Liga Światowa: Polacy wysyłają Brazylijczyków do domu!

Liga Światowa: Polacy wysyłają Brazylijczyków do domu!

Zbigniew Bartman w akcji (fot. ŁUKASZ LASKOWSKI/NEWSPIX.PL) Źródło:Newspix.pl
Polska pokonała Brazylię 3:2 (23:25, 25:23, 23:25, 25:17, 15:10) w pierwszym występie w turnieju finałowym Ligi Światowej siatkarzy w Sofii i zapewniła sobie awans do półfinału.
W piątek biało-czerwoni zmierzą się z Kubańczykami, a stawkę będzie pierwsze miejsce w grupie F. Brazylia - mistrz świata i dziewięciokrotny triumfator Ligi Światowej - żegna się z imprezą, gdyż w środę przegrała z Kubą 0:3. Półfinały zaplanowano na sobotę, a w niedzielę odbędą się spotkanie o trzecie miejsce oraz finał.

Brazylijczycy do spotkania podchodzili z nożem na gardle. Po porażce dzień wcześniej z Kubą 0:3, by myśleć jeszcze o awansie do półfinału, musieli pokonać Polaków. Biało-czerwoni ze spokojem mogli podejść do starcia. Nie tylko wygrali z Canarinhos już trzy z czterech tegorocznych spotkań, to nawet w razie przegranej mieli jeszcze jedną szansę - w piątek w meczu z Kubą.

Winiarski błyszczał

Od początku dyspozycją błysnął Michał Winiarski. Ustawiał skuteczny, pojedynczy blok, serwował asy i bronił. To głównie dzięki niemu w pierwszym secie Polacy prowadzili nawet trzema punktami. Brazylia wiedziała, że jeśli chce zaistnieć musi coś zmienić w swojej grze. Nie mógł przebić się nawet legendarny Giba, który często dyskutował z sędziami. Od stanu 10:10 była jednak walka punkt za punkt. I właśnie w końcówce biało-czerwoni popełnili dwa błędy. Zbigniew Bartman nie skończył ataku, a takiego prezentu Canarinhos nie zwykli marnować. Silny kontratak i 25:23.

Udana końcówka Polaków

W drugim secie Polacy na pierwsze dwupunktowe prowadzenie wyszli przy 12:10. I to po zmianach Andrei Anastasiego, który na parkiet na rozegraniu wprowadził Pawła Zagumnego (za Łukasza Żygadłę). Indywidualne błędy się mnożyły. Tym razem to Bartosz Kurek zaatakował w aut, a za chwilę nie przebił się przez blok i było 12:13. Brazylia poczuła wiatr w żaglach i wygrywała 19:16. W tym momencie przypomniał o sobie Winiarski, który znowu "uratował" reprezentację. Dzięki jego akcjom doszło do wyrównania 20:20. To wystarczyło, by wprowadzić nerwowość u rywali. Polacy wygrali 25:23.

Trzeci set to dominacja Canarinhos do stanu 17:11. Na parkiet wrócił Piotr Nowakowski i to poderwało biało-czerwonych do gry. Zaczęli odrabiać straty 22:23, ale w końcówce zabrakło trochę szczęścia i ulegli 23:25. Polacy jednak nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i w czwartej partii rozgromili rywala do 17. Mistrzowie świata ani przez moment nie zdołali nawiązać walki.

Od 6:4 do szczęśliwego końca

Tie-break był wyrównany do momentu, w którym piłka odbiła się od nogi Nowakowskiego i Polacy zdobyli punkt. Odskoczyli wówczas na dwa punkty 6:4 i gra zaczęła się układać. Biało-czerwoni nie oddali prowadzenia do końca i zwyciężyli 15:10.

W piątek o 16.30 czasu warszawskiego podopieczni Andrei Anastasiego zmierzą się z Kubą. Stawką tego meczu będzie pierwsze miejsce w grupie F. Obie ekipy mają już zapewniony udział w półfinale Final Six.

