Bogacka! Mamy srebro!

Sylwia Bogacka (fot. EPA/GEOFF CADDICK/PAP)
Sylwia Bogacka (Gwardia Zielona Góra) zdobyła srebrny medal olimpijski w konkurencji karabinu pneumatycznego na dystansie 10 m. Wcześniej Polka wygrała kwalifikacje zawodów strzeleckich w konkurencji karabinu pneumatycznego.

Medal zdobyty przez Bogacką to 262 krążek wywalczony przez polskich sportowców w historii ich występów w igrzyskach. Na łączny dorobek medalowy polskich sportowców składają się 62 złote, 81 srebrnych oraz 119 brązowych. W strzelectwie biało-czerwoni dotąd 12 razy stanęli na olimpijskim podium (4-3-5). W tej dyscyplinie sportu Polka zdobyła medal po 12-letniej przerwie. W 2000 roku w Sydney Renata Mauer-Różańska triumfowała w konkurencji karabinku standard trzy pozycje. Cztery lata wcześniej zdobyła złoty medal w strzelaniu z karabinu pneumatycznego z odległości 10 m.

W kwalifikacjach Bogacka uzyskała 399 punktów i miała najlepszy wynik tzw. dziesiątek wewnętrznych 37. O dwa punkty poprawiła rekord życiowy. W finale Bogacka przegrała tylko z Chinką Siling Yi - Polka prowadziła do siódmej z dziewięciu serii. Później spadła na trzecią pozycję, ale po ostatnim strzale na 10,8 pkt awansowała na drugie miejsce. Łączny dorobek Polki to 505,2 pkt. O 0,7 pkt lepsza była Chinka Siling Yi, a brązowy medal wywalczyła druga występująca w finale Chinka, Dan Yu, która zdobyła 501,5 pkt.

30-letnia Bogacka po raz trzeci startuje w igrzyskach. Do tej pory jej najlepszym osiągnięciem było ósme miejsce w tej samej konkurencji w Pekinie cztery lata temu. W 2005 i 2008 roku była wicemistrzynią Europy w strzelaniu z karabinku pneumatycznego z odległości 10 metrów. Strzelectwo trenuje od 18 lat. Jej szkoleniowcem klubowym jest Ryszard Taysner, a w kadrze Andrzej Kijowski. - Towarzyszyłam ojcu, który załatwiał pozwolenie na broń. Zobaczyłam wówczas przy okazji jak strzela jakaś drobna zawodniczka i pomyślałam: skoro może taka mała jak ja (162 cm), to warto spróbować. No i spróbowałam, a tą drobną okazała się Renata Mauer, późniejsza mistrzyni olimpijska. Dlatego do dziś jestem wdzięczna moim rodzicom - Zbigniewowi i Grażynie, że mogę w tej dyscyplinie realizować swoje marzenia - wspominała początki kariery.

Rywalami Polki w finale były dwie Chinki i dwie Amerykanki, Iranka oraz Rosjanka i Czeszka, mistrzyni olimpijska z Pekinu Katerina Emmons.