Wimbledon: deszcz zatrzymał Kubota. Polak o krok od zwycięstwa

Wimbledon: deszcz zatrzymał Kubota. Polak o krok od zwycięstwa

(fot. PAP/EPA/JONATHAN BRADY)
Deszcz przerwał mecz Łukasza Kubota w 1. rundzie wielkoszlemowego turnieju na trawie w Wimbledonie (pula nagród 16,1 mln funtów). Polski tenisista prowadzi z Japończykiem Tatsumą Ito 7:6 (8-6), 6:3, 5:3 i 30-30 przy jego serwisie.

Ze względu na zapadające ciemności organizatorzy podjęli wieczorem decyzję o przełożeniu przerwanych spotkań na dzień następny.

Lepiej mecz rozpoczął Japończyk, który dzięki jednemu przełamaniu podania rywala odskoczył na 3:1. Potem jednak cztery kolejne gemy zdobył Kubot i dalej gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu. Doszło do tie-breaka, w którym przy stanie 6-5 Polak nie wykorzystał setbola, bowiem przeciwnik skutecznie go minął gdy ruszył do siatki. Udało mu się to przy drugiej okazji, ale tym razem Ito pomógł mu, wyrzucając prosty forhend na aut.

Po wygranej "dogrywce" tenisista z Lubina wyraźnie poczuł się pewniej, szczególnie podczas serwowania. Sam zdołał przełamać podanie rywala już w trzecim gemie i utrzymał przewagę do końca. Rozstrzygnął losy drugiej partii wynikiem 6:3.

Jeszcze lepiej gra układała się Kubotowi w trzecim secie, w którym szybko objął komfortowe prowadzenie 5:1. Jednak od tego momentu Ito zaczął strzelać piłkami po narożnikach kortu, natomiast w grę Polaka wkradł się pewien chaos spowodowany chęcią szybkiego dokończenia meczu.

W efekcie kilku niepotrzebnych błędów i nieprzygotowanych zbyt dobrze wypadów do siatki - zakończonych minięciami - zrobiło się nerwowo. Najpierw stracił swój serwis na 2:5, a następnie nie zdołał przełamać podania przeciwnika.

Przy stanie 5:3 i 30-30 nagle się rozpadało i tenisiści musieli się udać do szatni.