Po meczu powiedzieli:

Marcin Możdżonek (kapitan Polski): Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo po raz czwarty w tym sezonie wygraliśmy z najlepszym zespołem ostatniej dekady. Wystartowaliśmy kiepsko, ale później zmieniliśmy naszą grę i zaczęliśmy walczyć o każdą piłkę. To właśnie zaważyło na naszym zwycięstwie.

Giba (kapitan Brazylii): Gratulacje dla Polaków i życzę wam dużo szczęścia w półfinale. My wracamy do domu i musimy skupić się na przygotowaniach do igrzysk olimpijskich. Ale pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie nawiązać walkę i to mnie cieszy. W meczu z Kubą było z tym gorzej.

Andrea Anastasi (trener Polski): Oczywiście awans do półfinału po wygranym jednym meczu cieszy, ale jeśli chcemy znaleźć się w finale musimy trochę zmienić rytm naszej gry. Nie było idealnie, dlatego jeszcze sporo przed nami pracy.

Bernardo Rezende (trener Brazylii): To był bardzo dobry mecz i nareszcie podjęliśmy walkę. Tego zabrakło w spotkaniu z Kubą. Cieszę się, że Giba wytrzymał fizycznie pierwszy rozegrany mecz od siedmiu miesięcy. To jest dla mnie bardzo istotne w obliczu igrzysk. Polacy zasłużenie zagrają w półfinale i życzę im najlepiej.

Polska - Brazylia 3:2 (23:25, 25:23, 23:25, 25:17, 15:10)

Polska: Piotr Nowakowski (8), Michał Winiarski (14), Bartosz Kurek (25), Zbigniew Bartman (21), Łukasz Żygadło, Marcin Możdżonek (8) i Krzysztof Ignaczak oraz Jakub Jarosz, Michał Ruciak (1), Paweł Zagumny (2), Grzegorz Kosok, Michał Kubiak (8).

Brazylia: Bruno Rezende (1), Leandro Vissotto (16), Giba (10), Murilo Endres (12), Rodrigo Santana (15), Lucas Saatkamp (15) i Sergio (libero) oraz Wallace de Souza (1), Ricardo Garcia, Dante Amaral.

Zapis naszej relacji:

10:15 - KONIEC! KUREK Z DRUGIEJ LINII! Wygrywamy 3:2 i odsyłamy Brazylijczyków do domu!

10:14 - Kubiak kiwa i omija blok. Meczbol do półfinału!

9:13 - Nowakowski atakuje ze środka - Brazylijczycy blokują, ale piłka spada na siatkę i ląduje im pod stopami.

9:12 - Szybka akcja Brazylijczyków.

8:12 - Kurek znowu trafia! Rezende prosi o przerwę.

8:11 - Bomba Kurka z olbrzymiej wysokości! Atak nie do obrony.

8:10 - Murilo po prostej. Canarinhos się na pewno nie poddadzą. Andrea Anastasi prosi o przerwę.

7:10 - Zagumny rozprowadza blok, Bartman atakuje. Dziesiąty punkt!

7:9 - Brazylijczycy wybronili atak i zdobyli punkt.

6:9 - Kurek precyzyjnie z drugiej linii.

6:8 - Giba pewnie uderza po prostej.

5:8 - Podwójne odbicie rozgrywającego z Brazylii. Zmiana stron i przerwa techniczna.

5:7 - Kubiak trafia w boisko po przekątnej.

5:6 - Nowakowski flopem zagrywa w siatkę. Fatalny błąd.

4:6 - Vissotto przebija, ale piłka... odbija się od nogi Piotrka Nowakowskiego i wraca na boisko. Vissotto poprawia, ale teraz jest zablokowany!

4:5 - Długa wymiana i kapitalna bomba Bartmana z sytuacyjnej piłki!

4:4 - Kurek mocno zagrywa, ale niestety przestrzelił.

3:4 - Nowakowski samodzielnie blokuje Lucasa! Cenny punkt.

3:3 - Błąd przy zagrywce naszych.

