorzystuje świetnej sytuacji! Young znakomicie dośrodkowuje, niemal wprost na głowę Wayne'a Ronney'a, ale ten nie trafia czysto (czyt. zupełnie nie trafia) w piłkę.

25 min. - Jak dotąd osiem szans bramkowych Ukraińców - 0 takich szans mieli Anglicy.

23 min. - Świetne dośrodkowanie Gerrarda, Rooney przymierza się do efektownego "szczupaka", ale ostatecznie nie trafia w piłkę. W piłkę nie trafia również żaden inny Anglik.

22 min. - Gusiew odbiera piłkę angielskiemu obrońcy, pędzi na bramkę i uderza z linii pola karnego - piłka przechodzi jednak wysoko nad poprzeczką.

19 min. - Gusiew dośrodkowuje w pole karne - Anglicy wybijają piłkę.

17 min. - Konoplanka ładnie przymierza - ale na drodze między Ukraińcem a bramką staje jeden z obrońców. Dobitka Tymoszczuka szybuje w trybuny.

15 min. - Trudno w to uwierzyć, ale Anglicy na razie w tym meczu nie istnieją na boisku.

13 min. - Szybka kontra Ukraińców - Konplanka przerzuca piłkę na drugą stronę boiska. Tam jest Jarmolenka - ale jest też linia autowa, którą przekracza piłka.

12 min. - Ukraina blisko bramki! Stojący w polu karnym Miłewśkyj wycofuje piłkę do Devina, a ten ma trochę miejsca i przymierza z 20 metrów. Trafia jednak w ukraińskich obrońców.

10 min. - Cole biegnie w okolice linii końcowej i linii bocznej pola karnego, podaje płasko w pole karne - ale tam nie ma żadnego Anglika, który mógłby zamknąć tę akcję.

9 min. - Welbeck wycofuje piłkę do Rooney'a, a napastnik Manchesteru United szybko rusza do przodu - problem w tym, że piłka zostaje za jego plecami.

8 min. - Jarmolenko przedziera się środkiem pola karnego - piłkę wybija jednak Terry.

7 min. - Harmasz uderza z dystansu - za wysoko i za niecelnie, by sprawić kłopot Hartowi.

6 min. - Pierwsza akcja Wayne'a Ronney'a - popędził lewym skrzydłem i... wywalczył aut.

5 min. - Gdy tylko przy piłce znajduje się Anglik na stadionie w Doniecku rozlegają się przeraźliwe gwizdy.

2 min. - Piłkarze reprezentacji Ukrainy nie pozostawiają Anglikom zbyt dużo miejsca. Piłkarze Dumy Albionu na razie wydają się nieco zagubieni.

1 min. - Ukraińcy w natarciu. Konoplanka strzela na bramkę - piłka przechodzi jednak jakieś 10 metrów nad poprzeczką i jakieś 5 metrów od bramki.

0 min. - Gramy!

0 min. - Zawodnicy są już na boisku. Ukraina bez Szewczenki, Anglia z Rooney'em.

Przed meczem:

- Mecz z Anglią jest bardzo ważny nie tylko dla nas piłkarzy, ale także dla całego kraju. To najważniejsze spotkanie w historii Ukrainy, nasza ostatnia szansa na awans do ćwierćfinału. Zrobimy wszystko, aby się tam dostać - zapowiedział napastnik gospodarzy Andrij Woronin. Jeśli podopiecznym Olega Błochina, którzy w pierwszym meczu pokonali Szwedów 2:1, a w drugim ulegli Francji 0:2 nie uda się pokonać Anglików, będzie to oznaczać, że już po fazie grupowej z Euro 2012 pożegnają się obaj organizatorzy (Polska odpadła z mistrzostw po porażce z Czechami 16 czerwca).

Anglikom do awansu wystarczy remis. Nawet niepowodzenie mogłoby im wystarczyć do awansu - pod warunkiem, że Francja przegrałaby wysoko z żegnającymi się już z Euro 2012 Szwedami (wówczas z grupy wyszłyby Ukraina i Anglia). Nastoje w zespole Roya Hodgsona, który odniósł w turnieju zwycięstwo nad Szwecją 3:2 i zremisował pojdynek z Francją 1:1, są dobre, a piłkarze pewni swoich możliwości. - Graliśmy na wielu stadionach na całym świecie i musieliśmy sobie dawać radę przy podobnej atmosferze. Myślę, że jesteśmy wystarczająco mocni i doświadczeni, aby poradzić sobie i w tej sytuacji - przekonywał Rooney. - Odkąd dołączyłem do zespołu, brałem udział w każdym treningu. Czuję się dobrze i jestem gotowy do gry. W międzynarodowych turniejach nie zawsze szło mi dobrze, mam nadzieję, że tym razem będzie lepiej. Czuję, że jestem teraz lepszym zawodnikiem i stać mnie na więcej - dodał.

W reprezentacji Ukrainy największym znakiem zapytania przed meczem jest udział w nim Andrija Szewczenki. Lekarz zespołu ocenił, że szanse na grę 35-letniego zawodnika, który zmaga się z problemem z kolanem wynoszą 50 na 50. Gdyby Szewczenko nie mógł wystąpić, jego miejsce w składzie zajmie prawdopodobnie Marko Devic. Z kolei w angielskiej drużynie na kłopoty z udem narzekał ostatnio bohater spotkania ze Szwecją, w którym strzelił gola i zaliczył asystę - Theo Walcott. Z podobnym problemem skrzydłowy Arsenalu Londyn zmagał się w kwietniu.