2:3 - Vissotto serwuje piekielnie mocno, ale przyjmujemy. Kurek zdobywa punkt atakiem po skosie.

2:2 - Murilo dokładnie przyjmuje, Lucas precyzyjnie atakuje.

1:2 - Wygrywamy długą wymianę!

1:1 - Szybka odpowiedź biało-czerwonych.

0:1 - Niemożliwy błąd Polaków na początek tie-breaka! Kubiak trafia Gibę, a odbita piłka wraca na naszą połowę i... ląduje na parkiecie - nikt nie reaguje!

Tie-break:

17:25 - Bartman mocno i po prostej - miazga w czwartym secie!

17:24 - Vissotto trafia w plac.

16:24 - Lucas trafia w siatkę. Setbol!

16:23 - Miał być as Ruciaka, ale piłka wyleciała za boisko.

15:23 - Kurek ośmiesza Lucasa! Bije zbyt nisko uderzoną piłkę w ręce Lucasa, która wypada za boisko! Osiem punktów przewagi.

15:22 - Nerwy puszczają Canarinhos! Murilo po skosie trafia za linię!

15:21 - Kurek po prostej - sześć punktów przewagi. Będzie tie-break?

15:20 - Wallace chciał nas zaskoczyć - ale zaskoczył sam siebie i uderzył w aut. Rezende prosi o przerwę.

15:19 - Możdżonek ze środka po prostej - pewnie i skutecznie. Ruciak wchodzi na zagrywkę.

15:18 - Kurek przestrzelił z piłki sytuacyjnej.

14:18 - Giba skutecznie obija blok.

13:18 - Pięć punktów przewagi! Zbyt nisko zagrana piłka do Lucasa.

13:17 - Kubiak - blok - aut. Punkt numer siedemnaście dla nas.

13:16 - Wybroniliśmy atak Vissotto, ale Giba już nie dał się zatrzymać.

12:16 - Kurek! Świetny atak z kontry. II przerwa techniczna.

12:15 - Ale Zagumny oszukał Brazylijczyków! Zamiast rozegrać - przepchnął piłkę. Brazylijczycy nawet nie zareagowali!

12:14 - Giba pewnie po skosie.

11:14 - Kubiak obija blok, piłka toczy się po taśmie i spada na połowie Canarinhos!

11:13 - Kurek mocno serwuje, ale Brazylijczycy przyjmują dużo lepiej od nas. Rodrigao punktuje z krótkiej.

10:13 - Kubiak po bloku! Wzrasta nasze prowadzenie. Rezende prosi o przerwę.

10:12 - Tym razem Vissotto zablokowany!

10:11 - Vissotto znowu punktuje. Kolejna piłka źle przyjęta.

9:11 - Kurek punktuje po bardzo ostrym skosie!

9:10 - Lucas atakuje, a Możdżonek źle przyjmuje. Gdyby nie to przyjęcie bylibyśmy chyba zdecydowanie lepsi.

8:10 - Giba też psuje - trafia w siatkę.

8:9 - Fatalna zagrywka Polaków.

7:9 - Bartman po skosie mija potrójny blok.

7:8 - Złe przyjęcie zagrywki Vissotto.

6:8 - Vissotto obija blok. A Brazylijczycy wciąż się kłócą o błąd Bruno.

5:8 - Błąd Bruno - trzy punkty przewagi. Na boisku iskrzy. Przerwa techniczna.

5:7 - Vissotto zablokowany! Potrójny blok Polaków.

5:6 - Kubiak po bloku zdobywa szósty punkt.

5:5 - Liniowy pokazał aut, ale główny wskazał punkt dla Brazylijczyków. Miał rację - Rodrigao trafił.

4:5 - Świetny atak Kurka z sytuacyjnej piłki.

4:4 - Długa wymiana - w końcu Rodrigao kiwa i punktuje.

3:4 - Bartman huknął po prostej.

2:3 - Kurek wysoko obija blok.

2:2 - Murilo wyrównuje.

1:2 - Myli się Giba. Piłka wylatuje za boisko.

1:1 - Kurek punktuje po skosie.

1:0 - Pierwszy punkt dla mistrzów świata.

IV set:

25:23 - Fatalny błąd Kubiaka - przyjęliśmy atak, ale Kubiak rozegrał piłkę na stronę Brazylijczyków. Ci z łatwością zdobyli punkt.

24:23 - Punkt dla nas! Możdżonek serwuje.

24:22 - Ależ szkoda - flop Kubiaka wylatuje za boisko. W takim momencie!

23:22 - Vissotto trafia w aut!

23:21 - Zagumny rozegrał, a niekryty Kubiak pewnie uderzył.

23:20 - Murilo przedarł się przez blok. Ale było blisko punktu dla nas!

22:20 - Co za kontra po długiej wymianie! Już tylko dwa punkty straty!

22:19 - Kurek z kontry obija blok! Rezende prosi o przerwę. Czy naszym uda się odrobić?

22:18 - Wallace zablokowany - 4 punkty straty.

22:17 - Lucas kiwa. Dwa punkty do piłki setowej.

21:17 - Nowakowski! Serwis flopem, ale Murilo źle odbiera.

21:16 - Teraz nasz środkowy atakuje skutecznie - obija blok i piłka wylatuje.

21:15 - Nowakowski zablokowany. Znowu 6 punktów straty.

20:15 - Lucas punktuje z przesuniętej krótkiej.

19:15 - Kiwka Nowakowskiego w środek boiska - było tam pusto.

18:14 - Popisowa akcja Bartmana - Polak najpierw mocno zaserwował i piłka do nas wróciła, a później zdobył punkt. Rezende prosi o przerwę.

18:13 - Siatka po zagrywce - punkt dla nas.

18:12 - Rodrigao nie trafia czysto w piłkę, ale i tak punktuje. Wyszło mu niezłe uderzenie po skosie.

17:12 - Rodrigao nie trafia w boisko - chciał uderzyć po skosie. Ruciak wchodzi na zagrywkę.

17:11 - Bruno też się myli. Nowakowski zmienia Kosoka.

17:10 - Błąd na zagrywce naszych.

16:10 - Długa wymiana. Bartman znowu obija blok i już mamy dziesiąty punkt.

16:9 - W końcu dobre przyjęcie. Bartman obija blok i punktuje.

16:8 - II przerwa techniczna. Osiem punktów straty.

15:8 - Nie było bloku - piłka po ataku wylatuje na aut. Kubiak zmienia Winiarskiego.

14:8 - Lucas obija blok.

13:8 - Przesunięta krótka Możdżonka. W końcu punkt.

13:7 - Ignaczak źle przyjmuje, piłka przelatuj na stronę przeciwnika. I po chwili kolejny punkt dla mistrzów świata. Anastasi prosi o przerwę.

12:7 - Vissotto ponownie - teraz z ataku. Mija blok i umieszcza piłkę tuż przy linii.

11:7 - Vissotto trafia w siatkę.

11:6 - Kolejna zabójcza kontra Canarinhos. Znowu pięć punktów straty.

10:6 - Kurek serwuje mocno, ale w siatkę.

9:6 - Odrabiamy straty. Jeszcze 3 punkty.

9:5 - Bartman po taśmie, ale w boisko.

9:4 - Murilo odpowiada kontrą. Nie potrafimy skończyć akcji w pierwszym uderzeniu.

8:4 - Rodrigao punktuje. Przerwa techniczna.

7:4 - Giba zablokowany - piłka odbija się od głowy jednego z Brazylijczyków i ląduje na parkiecie.

7:3 - Rodrigao radzi sobie w każdej sytuacji - siódmy punkt.

6:3 - Zagumny rozprowadza blok, a Bartman mocno bije po skosie.

6:2 - Winiarski zagrywa w aut.

5:2 - Kurek mocno z drugiej linii. W końcu drugi punkt.

5:1 - Nieudany atak Winiarskiego. 4 punkty straty.

4:1 - Znowu błędy w przyjęciu. Andrea Anastasi już prosi o przerwę.

3:1 - Bartman zablokowany. Zaczyna się kiepsko.

2:1 - Murilo obija blok.

1:1 - Lucas kiwa.

0:1 - Długa wymiana! W końcu Vissotto zostaje zablokowany.

III set:

23:25 - Set dla nas!
Kurek obija blok.

23:24 - Lucas przedłuża szanse swojej ekipy. Wallace i Ricardo wchodzą na boisko. U nas wraca Możdżonek.

22:24 - Jest! Brazylijczycy źle przyjmują i oddają piłkę, a my punktujemy! Za chwilę setbol, a Rezende prosi o przerwę.

22:23 - Vissotto nie radzi sobie z potrójnym blokiem! Ruciak wchodzi na zagrywkę.

22:22 - Przy tym stanie piłka spada po stronie Brazylijczyków, ale arbiter każe powtórzyć akcję!

21:22 - Błąd Murilo przy zagrywce - aut!

21:21 - Murilo pewnie po bloku. Po dwadzieścia jeden.

20:21 - Cztery punkty z rzędu! Winiarski po kontrze i po skosie!

20:20 - Remis! Winiarski blokuje Murilo!

20:19 - Winiarski po rękach. Tylko punkt przewagi Canarinhos. Rezende prosi o przerwę.

20:18 - Vissotto z miejsca atakuje w aut.

20:17 - Kosok serwuje flopem - ale znowu piłka wlatuje.

19:17 - Na szczęście - Lucas również. Ale było blisko asa mimo wszystko.

19:16 - Teraz niestety Polak myli się przy zagrywce.

18:16 - Winiarski kiwa z drugiej linii. Punkt.

18:15 - Długa wymiana piłki. W końcu Barman zostaje zablokowany. Kurek nie może od kilku akcji zdobyć punktu na lewym ataku! Zagumny zmienia Żygadłę.

17:15 - No wreszcie! Polacy przebijają piłkę.

17:14 - Już trzy punkty przewagi. Grzegorz Kosok zmienia Piotra Nowakowskiego.Anastasi prosi o przerwę.

16:14 - Kurek źle atakuje. Piłka wylatuje na aut druga przerwa techniczna. DJ puszcza... Endless Summer Oceany.

15:14 - Vissotto po bloku i po skosie.

14:14 - Żygadło zaskoczył blok rozegraniem - Bartman z łatwością punktuje.

14:13 - Rodrigao punktuje po błyskawicznym rozegraniu.

13:13 - Murilo zagrywa prosto w siatkę.

13:12 - Giba blokuje, a nam zabrakło asekuracji. Znów Brazylia na prowadzeniu.

12:12 - Winiarski w dogodnej sytuacji nie trafia w boisko. Szkoda.

11:12 - Tym razem Brazylijczyk się nie pomylił. Pewny atak po prostej.

10:12 - Vissotto w aut, ale bez bloku!

10:11 - Prowadzimy! Murilo próbował kiwać, ale Winiarski się nie nabrał!

10:10 - Bruno psuje zagrywkę. Trafia w siatkę.

10:9 - Rodrigao po skosie, tuż przy linii. Pewny punkt.

9:9 - Bartman atakuje z trudnej pozycji - i robi to świetnie. Brazylijczycy źle przyjmują. Znowu remis.

9:8 - Znowu błąd w przyjęciu. Ignaczak próbował ratować sytuację, ale tylko wypadł za bandy reklamowe.

8:8 - Nowakowski kiwa z przesuniętej krótkiej! Remis. Ale zaczęło się od petardy Kurka na zagrywce.

8:7 - Bliźniacza akcja Nowakowskiego. Tym razem bez błędu.

8:6 - Teraz z przesuniętej krótkiej atakuje Nowakowski. Polak jednak przestrzelił. Przerwa techniczna.

7:6 - Lucas idealnie trafia po przesuniętej krótkiej.

6:6 - Bartman znowu punktuje po bloku.

6:5 - Giba sprytnie, technicznie - splasował po skosie na siódmy metr.

5:5 - Vissotto zablokowany! Remis. Świetny blok Kurka.

5:4 - Brazylijczycy przebijają piłkę, która na szczęście była jeszcze na naszej połowie. Punkt dla nas.

5:3 - Duży aut Winiarskiego na zagrywce.

4:3 - Bartman - trochę kiwką - po rękach Brazylijczyków zdobywa punkt.

4:2 - Tym razem as serwisowy - w to samo miejsce, Polacy znowu źle reaguję.

3:2 - I kolejny błąd w przyjęciu - tym razem po serwisie Murilo.

2:2 - Vissotto atakuje po prostej - tak mocno, że nasi nie zdążyli zareagować.

1:2 - Bartman - blok - aut. Punkt dla nas.

1:1 - Fatalna zagrywka Nowakowskiego. Aut.

0:1 - Dobry początek - skuteczny blok Możdżonka.

II set:

25:23 - Pierwsza partia dla Brazylijczyków. Polacy muszą poprawić przyjęcie.

24:23 - Murilo atakuje słabo, ale skutecznie. Setbol. Bartman wraca na boisko.

23:23 - Ależ przestrzelił - po dwadzieścia trzy. Kuba Jarosz wchodzi na zagrywkę.

23:22 - Niestety - tym razem Ruciak serwuje w siatkę. Ruciak opuszcza boisko, serwuje Vissotto.

22:22 - As serwisowy! Nikt tak nie wchodzi z rezerw na zagrywkę jak Ruciak. Rezende prosi o przerwę.

22:21 - Doskonały plas Bartmana na drugi metr. Michał Ruciak wchodzi na zagrywkę.

22:20 - Winiarski serwuje prosto w siatkę.

21:20 - Kiwka Winiarskiego daje nam 20. punkt.

21:19 - Jak oni wybronili ten atak Bartmana?! Po chwili atakuje Murilo - piłka po bloku wylatuje za boisko.

20:19 - Świetny atak Murilo. Teraz będzie zagrywał.

19:19 - Dobre przyjęcie, kontra, atak Winiarskiego i punkt po bloku!

19:18 - Ależ huknął Bartman z prawego ataku! Canarinhos bez szans w przyjęciu.

19:17 - Pierwsza pomyłka Winiarskiego - nie było bloku, piłka po jego ataku wyleciała na aut. Andrea Anastasi prosi o przerwę.

18:17 - Rodrigao przełamuje polski blok.

17:17 - Winiarski po bloku. Remis ponownie.

17:16 - Serwuje Kurek, a Bartman przyjmuje atak, który z pewnością leciał na aut. Robi to źle i piłka wylatuje za boisko.

16:16 - Przesunięta krótka i Piotr Nowakowski wyrównuje wynik.

16:15 - Bartman niestety też. Druga przerwa techniczna.

15:15 - Teraz Vissotto się myli.

15:14 - Vissotto serwuje jak z armaty. Polacy znowu źle przyjmują, po chwili Brazylijczycy punktują.

14:14 - Możdżonek myli się na zagrywce.

13:14 - Kurek atakuje po bloku - świetna kontra Polaków.

13:13 - Giba bez kłopotów omija polski blok i punktuje.

12:13 - As serwisowy!

12:12 - Winiarski doprowadza do remisu i idzie na zagrywkę.

12:11 - Brazylijczycy wychodzą na prowadzenie. Polacy źle przyjmują zagrywki.

11:11 - Vissotto po skosie. Polacy prawie wybronili jego uderzenie. Prawie.

10:11 - Bartosz Kurek idealnie atakuje z lewej obrony. Całkowite zaskoczenie w kontrze.

10:10 - Bartman atakuje mocno - ale  w aut. Remis.

8:10 - Winiarski kiwa - chciał precyzyjnie na linię, ale piłka wyleciała za boisko.

7:10 - Błąd Murillo i szybki atak Winiarskiego.

7:9 - Idealny blok Winiarskiego: Vissotto atakował, ale piłka spadła na jego połowie.

7:8 - Fatalny błąd w przyjęciu po serwisie Lucasa.

6:8 - Vissotto przebija polski blok. Szósty punkt.

5:8 - Błąd przy zagrywce Brazylijczyków. Pierwsza przerwa techniczna.

5:7 - Giba mocno po skosie. Nasi niepotrzebnie dotykali piłki.

4:7 - Kolejny punkt Kurka - tym razem po bloku.

4:6 - Zły serwis, szybkie rozegranie Żygadły i punkt Kurka.

4:5 - Vissotto po rękach Kurka - punkt. Teraz będzie serwował.

3:5 - Bartman spokojnie atakuje w dziewiąty metr. Dobre rozegranie Żygadły.

3:4 - Giba sprytnie przepycha piłkę i zdobywa punkt.

2:4 - Bomba Winiarskiego po skosie. Piłka odbita od Brazylijczyka wylatuje za boisko.

2:3 - Zły serwis Żygadły.

1:3 - Błąd Murillo.

1:2 - Pojedyńczy blok Winiarskiego daje nam drugi punkt! Brazylijczycy wcześniej jednak świetnie w odbiorze - przyjęli atak aż trzy razy.

1:1 - Bartman atakuje po skosie.

1:0 - Atak Bartosza Kurka zablokowany. Punkt dla Canarinhos.

Zaczynają Brazylijczycy.

Polacy rozpoczną spotkanie w składzie: Nowakowski, Winiarski, Kurek, Bartman, Żygadło, Możdżonek, Ignaczak (libero)

Na trybunach w Sofii pusto! Na szczęście, obecna jest znacznych rozmiarów grupa polskich kibiców.

Przed meczem:

Jeszcze kilka miesięcy temu wielu skazałoby nas w dzisiejszym meczu na porażkę. W kwalifikacjach do turnieju finałowego Polacy pokonali jednak Brazylijczyków aż trzy razy. Canarinhos poradzili sobie z nami tylko raz. Trener Brazylijczyków - Bernando Rezende - mówi zresztą wprost: to Polacy są faworytami turnieju. - Polska jest bardzo groźna i moim zdaniem powinna sięgnąć po końcowe zwycięstwo. Gra bardzo stabilnie. Nie ma w waszej drużynie elementów słabszych - powiedział Rezende.

Wiele drużyn jednak podchodzi do turnieju finałowego jako imprezy drugiej kategorii. Najważniejsze w tym sezonie są bowiem Igrzyska Olimpijskie. Niektóre zespoły zlekceważyły więc tegoroczną Ligę Światową. Rosjanie na początku fazy grupowej oszczędzali siły i grali rezerwowym składem, a później nie zdążyli odrobić strat. W efekcie zabrakło ich w Final Six.

Rezende w ogóle wydaje się być średnio zadowolony i ze swojej drużyny, i z udziału w bułgarskim turnieju. - Jesteśmy tu po to, by po raz kolejny wygrać Ligę Światową. Ale jak się nie uda, to trudno. My wiemy, co do nas należy. Nie interesuje nas, co mówią inni. I nawet, jeśli nie awansujemy do półfinału, to nie będzie tragedii - powiedział o meczu z Polakami w jakże zachowawczy sposób brazylijski szkoleniowiec.

Polacy z kolei wierzą w swoje możliwości. Te trzy zwycięstwa z Brazylijczykami - z którymi nie mogliśmy sobie poradzić od dziesięciu lat - bardzo podbudowały zespół. Trener Anastasi stara się jednak tonować nastroje. - Słyszałem, że Polska, ale się nie zgadzam z tym. Myślę, że mimo wszystko Brazylia - powiedział szkoleniowiec pytany o faworyta turnieju.

Brazylijczycy wyjdą dziś na parkiet podwójnie zmotywowani - z powodu wczorajszej porażki z Kubą (aż 0:3) dzisiejsze spotkanie to dla nich mecz o wszystko.